همه چیز درخصوص ثبت شرکت

به چه دلیل باید شرکت ثبت کنید ؟

لزوم ثبت و راه اندازی شرکت و به دنبال آن تبدیل شدن به یک شخصیت حقوقی همیشه برای عده ای سئوال برانگیز بوده است. اینکه چرا باید شرکت ثبت کنند؟ ثبت شرکت چه مزیت ها و چه معایبی دارد ؟ آیا ثبت شرکت می تواند به کسب و کار آنها کمک کند یا خیر؟ و اینکه چگونه ثبت شرکت انجام می شود ؟ چقدر باید هزینه نمایند ؟ عمده تفاوت بین شرکت ها چیست و کدام نوع شرکت می تواند برای فعالیت مورد نظرشان مناسب تر باشد ؟ فرآیند ثبت شرکت چقدر زمان بر است و چه مدارکی برای ثبت شرکت مورد نیاز است ؟ و هزاران سئوال دیگری که برای اتخاذ تصمیم نهایی برای این افراد به وجود می آید .

در این مقوله ما به دنبال شفاف تر کردن هر چه بیشتر دلایل ثبت شرکت ، انواع شرکت ها و نحوه ثبت و مدارک مورد نیاز برای ثبت آنها و شیوه انجام تغییرات در دامنه فعالیتی کلیه شرکت ها هستیم .

 

تعریف شرکت

شرکت یک شخصیت حقوقی است که با سرمایه گذاری عده ای شریک و یا سهامدار در زمینه ای خاص به منظور افزایش سرمایه و بدست آوردن سود و تقسیم آن ایجاد می شود .

 

دلایل ثبت شرکت

تمامی اشخاصی که به دنبال تبدیل شدن به یک شخصیت حقوقی و ثبت شرکت می باشند در پی کسب سود و اعتبار بیشتر و توسعه فعالیت خود در ابعاد بزرگتر می باشند. انجام امور اقتصادی مختلف مانند امور بازرگانی ، خدماتی ، درمانی ، خرید و فروش، آموزشی ، مشاوره ای و … می تواند توسط اشخاص حقیقی بصورت خیلی کلان تر و با کیفیت بهتر دانجام پذیرد . ثبت شرکت به اشخاص حقیقی این قابلیت را می دهد که از دانش و تخصص خود بهتر استفاده کرده و از تجربه و دانش افراد دیگر نیز برای توسعه بیشتر استفاده نمایند. اشخاص حقوقی عموماً بصورت گروهی به فعالیت می پردازند و همین باعث بالا رفتن سرعت کار آنها شده و این سرعت قالباً با کیفیت و کمیت بیشتر نیز توام می شود. وقتی کیفیت کار بالا رفت مشتریان بیشتری به سمت و سوی شرکت هدایت می شوند و با افزایش مشتری قطعاً سود بیشتری حاصل کار شرکت خواهد بود و سود بیشتر می تواند باعث ارتقاء و افزایش دامنه فعالیت شرکت می شود .

دولت جمهوری اسلامی ایران نیز برای افرادی که تمایل داشته باشند فعالیت خود را در غالب شخصیت حقوقی و با ثبت شرکت ادامه دهند تسهیلات و تشویق های بسیاری در نظر گرفته است . در غالب یک شرکت شما می توانید تسهیلات مناسب بانکی با درصد های پایین دریافت نموده و از احترام و شخصیت برجسته تری در جامعه برخوردار باشید .

امکانات و تجهیزات شرکت ها ، انجام کار بصورت گروهی ، استفاده از تخصص و دانش همکاران ، توان بیشتر شرکت برای عقد قراردادهای بزرگتر و استفاده از فرصت های سرمایه گذاری و … همه و همه باعث سود بیشتر و اعتبار بالاتر برای افراد خواهد شد .

شما برای ورود به بسیاری از بازار ها و فرصت ها باید شخصیت حقوقی داشته باشید . به عنوان مثال برای شرکت در اغلب مزایده ها و مناقصه این امر ضروری است و یا بسیاری از شرکت ها ی بزرگ و ارگان های دولتی تنها حاضر به بستن قرارداد فعالیت با اشخاص حقوقی می باشند . دلیل این کار نیز بسیار مشخص است ، اشخاص حقوقی بسیار متعهد تر و با صلاحیت بیشتر می باشند و با توجه به حساسیت بسیاری از فعالیت های مورد نیاز در صورتی که شرکت به تعهد خود عمل ننماید به راحتی می توانند از مراجع قانونی برای احقاق حقوق خود اقدام نمایند . اگر این قرار داد با فرد حقیقی بسته شود نه تنها امکان شکایت و پیگیری حق خود را به راحتی ندارند ، حتی در صورتیکه بتوانند از وی شکایت کنند اغلب افراد حقیقی توان پرداخت خسارت و جبران خسارت های وارده را نخواهند داشت . ضمن اینکه مطمئناً فرد حقیقی تمام خواسته های این شرکت ها و ارگان ها را جوابگو نخواهد بود. پس طبیعی است که که اشخاص حقیقی یا همان شرکت های ثبت شده اولویت بیشتری برای انجام کار ها و پروژه های شرکت های بزرگتر و ارگان ها خواهند داشت .

تاسیس یک شرکت حقوقی در زمینه های مناسب و با توجه به اهداف از پیش تعیین شده عده ای سهام دار می تواند در کنار سود بیشتر برای آنها اعتبار بالاتری به ارمغان بیاورد. این اعتبارات به مرور زمان با انجام پروژه های مهم تر و بزرگتر ، افزایش یافته و می تواند برای سهامداران شرکت ها دستآورد های بهتر ، پروژه های بزرگتر ، رشد اقتصادی بیشتر و در کنار رشد سرمایه بسیار گسترده تری را به همراه داشته باشد که اغلب منتج به افزایش و گسترش فعالیت ها و دامنه کاری شرکت ها می شود .

البته در این میان باید به دقت نوع شرکت برای فعالیت مورد نظر انتخاب شود تا در ادامه فعالیت شرکت ثبت شده بتواند با خواسته های اشخاص برابری نموده و تمام فعالیت های مورد نظر آنها را در چهارچوبی قانونی و بدون نگرانی فراهم آورد . کوچکترین اشتباه در هنگام ثبت شرکت می تواند عواقب نا خوشایندی برای شرکت داشته باشد و حتی با وجود اینکه امکان اصلاح و تغییر در فرآیند ثبت شرکت به خوبی امکان پذیر است اما همین اتلاف زمان می تواند در زمانی باعث خسارتی شاید بزرگ برای شرکت شود .

مزایای ثبت شرکت

 • – فعالیت رسمی و قانونی
 • تقسیم مسئولیت بین چند نفر که به عنوان شریک فعالیت می کنند .
 • اطمینان و اعتماد بیشتر ارگان ها ، نهاد ها و دولت به اشخاص حقوقی
 • حمایت بسیار گسترده تر دولت از اشخاص حقوقی
 • امکان شرکت در مناقصات و مزایدات سایر شرکت ها و ارگان ها
 • امکان دریافت نمایندگی رسمی از سایر نهاد های داخلی و حتی خارجی
 • اعتماد بیشتر مشتریان به شرکت ها به توجه به اطلاع رسانی و پشتوانه بهتر آنها
 • امکان استفاده و بهره برداری بسیار بیشتر از امتیازات ، اعتبارات و تسهیلات سایر سازمان ها

معایب ثبت شرکت

 • پرداخت مالیات ( البته این مورد برای کلیه مشاغل الزامی است )
 • دریافت دفاتر پلمپ مالیاتی بصورت سالیانه و تعهد به تکمیل و تحویل آنها
 • استخدام عده ای به عنوان کارکنان شرکت و محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای آنها
 • تعریف و در اختیار داشتن مکانی ثابت و مشخص
 • هزینه و زمانی که برای ثبت شرکت افراد متحمل می شوند
 • نیاز به آشنایی با قانون تجارت

انواع شرکت ها

قانون تجارت 7 دسته شرکت را در ماده 20 خود نام برده است که عبارتند از :

هر کدام از این شرکت ها دارای تفاوت های چشم گیری با هم بوده و فرآیند ثبتی متفاوتی هم دارند. هرچند در ایران بیشتر شرکت هایی که در سال ثبت می شوند از نوع شرکت سهامی خاص می باشند ولی رسیدن به برخی از اهداف و یا نوع افراد خواهان ثبت شرکت ، اعتماد فی ما بین آنها ، اعتبار اشخاص ، میزان سرمایه و… هر کدام می تواند نوع ثبتی شرکت را تعیین کرده و تحت الشعاع قرار دهد .

قبل از ورود به بحث تعریف هر کدام از شرکت ها و راهنمایی ثبت شرکت و نحوه ثبت شرکت آنها باید تاکید کنم که ثبت شرکت به هیچ عنوان کار راحتی نیست و بر خلاف توصیه برخی مبنی بر انجام کار بصورت شخصی به هیچ عنوان این موضوع توصیه نمی شود . هرگونه اشتباه حتی به ظاهر کوچک در جریان ثبت شرکت نه تنها می تواند مشکلات فعالیتی برای شرکت به وجود بیاورد که اشتباه در فرآیند ثبت در هنگام درج اطلاعات و یا تهیه اساسنامه ، اظهارنامه ، صورتجلسات و … می تواند مشکلات قانونی و حقوقی را به وجود بیاورد که خدایی نا کرده ممکن است ختم به زندان و پرداخت خسارت های خارج از عهده شما باشد. به همین دلیل انتخاب یک مشاور کار آمد و متخصص برای اطمینان از فرآیند صحیح کار بسیار حائز اهمیت می باشد و هزینه چندانی نیز برای شما به همراه نخواهد داشت . مشاورین ثبت شرکت و ثبت برند نوبل می توانند خودشان شرکت را ثبت و یا راهنمایی ثبت شرکت شما باشند تا به شما اطمینان خاطر دهند که ثبت شرکت شما به بهترین نحو انجام شده است .

 • شرکت های سهامی

شرکت های سهامی به شرکت هایی اطلاق می شود که سرمایه در آنها به سهام تقسیم شده و بین اعضاء تقسیم می شود . هر فرد سهامدار در این شرکت ها تنها به اندازه سهام خود در شرکت از سود و زیان آن بهره خواهد برد. این شرکت ها به دو نوع تقسیم می شوند . شرکت های سهامی خاص و شرکت های سهامی عام که بسته به نوع سرمایه و گاهاً دامنه فعالیت با هم متفاوت می باشند .

 

شرکت های سهامی خاص به منظور اهداف کوچکتر از شرکت های سهامی عام به وجود می آیند. این شرکت ها بر عکس شرکت های سهامی عام سرمایه بسیار محدود تری نیاز دارند و تامین سرمایه این شرکت ها توسط چند نفر سهام دار به راحتی امکانپذیر است . ضمن اینکه تصمیم گیری و تغییر و توسعه در شرکت سهامی خاص به مراتب راحت تر از شرکت های سهامی عام می باشد.

در شرکت سهامی خاص تنها برای ثبت به یک میلیون ریال سرمایه نیاز است . ولی باید در نظر داشت که سرمایه شرکت سهامی اعتبار آن شرکت است . پس هر چه سرمایه شرکت بیشتر باشد اعتبار شرکت برای شرکت در مناقصه و مزایده ها ، عقد قرار داد های بزرگتر و گرفتن پروژه های سنگین تر ، مشارکت در ساخت و ساز ها و مقاصد اقتصادی داخلی توانمند تر و حتی مقاصد خارجی پر آوازه تر و … بیشتر خواهد بود . ضمن اینکه سرمایه بیشتر اعتماد به نفس بالاتری هم برای شرکت به همراه خواهد داشت .

پس از تعیین حداقل میزان سرمایه باید 35% از کل سرمایه در نظر گرفته شده نزد یکی از بانک های مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سپرده گذاری و گواهی مهر و موم شده آن از بانک برای تحویل به اداره ثبت شرکت ها دریافت گردد . سپس این سهام به قطعات مساوی تقسیم شده و نسبت به سرمایه اعضاء بین آنها تقسیم می شود و هر کدام از اعضاء تنها به همان اندازه سرمایه و یا سهام خود در شرکت مسئول تعهدات شرکت بوده و نیازی نیست در صورت ورشکستگی و یا بدهی شرکت اشخاص بخواهند بیشتر از مبلغ سرمایه خود در شرکت جوابگوی تعهدات بوده و یا الزامی داشته باشند تا دین سایر سرمایه گذاران را پرداخت نمایند . واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص با اجازه هیئت مدیران و یا مجمع عمومی سالیانه و یا فوق العاده می باشد. لازم به توضیح است شرکت سهامی خاص برای تامین سرمایه مورد نیاز خود نمی تواند از راه پذیره نویسی و فروش سهام به مردم عادی اقدام نماید و باید این سرمایه توسط اعضاء تامین شود و در صورت نیاز به افزایش سرمایه در هر زمان طبق 157 ماده اصلاحی قانون تجارت می توان از راه های زیر اقدام نمود :

 • از طریق صدور سهام جدید و یا بالا بردن مبلغ اسمی سهام
 • پرداخت مبلغ افزایش سرمایه بصورت نقدی
 • تبدیل مطالبات اشخاص از شرکت به سهام جدید
 • تبدیل سود تقسیم نشدده شرکت به سهام و سرمایه جدید
 • تبدیل اوراق قرضه به سهام
 • افزایش سرمایه از طریق آورده های غیر نقدی

راه های افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص در ادامه به تفصیل شرح داده خواهد شد .

هر چند ثبت شرکت های سهامی خاص در غالب بازرگانی است ولی نوع فعالیت آنها ربطی به موضوع ثبت شده ندارد و شرکت می تواند در هر زمینه اعم از بازرگانی ، خدماتی ، بهداشتی و درمانی ، ورزشی ، فرهنگی و هنری ، اجتماعی و … به فعالیت بپردازد .

هر چند در قانون تجارت در خصوص تعداد اعضاء به تفصیل بندی آورده نشده است ولی با توجه به ساختار مورد نیاز شرکت های سهامی و بنا به سمت هایی که باید در این شرکت ها برای ثبت تعریف شود شرکت های سهامی خاص به حداقل شراکت 3 نفر به عنوان اعضاء اولیه نیاز دارند. این اعضاء اولیه باید در جلسه اولیه مجمع موسسین و یا در جلسه هیئت مدیره و با تنظیم صورتجلسه ای سمت های خود را مشخص و به اداره ثبت شرکت ها تحویل نمایند .

دو نفر بازرس به عنوان بازرس اصلی و علی البدل هم باید برای شرکت انتخاب شوند . این بازرسین باید شرایط لازم را برای تصدی این پست داشته باشند . داشتن حداقل سن قانونی تعیین شده در قانون تجارت و نداشتن رابطه نزدیک فامیلی با اعضاء و سهامداران از الزامات این بازرسین می باشد. کارت پایان خدمت برای آقایان نیز الزامی بوده و هر کدام از این بازرسین نباید خود به عنوان ذی نفع در سازمان شناخته شوند .

متقاضیان ثبت شرکت های سهامی عام اهداف بلند تری دارند . آنها به دنبال فعالیت های اقتصادی می باشند که انجام آن علناً از عهده شرکت های با سرمایه کم بر نمی آید. عمده شرکت های سهامی عام شکل گرفته در حوزه های ملی و فرا ملی هستند ، شرکت های پتروشیمی و نفتی ، شرکت های نیروگاهی و پالایشگاهی ، شرکت های استخراج مواد معدنی ، شرکت های مالی و سرمایه ای ، شرکت های صادراتی و وارداتی کلان ، شرکت های بزرگ درمانی و بیمارستانی و … که همگی از عهده چند نفر به عنوان سهامدار بر نمی آید . البته این بدین معنی نمی باشد که شرکت های سهامی خاص نمی توانند در این حوزه ها به ثبت رسیده و فعالیت اقتصادی انجام دهند .

شرکت های سهامی عام با حداقل 3 نفر قابل ثبت می باشند که البته این سه نفر پس از فرآیند ثبت اقدام به پذیره نویسی و تقسیم سهام و فروش آن به عموم مردم نموده و سرمایه مورد نظر خودرا برای رسیدن به هدف مد نظرشان تامین می نمایند . ولیکن چیزی که مشخص است این است که ابتدا باید شرکت با مشارکت حداقل سه نفر به ثبت برسد .

تعیین نام برای شرکت های سهامی عام باید مطابق با آئین نامه مشخص شود . بدین منظور نباید از اسم های عام مانند صندلی و میز ، اسامی برگرفته شده از نمادهای کشوری و لشگری ، اسامی بدون معنی در فرهنگ دهخدا ، اسامی رکیک و خارج از ادب و عرف و … برای نام گذاری این شرکت ها استفاده کرد . ضمن اینکه باید عنوان سهامی عام در اسم شرکت به صورت شفاف و خوانا آورده شود .

میزان سرمایه اولیه برای ثبت شرکت سهامی عام حداقل پنج میلیون ریال می باشد که باید مطابق با شرکت سهامی خاص حداقل 35% از میزان سهام تعیین شده برای شرکت سهامی عام در حساب شرکت نزد بانک سپرده شود. در صورتیکه قسمتی از آورده سهامداران بصورت غیر نقدی باشد باید مدارک مالکیت آن و یا هرگونه سندی که مالکیت آن را برای بانک به اثبات برساند نزد همان بانکی که حساب شرکت در آن افتتاح شده تودیع و گواهی مهرو موم شده بانک تهیه و برای اداره ثبت شرکت ها ارسال شود . پس از ثبت شرکت و از طریق تقسیم سهام و فروش و پذیره نویسی سهام از طریق عموم مردم مابقی سهام مورد تامین خواهد شد. بیشتر سهام شرکت های سهامی عام متعلق به مردم عادی باید باشد و به همین منظور باید حداکثر سهام به مردم واگذار شود که حداقل 51% سهام می باشد . اگر بنا به هر دلیل سرمایه شرکت سهامی عام در هر زمان به کمتر از میزان حداقل تایین شده در قانون رسید باید شرکت سهامی عام به یکی دیگر از انواع شرکت ها مطرح در قانون تغییر وضعیت داده و به شکل قانونی با سهامداران تصفیه حساب شود. در غیر اینصورت هر کدام از سهامداران می تواند از مراجع قانونی با ادله کافی انحلال شرکت را درخواست نماید .

پس از سپرده کردن حداقل 35% سرمایه تعیین شده نزد بانک اظهارنامه ای با ضمیمه طرح اساسنامه شرکت به همراه اعلامیه پذیره نویسی سهام تهیه و به امضاء کلیه سهامداران می رسد و سپس برای اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود . لازم به توضیح است نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی عام منوط به اجازه هیچ شخص خاصی نبوده و کاملا آزاد است .

پس از احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و پرداخت مبالغ باید مجمع عمومی موسسین تشکیل و اساسنامه شرکت را تصویب نمایند و در صورتجلسه ای مدیران اولیه و بازرسین اصلی و علی البدل را انتخاب نمایند و گواهی مبنی بر پذیرش و قبولی بازرسان و مدیران برای انجام فعالیت باید دریافت و جملگی بصورت نسخه ای برابر اصل برای اداره ثبت شرکت ها ارسال شوند .


* تفاوت شرکت های سهامی عام و خاص

شرکت های سهامی عام و سهامی خاص هر دو از نوع سهامی بوده و در بسیاری از مراتب برای موضوع ثبت با یکدیگر اشتراکاتی دارند. اما تفاوت این شرکت ها نیز کم نبوده و می تواند برای انتخاب شرکت و فعالیت اقتصادی بسیار مهم تلقی شود .

شرکت های سهامی خاص بیشتر اعتبار خود را از اعضاء سهامدار و میزان سرمایه ای که برای شروع فعالیت در نظر می گیرند به دست می آوردند . شرکت های سهامی خاص در فعالیت های اقتصادی متنوع و متفاوتی ایجاد می شوند ولی شاکله و استخوان بندی آنها به گونه ای می باشد که ابعاد خیلی بزرگی از جامعه را پوشش نداده و عمدتاً به منظور و هدف تامین یک یا نهایتاً چند موضوع به هم مرتبط ایجاد می شوند. شرکت های ساختمانی و عمرانی ، شرکت های روانشناسی و خدمات پزشکی ، شرکت های مشاوره ای و آموزشی ، شرکت های گردشگری و اجتماعی و … همه به نوعی در راستای یک هدف و به دنبال ارائه خدمات به قشر محدودی از جامعه می باشند .

اینگونه شرکت ها عموما با توجه به بودجه و توان مالی خود اقدام به تامین تنها قسمتی از نیاز جامعه نموده و توسعه آنها منوط به موفقیت سرمایه گذاری فعلی آنها بوده و نمی توانند برای چند هدف متفاوت که ارتباطی با موضوع ثبتی آنها ندارد فعالیت نمایند .

اما شرکت های سهامی عام اعتبار و عمده سرمایه خود را از طریق فروش سهام به عموم مردم به دست می آورند . با توجه به ماهیت این شرکت ها می توان جذب سرمایه را بی اندازه گسترش داد و این سرمایه می تواند برای انجام فعالیت بصورت کلان تر و بزرگتر به کار موسسین و مدیران شرکت بیاید . عمده شرکت هایی که بصورت سهامی عام شکل می گیرند به دنبال برطرف کردن نیازی بسیار کلی برای یک جامعه بزرگ و یا یک کشور می باشند و جامعه هدف آنها معمولا محدودیتی ندارد و می تواند اغلب به مرزهای سایر کشور ها هم وارد شود .

شرکت های سهامی عام تنها نوع شرکتی می باشند که می توانند در بورس عرضه شوند و این نوع شرکت ها به دلیل اینکه محدودیتی برای سرمایه آنها وجود ندارد و هرچه سرمایه بیشتری داشته باشند توان بیشتری نیز خواهند داشت همین موضوع باعث شده که اکثر شرکت های به وجود آمده در غالب سهامی عام بصورت دائمی در بورس فعالی بوده و از این طریق به دنبال افزایش سرمایه خود می باشند .

تاسیس بانک ها و موسسات مالی ، شرکت های استخراج نفت ، واردات و صادرات کلان مانند موضوعات نفتی و پتروشیمی ، و … از موضوعات ثبتی این نوع شرکت ها می باشند . ثبت شرکت های سهامی عام مربوط به قشر و یا عده خاصی از جامعه نیست و هر کس در هر موقعیتی و در هر جایگاهی می تواند با داشتن یک ایده مناسب و فراهم نمودن امکانات اولیه ثبت شرکت سهامی عام درخواست ثبت شرکت داده و پس از تشکیل شرکت تلاش نماید تا بتواند سهام تقسیم شده را به فروش برساند و با سرمایه به دست آمده ایده خود را به ثمر برساند .

در نهایت و با استناد به توضیحات آورده شده می توان تفاوت اساسی دو شرکت سهامی خاص و سهامی عام را به ترتیب زیر جمع بندی کرد :

شرکت های با مسئولیت محدود نوع دیگری از شرکت ها می باشند که اخیرا مورد توجه بسیاری از فعالان اقتصادی قرار گرفته اند. اگر فردی به دنبال ثبت شرکتی باشد که فقط به اندازه دارایی خود در شرکت نقش داشته باشدو به همان اندازه نیز در مقابل شرکت و مشتریان جوابگو باشد به سراغ شرکت با مسئولیت محدود می رود.

همانگونه که از اسم این شرکت بر می آید در شرکت های با مسئولیت محدود شرکاء تنها به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئول و پاسخگوی دیون شرکت بوده و به همان اندازه هم از سود شرکت بهره خواهند برد. در واقع در شرکت با مسئولیت محدود هر چه میزان سرمایه فرد در شرکت بیشتر باشد ، در بدهی ها و سود سازمان بیشتر شریک خواهد بود .

شرکت های با مسئولیت محدود نیز اعتبار خود را از سرمایه و به اندازه ای از اعتبار شرکاء به دست می آورند. هر چه میزان این سرمایه بیشتر باشد توان رقابتی و ورود به بازار های جدید برای این شرکت بیشتر بوده و می تواند قرارداد ها و پروژه های بهتری را در اختیار داشته باشد.

ولیکن برای ثبت شرکت تنها یک میلیون ریال کفایت می کند که همین مقدار نیز اعلامی می باشد. اعلامی بودن سرمایه یعنی اینکه سرمایه شرکت پس از تعیین میزان توسط شرکاء اعلام می شود و هر فرد به اندازه ای که اعلام می کند بادی تا تاریخ مشخصی سرمایه به شرکت اضافه نماید . البته این سرمایه در اختیار مدیر عامل قرار گرفته و مدیر عامل موظف است حداکثر تا یک سال مبلع مورد نظر را از شرکا ء دریافت و تادیه نماید .

شرکت با مسئولیت محدود با تادیه تمام سرمایه نقدی و تقویم و تسلیم سهم الشرکه ایجاد می شوند . همچنین در شرکت نامه باید میزان سهم الشرکه های غیر نقدی تقویم شده دقیقاً قید و مشخص شود .

تامین سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود عموما از طریق اضافه کردن شریک با ایجاد سهم الشرکه برای آنها می باشد . با توجه به کوچک بودن و محدود بودن اکثر فعالیت های شرکت های با مسئولیت محدود و اینکه این شرکت ها قسمتی از اعتبار خود را از شرکا دریافت می نمایند و لزوم اعتماد به شرکاء به دلیل اعلامی بودن سرمایه ثبت این شرکت ها را بیشتر در بین اقوام و آشنایان شاهد هستیم در حالی که همین شرکت ها می توانند در بسیاری از مواقع پروژه های بزرگ و سنگینی را قرارداد بسته و به انجام برسانند .

تعیین بازرس در شرکت های با مسئولیت محدود الزامی نمی باشد ولی با توجه به فعالیت اقتصادی شرکت در بسیاری از موارد پیشنهاد می شود که یا بازرسی تعیین و معرفی شود و یا اینکه این وظیفه توسط عده ای از شرکاء در زمان های مشخص انجام پذیرد . این موضوع می تواند باعث بالا رفتن اعتماد بین شرکاء شده و به بهتر شدن رویکرد همکاری آنها منجر شود .

همچنین در شرکت های با مسئولیت محدود بر عکس شرکت های سهامی که مدیران و بازرسین باید در هر دو سال یک بار توسط مجامع و یا هیئت مدیره تغییر کرده و یا سمت آنها تمدید شود ، برای سمت مدیران خود هیچ محدودیتی نداشته و یک مدیر می تواند تا زمانی که شرکاء به فعالیت او اعتماد دارند و راضی هستند در سمت خود به فعالیت ادامه دهد .

شاید تا به حال با شرکت و یا مغازه ای روبه رو شده باشید که نام یک یا چند نفر در اسم شرکت آورده شده است . دلیل این کار جلب اعتماد مردم و مشتریان می باشد و مشتریان آنها با توجه یه شناختی که از آنها دارند و به اعتماد آنها اقدام به معامله با آنها می کنند. استفاده از نام افراد در اسم شرکت تنها در شرکت های تضامنی اتفاق می افتد و آن به این معنی است که افراد نام برده شده در این شرکت ضامن شرکت می باشند .

شرکت های تضامنی دارای بار مسئولیتی و تعهدی بالایی نسبت به سایر شرکت ها می باشند و به همین دلیل اکثر افرادی که این شرکت ها را ثبت می کنند مشغول فعالیت های ارزی و ریالی هستند مانند صرافی ها ، خرید و فروش سکه و… . هر چند هر کدام از شرکاء به میزان سرمایه خود در شرکت مسئول بوده و باید جوابگوی تعهدات و بدهی های شرکت به میزان سرمایه خود باشند ولی این افراد نام برده شده در عنوان شرکت هستند که بار مسئولیتی بیشتری در این شرکت ها داشته و به عنوان شریک تضامنی سایر شرکاء محسوب می شوند .

برای ثبت شرکت تضامنی حداقل دو نفر شریک نیاز دارید و هر کدام از این دو شریک باید بپذیرند که در شرکت مسئولیت تضامنی داشته باشند .  معمولا افراد شریک در این شرکت ها باید دارای سلامت کامل عقلی بوده و حداقل سن قانونی را داشته باشند ولی الزامی به اینکه حتماً تاجر باشند نیست . بعلاوه اینکه برای ثبت شرکت تضامنی حتماً نباید شرکا جزء افراد حقیقی باشند .در این نوع شرکت ها اشخاق حقوقی هم می توانند به عنوان شریک و یا حتی شریک ضامن شریک شوند .

با توجه به اینکه اعتبار شرکت تضامنی افراد آن هستند میزان حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت در قانون تعیین نشده است و سرمایه شرکت می تواند بصورت نقدی و یا غیر نقدی تامین شود. البته در صورتیکه آورده غیر نقدی توسط هر کدام از شرکاء تعیین شود باید معادل ریالی آن پس از تسلیم آورده غیر نقدی تعیین شود . تنظیم این آورده های غیر نقدی نیازمند کارشناس رسمی دادگستری نمی باشد و می تواند توسط خود شرکا ء تنظیم شده و در شرکتنامه درج شود . با تصویب شرکت نامه شرکاء حق اعتراض به آن را دیگر ندارند . سرمایه نقدی فقط باید با پول تامین شود و پرداخت چک و سفته مورد قبول واقع نخواهد شد در غیر این صورت مدیران شرکت متخلف و از دیدگاه قانون کلاهبردار شناخته می شوند .

در زمان تاسیس شرکت های تضامنی باید موسسان شرکت اساسنامه شرکت را تنظیم کنند هر چند با عنایت به ماده 137 و 200 قانون تجارت برای تنظیم اساسنامه در این شرکت ها الزامی وجود نداد. اساسنامه در واقع اساس و پایه شرکت بوده و تمامی مقررات و قوانین داخلی سازمان هم در آن باید لحاظ شود به همین دلیل گاهاً برخی آن را آئین نامه داخلی شرکت نیز می خوانند .

شرکت نامه نیز باید توسط خود شرکاء و یا وکیل تنظیم شود که با توجه به اینکه در قانون برای این مورد چیزی آورده نشده است باید از نمونه های آماده شده خود اداره ثبت شرکت ها الگو برداری و نکات مندرج در این شرکت نامه های نمونه رعایت گردد و در زمان ثبت شرکت خلاصه ای از آن در یک روزنامه کثیرالانتشار و یک روزنامه رسمی منتشر شود .

4- شرکت های مختلط سهامی

شرکت هایی که ساختار و شاکله خود را از دو نوع شرکت تضامنی و سهامی به دست می آورند را شرکت های مختلط سهامی می نامند . این شرکت ها با یک عنوان خاص بین عده ای متشکل از شریک و ضامن به وجود می آیند .یعنی اینکه اعضاء این شرکت ها دو دسته اند ، دسته اول به عنوان شریک بوده و دسته دوم به عنوان ضامن سایر شرکاء و شرکت می باشند . شرکاء تنها بصورت سهامدار شرکت بوده و تنها نقش شریک را در این شرکت ها دارند و شرکاء ضامن نیز به عنوان ضامن مانند شرکت های تضامنی در این شرکت ها سهامدار می شوند و اعتبار می آورند .

حال در ساختار این شرکت ها قوانین و مقررات خاصی حاکم می باشد برای ثبت آن باید به خوبی دقت شود تا اشتباهی رخ ندهد. قوانین و مقررات حاکم برای اعضاء شریک در این شرکت ها که تنها سهامدار می باشند قوانین و مقررات شرکت های سهامی است و برای اعضاء ضامن قوانین و مقررات شرکت های تضامنی جاری است . البته در این میان قوانین و مقررات خاصی هم صرف خود شرکت های مختلط سهامی در نظرگرفته شده است چراکه در برخی از موارد ابهامات و پیچیدگی هایی وجود دارد که باید شفاف سازی و تعیین می شدند .

همانند شرکت های سهامی ، سهامداران شرکت های مختلط سهامی نیز پس از تقسیم سهام و مشخص شدن میزان سهامشان نسبت به دیون و تعهدات شرکت پاسخگو بوده و به همان میزان نیز در سود شرکت سهیم می باشند . اما شرکاء ضامن شرکایی هستند که سهم آنها در شرکت بصورت سهام تعریف نشده است و مسئولیت آنها تمامی دیون شرکت می باشد یعنی در مقابل تمامی تعهدات و بدهی های سازمان پاسخگو و متعهد می باشند . اگر شرکاء ضامن تعیین شده برای شرکت بیشتر از یک نفر باشد نحوه شراکت و و اندازه ضمانت و تعهدات آنها به شرکت بر اساس قوانین و مقررات شرکت های تضامنی برآورد خواهد شد .

شرکت های مختلط سهامی نیز مانند سایر شرکت ها مجامع خود را دارا بوده و این مجامع در شرایط مورد نیاز تشکیل جلسه خواهند داد . ولی تفاوتی که این مجامع با مجامع سایر شرکت ها دارند این است که قانون حق انتخاب مدیر عامل را نداشته و مدیر عامل باید شخص ضامن شرکت باشد . در صورتیکه تعداد شرکا بیشتر از یک نفر باشد نیز مدیر شرکت باید از بین شرکا ء تعیین و منصوب شود . دلیل این کار هم به خوبی معلوم است . شرکاء ضامن نسبت به روال و تعهدات شرکت بسیار دلسوزتر و محتاط تر بوده و مصلحت شرکت را بهتر تشخیص می دهند . مجمع عمومی شرکت های مختلط سهامی تابع قوانین و مقررات شرکت های سهامی بوده و این مجمع را سهامداران شرکت تشکیل می دهند .

اما وظیف بازرس در شرکت های سهامی در این شرکت به هیئت ناظرین سپرده شده است. زیرا تصمیم گیری در شرکت های مختلط سهامی بر عهده شرکاء ضامن بوده و در این شرکت ها صاحب نفوذ و قدرت زیادی هستند به همین دلیل و به منظور اطمینان از عملکرد صحیح و تقسیم سهام و سود عادلانه و در جریان قرار گرفتن سایر سهامداران از روال و جریان شرکت مجمع عمومی هیئتی را تحت عنوان هیئت نظارت تعیین و این وظیفه را به آنها می سپارد . هیئت نظار حداقل سه نفر بوده و وظیفه نظارت بر عملکرد های فوق الذکر و فعالیت شرکاء ضامن را بر عهده دارند .البته این هیئت طبق اساسنامه و در زمان تعیین شده باید تجدید شود .

چنانچه شرکت مختلط سهامی در حال فعالیت باشد پرداخت تعهدات و مطالبات شرکت باید از محل حساب شرکت تامین شود و نیازی به مراجعه به شرکاء ضامن نمی باشد. زمانی شرکاء ضامن به عنوان جوابگوی تعهدات شرکت شناخته می شوند که شرکت منحل شده و فعالیتی عملا ندارد و دارایی ها ی موجود شرکت نیز جوابگوی تعهدات شرکت نیست. در این زمان باید پرداخت دیون و تعهدات شرکت توسط شرکاء ضامن انجام شود .

برای ثبت شرکت مختلط سهامی یک نسخه برابر اصل شرکت نامه ، 2 نسخه برابر اصل اساسنامه شرکت ( در صورت وجود داشتن ) ، اسامی مدیر یا مدیران شرکت که از بین شرکاء تضامنی انتخاب شده اند ، نوشته ای با امضاء مدیر شرکت مبنی بر پرداخت تمام شرمایه تعهد شده و پرداخت واقعی حداقل ثلث سرمایه تعیین شده ، سوابق حاکی از تصمیمات مجمع عمومی در موارد 40 ، 41 و 44 قانون تجارت ، نوشته ای از مدیر عامل مبنی بر پرداخت تمام سرمایه تعیین شده از طرف شرکاء ضامن و اینکه تمام سرمایه غیر نقدی تعیین قیمت شده و پرداخت خواهد شد .

5- شرکت مختلط غیر سهامی

وقتی دو تا چند نفر شریک ضامن با دو تا چند نفر شریک با مسئولیت محدود یک شرکت راه اندازی و ثبت نمایند و به دنبال انجام امور اقتصادی و تجاری باشند در واقع یک شرکت مختلط غیر سهامی راه اندازی کرده اند . با تنظیم شرکتنامه و درج تمامی قرارها و نکات و جزئیات با توجه به قوانین تجارت و تنظیم اساسنامه بر همین اساس شاکله شرکت ایجاد می شود . سهام در شرکت های مختلط غیر سهامی تقسیم نمی شود و شرکاء ضامن در این شرکت ها باید تمامی سرمایه متعهد شده را پرداخت نمایند . ولی شرکاء با مسئولیت محدود الزامی به پرداخت تمام سرمایه متعهد شده ندارند و امکان دارد با تامین مقداری از سرمایه مابقی را تعهد نمایند . پس شرط لازم برای راه اندازی و تاسیس شرکت تامین سرمایه نمی باشد .

در قرون وسطی عده ای از بزرگان و اشراف اروپایی که در شان خود نمی دانستند که خود به شخصه به امر تجارت و خرید و فروش بپردازند ، با پرداخت کل و یا قسمتی از سرمایه به افرادی که کار تجارت انجام میدادند در امر تجاری آنها شریک می شدند و از بهره کار آنها به میزان سرمایه ای که گذاشته بودند بصورت توافقی مقداری را برداشت می کردند . ولی در فرآیند کار تجارت دخالتی نداشته و نام آنها نیز برای موضوع تجارت برده نمی شد . با تغییراتی در طول زمان در این نوع تجارت و ایجاد قوانین و مقرراتی خاص و قدرتمند در این زمینه به منظور حفظ سرمایه و تعیین میزان سود وسرمایه هر کدام از طرف ها کم کم این موضوعات گسترش یافت تا اینکه شرکت های مختلط غیر سهامی از آنها بوجود آمدند .

برای اینکه مفهوم شرکت مختلط غیر سهامی به خوبی برای مشتریان مشخص باشد و اینکه با شرکت های تضامنی اشتباه گرفته نشوند نام یکی از ضامنین و عبارت شرکت مختلط غیر سهامی در اسم شرکت باید بصورت خوانا و شفاف قید شود . ولیکن باید به خوبی توجه داشته باشید که نام فردی که در عنوان شرکت قید می شود حتما باید از شرکاء تضامنی بوده و فرد با مسئولیت محدود نباید در نام شرکت اسمی داشته باشد زیرا باعث برداشت اشتباه و نارسایی مفهوم شرکت شده و عده ای با اعتبار او و با توجه به ضمانت او اقدام به معامله با شرکت بکنند که می تواند برای او و همچنین شرکت دردسر ایجاد کرده و جرائم سنگینی به همراه داشته باشد .

.به موجب تعریف مندرج در قانون تجارت شرکاء با مسئولیت محدود در این شرکت ها اجازه مدیریت و یا امر اداره شرکت را نخواهند داشت . با این تعریف می توان به نتیجه رسید که امر مدیریت و اداره امور شرکت های مختلط غیر سهامی فقط باید توسط شریک و یا شرکاء ضامن صورت پذیرد و در صورتی که تعداد شرکاء زیاد باشد می توانند به موجب صورتجلسه ای مکتوب از بین خود فردی را برای مدیریت انتخاب نمایند.

تبصره : در صورتیکه شرکا ء ضامن به جمع بندی وتوافق برسند که مدیریت شرکت توسط یکی از شرکاء با مسئولیت محدود انجام پذیرد بادید این موضوع را در اساسنامه درج و در صورتجلسه مجمع عمومی به توافق برسند.

با عنایت به مدیریت و تصدی امور اداره شرکت توسط شرکاء ضامن قانون باید ترتیبی را اتخاذ تا در اینصورت حقی از شرکاء با مسئولیت محدود در شرکت های مختلط غیر سهامی ضایع نشده و مورد کم لطفی و بی انصافی شرکاء تضامنی شرکت قرار نگیرند . بنابر این قانون این اجازه و اختیار را به هر کدام از شرکاء با مسئولیت محدود داده است تا بدون محدودیت و قوانین خاصی بتوانند بر فرآیند های اجرایی و مالی شرکت نظارت کرده و بتوانند در هر زمان که بخواهند دفاتر قانونی و صورت های مالی شرکت را بررسی نمایند . این موضوع نه تنها محدودیتی برای شرکاء ضامن ایجاد نمی کند بلکه در بسیاری از مواقع باعث بالا رفتن اعتماد شرکاء به یکدیگر شده و به بهتر شدن شراکت آنها کمک خواهد کرد .

شرکاء با مسئولیت محدود در شرکت های مختلط غیر سهامی تنها به اندازه سرمایه خود در شرکت پاسخگو ممتعهد می باشند ولی شرکاء ضامن باید نه تنها جوابگوی دیون و بدهی های شرکت نسبت به سرمایه خود باشند که با توجه به ضمانت و اعتبارشان باید نسبت به تمامی دیون و بدهی های شرکت متعهد بوده و پرداخت نمایند .

مطابق با قانون تجارت و ماده 123 این قانون نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت های مختلط غیر سهامی تابع شرکت های تضامنی بوده و شرکاء با مسئولیت محدود هم حق انتقال سهم الشرکه خود به فرد دیگری را بدون اجازه کتبی سایر شرکا ء ندارند .

اگر در اساسنامه و شرکتنامه شرکت مختلط غیر سهامی برای تقسیم سود شرکت روشی در نظر گرفته شده باشد و همه شرکاء نسبت به آن توافق کرده باشند تقسیم سود تابع همان شرایط خواهد بود و در غیر اینصورت تقسیم سود بر اساس سهم الشرکه هر فرد در نظر گرفته خواهد شد .

مطالبات شرکت نیز در زمان فعالیت شرکت و زمانی که شرکت روال عادی خود را طی می کند باید از سرمایه شرکت پرداخت شود و در صورت انحلال شرکت و یا ورشکستگی پاسخگویی به تعهدات شرکت بر عهده شرکاء تضامنی خواهد بود . هر چند شرکاء با مسئولیت محدود نیز به اندازه سرمایه خود در شرکت باید جوابگوی تعهدات و دیون شرکت باشند .

6- شرکت نسبی

شرکت های نسبی با شرکت های تضامنی در بسیاری از جهات برابری دارند البته با یک تفاوت اساسی . در شرکت های تضامنی همانگونه که اشاره شد هر کدام از شرکاء خارج از سهم الشرکه خود در شرکت جوابگوی تعهدات و مطالبات کل شرکت بوده و حکم ضامن را برای سایر شرکاء دارند . در حالی که در شرکت های نسبی شرکاء به اندازه سرمایه خود در شرکت نسبت به تعهدات و بدهی های شرکت جوابگو می باشند . شرکت های نسبی تحت نام مخصوص و با شراکت و سرمایه گذاری دو تا چند نفر تاسیس می شوند و همانگونه که اشاره شد هر کدام از شرکاء به اندازه سرمایه خود پاسخگو می باشند .

نحوه انتخاب اسم برای شرکت های نسبی همانند شرکت های تضامنی به این صورت است که نام افراد شریک در عنوان اسم آورده می شود و در صورتیکه نتوان اسم همه شرکاء را در عنوان شرکت جای داد باید با آوردن عباراتی همچون (( برادران )) ، (( شرکا ء)) ، ( دوستان )) و … مشتریان را از حضور شرکاء دیگر در شرکت باخبر کرد و برای اینکه سوء برداشتی انجام نشده و مشتریان شرکت های نسبی را با شرکت های تضامنی اشتباه نگیرند باید در عنوان شرکت به همراه نام شرکاء عبارت شرکت نسبی هم قبل و یا بعد از اسم شرکت بصورت دقیقاً و خوانا آورده شود

سایر قوانین و مقررات حاکم بر شرکت های نسبی همانند شرکت های تضامنی می باشد و انتخاب مدیر نیز باید از بین خود شرکا ء انجام پذیرد . البته در صورت توافق شرکاء در مجمع عمومی و درج در اساسنامه می توان فرد دیگری را به عنوان مدیر به شرکت اضافه نمود .

7- شرکت تعاونی

تعیین هدف مشخص و تلاش برای رسیدن به آن هدف با گرد هم آیی عده ای با نقطه نظرات و ایده های یکسان را تعاونی می نامند . تعاونی اغلب بصورت فامیلی ، دوستانه ، همسایه ها ، همکاران و … شکل می گیرد که همگی وجود مشکلی را توافق دارند و برای حل و فصل آن ایده مشترک داشته و یا می توانند در مورد یک ایده و نظر به توافق برسند . سرمایه این تعاونی ها توسط اعضاء و یا سایر نهاد ها و شرکت های دیگر با پرداخت وام های بدون بهره و یا پرداخت های بدون بازگشت در راستای کمک به شکل گیری آنها تامین می شود و اغلب فعایلت آنها فعالیت های اجتماعی و وابسته به مردم می باشد .

شرکت های تعاونی به دو دسته از نظر فعالیت تقسیم می شوند . شرکت های تعاونی تولید و شرکت های تعاونی مصرف.

7-1- شرکت تعاونی تولید

شرکت های تعاونی تولید در راستای اداره یک تولیدی به وجود می آیند که عمده هدف آنها تامین مخارج و اشتغال اعضاء و نفرات وابسته به آنها میشود باشد . این تعاونی ها می توانند در زمینه هایی چون : عمران ، کشاورزی ، دامداری ، دامپروری ، شیلات ، صنعت ، استخراج معادن ، تولیدات خاص و … بوجود بیایند .

7-2- شرکت تعاونی توزیع

شرکت تعاونی های توزیعی نیز در راستای تحقق اهداف شرکت برای تامین مسکن و انجام امور خدماتی ، حمل و نقل و… شکل گرفته و تامین نیاز اعضاء آن هدف نهایی تاسیس آنها می باشد.

تبصره : اگر شرکت تولیدی در راستای تامین نیازهای اعضاء خود فعالیت نماید به عنوان شرکت تعاونی توزیعی شناخته شده و جزء همین دسته محسوب می شود .

البته شرکت های تعاونی فقط از نظر فعالیتی طبقه بندی نمی شوند و بسته به اعضاء آن و موسسین شرکت نیز طبقه بندی می شوند . در همین راستا به تعاونی هایی که تامین نیاز عمده یک جامعه را مد نظر قرار داده و عضویت در آن را برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی آزاد گذاشته و هیچ قید و شرطی برای عضویت در اساسنامه آنها آورده نشده است را شرکت های تعاونی عام می نامند . البته بسته به نوع فعالیت مد نظر قرار گرفته شده برای این تعاونی ها آنها را شرکت تعاونی تولیدی عام و یا شرکت تعاونی توزیعی عام می نامند

شرکت های تعاونی هم که متعلق به یک قشر خاص بوده و در اساسنامه آنها تنها عضویت برای یک گروه و یا دسته و یا نوع خاصی از مردم آزاد باشد را شرکت تعاونی خاص می نامند . از جمله این تعاونی ها می توان تعاونی های دانشجویی ، معلمان ، کارگران ، بانک ها ، ایثارگران و … را اشاره نمود . این نوع تعاونی ها هم بسته به نوع فعالیتشان می توانند شرکت تعاونی تولیدی خاص و یا شرکت تعاونی توزیعی خاص نامیده شوند .

شرکت های مندرج در قانون در هفت قسمت به اختصار توضیح داده شد ولی در این نیاز شرکت هایی هم هستند که ما آنها را می شناسیم ولی قالب ثبتی آنها را نمی دانیم . از همه این شرکت ها مشهور تر شرکت های هلدینگ و نمایندگی ها و شعبات شرکت های خارجی ، موسسات غیر تجاری و …هستند که در بسیاری مواقع به اشتباه این نوع شرکت ها بصورت جداگانه تعریف می شوند و جزء دسته های شرکت های فوق الذکر طبقه بندی نمی شوند که این موضوع اشتباه است .

برای روشن تر شدن تعریف این نوع شرکت ها در ادامه با این دو نوع شرکت آشنا می شویم :

شرکت هلدینگ که به شرکت مادر نیز شهرت دارد در واقع نوعی شرکت سهامی می باشد . این شرکت های سهامی به دلیل بزرگی و داشتن فعالیت های مختلف در زیر مجموعه خود دارای قدرت زیادی بوده و در برای بسیاری از مردم شناخته شده می باشند . شرکت هلدینگ شرکتی است که چندین شرکت دیگر در زیر مجموعه و تحت مدیریت و یا تاثیر مدیریت این شرکت ها فعالیت می کنند .

شرکت های هلدینگ با استفاده از افرادی توانمند در عرصه مدیریت خود برای چندین شرکت که برای تحقق اهداف آنها کار می کنند برنامه ریزی نموده و یا با انتخابت افرادی در هیئت مدیره آنها فعالیت شرکت ها را جهت می دهند .

شرکت های هلدینگ به شرکت هایی اطلاق می شود که با خرید سهام عمده برخی از شرکت ها و انتخاب فردی در راس سیستم مدیریتی و یا در هیئت مدیره آنها در تصمیم گیری این شرکت ها نقش اساسی دارند

. شرکت های هلدینگ را با نام های شرکت مادر ، شرکت کنترل کننده ، شرکت دارنده و شرکت مالک نیز تعریف می کنند .

قالب شرکت های هلدینگ سهامی می باشد حال خواه این سهامی عام باشد یا خاص تفاوتی در بعد اسمی و فعالیتی آنها چندان نخواهد داشت . تنوع فعالیت این شرکت ها بسیار گسترده می باشد و شرکت های هلدینگ می توانند در تمامی ابعاد اقتصادی نفوذ کرده و به راحتی بازار کاری را به دست بگیرند. فعالیت های اقتصادی همچون فعالیت های بازرگانی ، تولید ی ، خدماتی و …

اما عمده شرکت های هلدینگ دست بر روی یک یا چند نوع کالا گذاشته و تلاش می کنند که از صفر تا صد این کالاها را بوسیه شرکت های زیر مجموعه خود انجام دهند . به عنوان مثال تهیه مواد اولیه و واردات آن توسط یک شرکت ، انبارش و توزیع توسط یک شرکت ، تولید و مونتاژ توسط یک شرکت ، بسته بندی یک شرکت و نهایتا امر فروش که آن هم توسط شرکتی دیگر انجام خواهد شد. اما وظیفه خود شرکت هلدینگ در این فرآیند تنها مدیریت و برنامه ریزی بوده و یا ممکن است گاها مشتریانی را برای شرکت های خود جذب نمایند.

شرکت ها ی هلدینگ عمدتا به شکل صورت های مالی و مدیریتی عمل کرده و تمامی برنامه ها و اهداف شرکت ها را با هم همسو و هم جهت کرده و تلاش می کنند تا یک هدف یا چند هدف مشخص با فعالیت این شرکت های زیر مجموعه تحقق پیدا کند . البته به دلیل گسترش یافتن فعالیت این شر کت ها بازار کار خوبی هم برای سایر شرکت هایی که زیر مجموعه آنها نیستند گاهاً فراهم می شود . به عنوان مثال برخی فعالیت هایی که برای شرکت هلدینگ انجام آن عملنا غیر ممکن و یا به هر دلیلی هزینه بردار می باشد و ایجاد آن در قالب شرکت جدید مقرون به صرفه نیست. در چنین حالتی فرآیند و یا کار و خدمت مورد نظر به سایر شرکت ها برون سپاری می شود .

شرکت های هلدینگ باید ابتدا بصورت سهامی عام و یا خاص با مشارکت حداقل سه نفر به ثبت رسیده و بسته به نوع خاص و یا عام بودن سهامی باید حداقل سرمایه که برای سهامی خاص یک میلیون ریال و برای سهامی عام 5 میلیون ریال می باشد باید تامین شده و 35% از آن در یک بانک مورد صلاحیت به حساب شرکت سپرده شود. در شرکت های هلدینگ سهامی خاص تمام سرمایه باید توسط اعضاء یا همان سهامداران تامین شود و هر کدام از سهامداران تنها به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت خواهند داشت. اما در شرکت های هلدینگ سهامی عام باید بیشتر سهام از طریق پذیره نویسی و فروش سهام به مردم تامین شود و تمامی سهامداران نیز در این شرکت به اندازه سهام خود از سود و زیان شرکت بهره برده و مسئول می باشند .

ثبت شرکت بصورت هلدینگ نیاز به ارائه تقاضا نامه دارد که باید توسط مدیر عامل و یا هیئت مدیره پس از تعیین موضوع فعالیت شرکت که خدماتی ، بازرگانی ، تولیدی ، بهداشتی و … می تواند باشد ، تقاضا نامه ایجاد تهیه و برای سازمان بورس ارسال شود . چنانچه شرایط لازم از نظر سازمان بورس برای این شرکت وجود داشته باشد درخواست تایید شده و برای صدور مجوز به اداره ثبت شرکت ها ارسال خواهد شد .

با تایید و صدور مجوز تاسیس توسط اداره ثبت شرکت ها ، آگهی تاسیس شرکت هلدینگ ، نامه نمایندگی شرکت هلدینگ برای ثبت شرکت هلدینگ ، مدارک شناسایی و گواهی عدم سوء پیشینه اعضاء تهیه و در صورت استفاده از وکیل وکالتنامه وی تنظیم و مدارک برای فرآیند ثبت و اگهی شدن تاسیس در روزنامه به وکیل سپرده می شود .

البته برای ثبت شرکت هلدینگ خود اشخاص متقاضی نیز می توانند اقدام به ثبت نمایند ولی با توجه به تخصصی بودن این گونه شرکت ها بنا به توصیه خود سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بهتر است از مشاور کمک دریافت شود .برای این منظور می توانید بر روی تخصص و کاردانی مشاورین ثبت شرکت و ثبت برند نوبل حساب کنید .

هستند شرکت هایی که در خارج از ایران فعالیت نموده و با موازین شرعی و عرفی جامعه ایرانی و قوانین تجاری ما نیز سنخیت داشته و تمایل به فعالیت و داشتن شعبه یا شعباتی در ایران می باشند و یا برعکس شخص حقیقی و یا حقوقی فعال در ایران تمایل به دریافت نمایندگی آن شرکت در ایران داشته و به دنبال ثبت شعبه یا نمایندگی آن شرکت در ایران می باشد ولی مراحل و شرایط ایجاد یک شعبه از شرکت خارجی در ایران را نمی دانند و به دنبال منابع مطمئنی برای رجوع می باشند. در این قسمت از از مقوله تلاش شده است تا مراحل و استانداردهای لازم برای ثبت شعبه خارجی در ایران به طور مختصر و مفید شرح داده شود .

طبق ماده سوم قانون ثبت شرکت ها شرکت هایی می توانند در ایران شعبه و یا نمایندگی داشته باشند که در کشور خود بصورت قانونی ثبت شده باشند . بنا براین ابتدا باید اداره ثبت اسناد و املاک هویت اصلی شرکت متقاضی را بررسی نموده و در صورت داشتن صلاحیت آن را تایید نماید . در هنگام بررسی شرکت متقاضی داشتن داشتن گواهی ثبت در محل و گواهی دفتر ثبت تجاری به قانونی بودن شرکت رای می دهد . همچنین مطابق با ماده قانون اجازه ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران باید بصورت عمل متقابل کشور محل شرکت باشد ، یعنی چنانچه در کشور متبوع خارجی ثبت شعبه و نمایندگی ایران مجاز باشد شرکت های آن کشور نیز می توانند در ایران اقدام به ثبت شعبه یا نمایندگی بکنند .

شرکت های خارجی که تمایل به داشتن شعبه و یا نمایندگی در ایران دارند ابتدا باید داوطلبی برای ثبت شعبه خود در ایران پیدا کرده و یا نماینده قانونی خود را برای ثبت شرکت در ایران معرفی نمایند .

سپس مدارک زیر را باید برای ثبت به اداره ثبت شرکت ها ارائه نمایند :

 • اظهارنامه ثبتی شرکت
 • نسخه برابر اصل اساسنامه شرکت
 • آگهی تاسیس و آخرین تغییرات ثبتی شرکت
 • نسخه برابر اصل از اختیار نامه عمده شرکت در ایران و در صورت داشتن چند نماینده مستقل در ایران برای هر کدام اختیارنامه برابر اصل باید ارائه شود .
 • داشتن مجوز یا قرارداد از یکی از سازمان ها یا وزارت خانه های دولتی برای شرکت های که با هدف های مختلف در بخش دولتی نیاز به فعالیت آنها می باشد .
 • گزارشی توجیهی در خصوص دلایل و ضرورت تاسیس شعبه خارجی در ایران که باید حدود اختیارات و محل فعالیت شعبه ، تعداد نیروی انسانی مورد نیاز برای فعالیت به تفکیک ایرانی و خارجی بودن و همچنین نحوه تامین سرمایه و منابع مورد نیاز با جزئیات .

اظهارنامه شرکت متقاضی باید به فارسی ترجمه شود و تمامی مشخصات شرکت اعم از نوع شرکت ( سهامی ، تضامنی ، دولتی و یا خصوصی و …) ، نام شرکت ، تاریخ ثبت ، آدرس ، کشور محل ثبت و… را دارا باشد .

همچنین اساسنامه شرکت متقاضی برای ثبت شعبه باید با امضاء صاحبین حق امضاء در شرکت به همراه اختیارنامه قانونی ضمیمه مدارک و به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود .

زمینه های مجاز برای  فعالیت پس از ثبت شعبه شرکت خارجی :

طبق آیین نامه اجرایی قانون ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی در ایران ، شرکت های متقاضی ثبت شرکت و فعالیت در ایران می توانند در زمینه های زیر در ایران فعالیت داشته باشند .

 • شعبه ای به منظور ارائه خدمات پس از فروش شرکت های خارجی ثبت نمایند .
 • شعبه ثبت شده به اجرای تعهدات قراردادهای فی مابین شرکت های ایرانی و خارجی مبادرت نماید .
 • شعبه ثبت شده به منظور بررسی و ایجاد زمینه ها و بسترهای سرمایه گذاری شرکت خارجی در ایران فعالیت نماید .
 • به منظور همکاری با شرکت های فنی و مهندسی ایرانی شعبه خارجی در ایران ثبت شود و فعالیت در کشور ثالث صورت پذیرد.
 • شعبه ثبت شده در راستای بهبود صادرات غیر نفتی ایران ایجاد شود .
 • به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی و با هدف انتقال دانش فنی و فناوری ایجاد شود .
 • انجام فعالیت های مختلف مانند حمل و نقل ، بازرسی ، مشاوره ای و… به شرط صدور مجوز از دستگاه های دولتی که برای صدور مجوز شرایط لازم را دارند .

اشخاص ایرانی متقاضی ثبت شعبه شرکت خارجی چه مدارکی باید ارائه دهند

 • اگر متقاضی ثبت شعبه شرکت خارجی اشخاص حقیقی و یا حقوقی ایرانی باشند باید مطابق با ماده 5 آئین نامه اجرایی ثبت شعبه و نمایندگی خارجی در ایران درخواست خود را بصورت کتبی و به همراه مدارک زیر به اداه کل ثبت شرکت ها تحویل دهند :
 • کپی برابر اصل قرارداد شرکت ایرانی با شرکت خارجی با استناد به ماده 4 آیین نامه اجرایی فوق الذکر که نماینده شرکت خارجی را اینگونه تعریف کرده است : نماینده شرکت خارجی شخص حقیقی یا حقوقی است که براساس قرارداد نمایندگی ، انجام بخشی از موضوع و وظایف  شرکت طرف نمایندگی  را در محل بر عهده گرفته است. نمایندگی شرکت خارجی ، نسبت به فعالیتهایی تحت نمایندگی شرکت طرف نمایندگی در محل انجام می پذیرد،  مسئولیت خواهد داشت
 • اصل و کپی برابر اصل مدارک شناسایی متقاضی حقیقی و اصل و کپی برابر اصل اساسنامه ، آگهی تاسیس و آکهی آخرین تغییرات ثبت شده اشخاص حقوقی.
 • ارائه سوابق مرتبط کاری متقاضی
 • اساسنامه آگهی ثبت و آخرین تغییرات شرکت خارجی
 • آخرین گزارشات تایید شده مالی شرکت خارجی
 • دریافت معرفی نامه از وزارت خارجه کشور مربوطه

مراحل ثبت شعبه شرکت خارجی

برای ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران پس از فراهم نمودن مدارک مورد نیاز باید درخواست ثبت تهیه شده و توسط وکیل قانونی به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود . همچنین به همین منظور اساسنامه ، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت مادر و یا درخواست کننده به همراه اختیار نامه نماینده باید توسط کنسولگری و یا سفارت کشور محل شرکت تایید شود و پس از تایید به فارسی ترجمه گردند . ترجمه این اسناد که باید بوسیله مترجمان رسمی صورت گرفته باشد باید به تایید قوه قضاییه نیز برسد .

پس از آن مدیر شعبه تعیین و معرفی شده باید گزارش توجیهی را آماده و ضمیمه پرونده نماید. این گزارش باید حاوی اطلاعات زیر باشد :

 • اطلاعاتی در خصوص نوع فعالیت شرکت
 • درج دلایل و لزوم ایجاد شعبه یا نمایندگی در ایران
 • نوع ثبتی شرکت و حدود اختیارات و محل فعالیت شرکت
 • نیروی انسانی ایرانی و خارجی مورد نیاز به تفکیک
 • نحوه تامین منابع مالی و مواد اولیه و … برای اداره شعبه

سپس باید توسط نماینده تعیین شده شرکت تعهد نامهای امضاء شود که طی آن شرکت متعهد می شود در صورتیکه مجوز فعالیت شرکت به هر دلیل به اتمام رسید باید ظرف مدت تعیین شده نسبت به انحلال و لغو مجوز اقدام نمایند .

البته در صورتیکه نماینده تعیین شده برای ثبت شعبه خارجی از سمت خود آن شرکت مامور بوده و اصالت ایرانی نداشت باید اصل و ترجمه گذرنامه نماینده نیز ارائه شود ولی در صورتی که اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی به عنوان نماینده و مدیر شعبه معرفی شوند اداره مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایران کفایت می کند .

 

مراحل ثبت نمایندگی شرکت خارجی

برای ثبت نمایندگی شرکت خارجی نیز باید مدارک مورد نیاز به همراه درخواست کتبی در اختیار وکیل قانونی قرار گرفته و ایشان نسبت به تکمیل مستندات و ثبت نمایندگی شرکت می توانند اقدام نمایند.

برای این منظور درخواست کتبی شرکت متقاضی باید ضمیمه مدارک شده و به زبان فارسی نیز ترجمه شده باشد . برای ثبت نمایندگی شرکت خارجی نیز همانند ثبت شعبه شرکت خارجی باید اساسنامه ، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات به همراه قرارداد نماینده قانونی که به تایید سفارت کشور شرکت متقاضی نیز باید رسیده باشد فراهم می گردد و پس از ترجمه مستندات و مدارک به زبان فارسی توسط کارشناسان رسمی مترجمی ، باید تمام مدارک توسط قوه قضاییه نیر تایید شود .

نماینده تعیین شده برای نمایندگی شرکت خارجی باید گزارشی توجیهی برای ثبت نمایندگی شرکت خارجی تهیه و تسلیم نماید که حاوی موارد زیر باید باشد :

 • اطلاعاتی در خصوص نوع فعالیت شرکت
 • درج دلایل و الزامات ثبت نمایندگی شرکت خارجی در ایران
 • تعیین نوع ثبتی شرکت خارجی ، حدود اختیارات و محل مورد نظر برای ایجاد نمایندگی و حوزه فعالیت
 • برآورد دقیق نیروی انسانی مورد نیاز به تفکیک ایرانی و خارجی بودنشان
 • نحوه تامین مواد اولیه مورد نیاز ، وجوه ارزی و ریالی برای اداره نماینگی شرکت خارجی در ایران

همچنین باید نماینده شرکت تعهد کتبی نماید که در صورت اتمام مهلت فعالیت نمایندگی در ایران و یا خاتمه کار نمایندگی به هر دلیل ظرف مدت تعیین شده نسبت به تصفیه حساب و انحلال نمایندگی اقدام نماید . این نماینده باید در صورتیکه از خود کشور متقاضی می باشد گذرنامه خود را به همراه ترجمه رسمی آن نیز ارائه نماید و در صورتیکه نماینده ایرانی می باشد تنها باید مدارک شرکت حقوقی و یا خود حقیقی اش را برای ثبت شرکت ارائه نماید .

 تمامی شعبات و نمایندگی های شرکت های خارجی موظفند همه ساله پس از طی فرآیند بیلان مالی خود و حداکثر تا 4 ماه پس از آن بر اساس ماده 8 آئین نامه اجرایی قانون ، گزارشات مالی خود را به همراه گزارش فعالیت نمایندگی به دستگاه های ذی ربط تسلیم نمایند .

تفاوت شعبه شرکت خارجی با نمایندگی شرکت خارجی

شعبه در واقع قسمتی از بدنه اصلی خود شرکت مادر می باشد که اجازه دارد فروش ها و خدمات این شرکت را در قسمتی دیگر که ممکن است کشوری دیگر باشد انجام دهد . این شعبات تمامی اختیارات و تصمیماتشان از شرکت اصلی نشات می گیرد و خود افراد تاسیس کننده شعبه اجازه دخل و تصرف در آن را ندارند مگر اینکه خود شرکت اصلی این اجازه را به آنها داده باشد. همچنین تمامی مسئولیت های شعبه اعم از حقوقی و قانونی به عهده خود شرکت اصلی می باشد و استخدام وبه کار گیری نیروهای شاغل در این شعبات نیز با مدیریت و توسط خود شرکت به کار گرفته می شوند و حق و حقوق آنها نیز با شرکت مادر می باشد.

اما نمایندگی یک شخصیت مستقل حقیقی و یا حقوقی می باشد که خارج از بدنه اصلی شرکت مادر بوده و بر اساس قراردادی قسمتی از فعالیت های شرکت مادر را انجام می دهد و موسسین نمایندگی ها تماماً جوابگوی تعهدات و مسئولیت های نمایندگی بوده و هرگونه مشکل حقوقی و قانونی متوجه خود آنها می باشد و به شرکت مادر مربوط نمی شود . همچنین استخدام و به کار گماری نیروی انسانی در نمایندگی ها توسط خود موسسین و صاحبین نمایندگی انجام گرفته و حق و حقوق آنها نیز بر عهده خودشان می باشد .

تاسیس موسسات غیر تجاری بیشتر در راستای اهدافی عام المنفعه و مقاصدی همچون خیریه ، علمی ، ادبی ، فرهنگی ، تفریحی و… می باشد. برای تاسیس این موسسات غیر تجاری باید حداقل دو نفر به عنوان شریک پا پیش گذاشته و درخواست نمایند .

عمده تمرکز موسسات غیر تجاری مردم می باشند و هدف از تاسیس آنها انجام امور اقتصادی مانند تولید ، توزیع ، خدمات و … با دیدگاه داشتن درآمد نمی باشد بلکه دیدگاه تاسیس موسسات غیر تجاری کمک به مردم نیازمند و یا کمک به حل مشکلی از جامعه می باشد .

با توجه به ماهیت این نوع موسسات برای راه اندازی و ثبت موسسه غیر تجاری الزامی به تعیین سرمایه نمی باشد و با هر میزان سرمایه می توان برای ثبت آنها اقدام نمود . اما ممکن است تاسیس موسسه غیر تجاری برای موسسین خود منافعی را چه مادی و چه غیر مادی به همراه داشته باشد. بنابر این به موسسات غیر تجاری که دارای منافعی برای موسسین خود می باشند انتفاعی گفته می شود. تقسیم سود در موسسات غیر تجاری انتفاعی بر اساس توافقات فی ما بین شرکاء بوده که باید در اساسنامه نیز آورده شود .از جمله این موسسات می توان موسسات مالی و اعتباری، موسسات حقوقی و موسسات مشاوره ای را نام برد .

ولی در صورتیکه تاسیس موسسه غیر تجاری برای موسسین خود هیچ منافعی را به همراه نداشته باشد موسسه غیر تجاری غیر انتفاعی نامیده می شود . از جمله این موسسات می توان موسسات خیریه ، موسسات امداد اجتماعی و… را نام برد .

موسسات غیر تجاری را با نام های دیگر نیز در جامعه می شناسند . نام هایی همچون انجمن ، کانون ، بنگاه ، نهاد و… از جمله آنها می باشند ولی اصل و اساس آن همگی موسسه غیر تجاری می باشند . موسسات غیر تجاری همانگونه که از اسم آنها مشخص است اجازه فعالیت های اقتصادی و تجاری را ندارند و در صورتیکه این موضوع محرز شود تخلف موسسه می باشد و می تواند باعث باطل شدن جواز فعالیت آنها شود . همچنین نوع ثبتی موسسه غیر تجاری در قالب هیچ کدام از شرکت های هفت گانه نام برده شده در قانون نمی باشد و فرآند ثبت موسسه غیر تجاری کاملاً منحصر به خود موسسه می باشد .

با توجه به موضوع فعالیت تعیین شده برای موسسه غیر تجاری انتفاعی باید متقاضیان مدرک تحصیلی مرتبط آن را ارائه نمایند. البته داشتن مدرک تحصیلی در حوزه فعالیتی موسسه غیر تجاری انتفاعی توسط یکی از اعضاء کفایت می کند .

اما موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی باید تنها اقدام به دریافت مجوز های لازم از مراجع ذی صلاح نموده و الزامی به ارائه مدرک تحصیلی مرتبط با موضوع فعالیت شرکت ندارند . زیرا موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی اکثراً موسسات خیره و مدد جویانه می باشند و با توجه به ماهیت خیرخواهانه انها برای ثبت شرایط آسان تری دارند .

در موسسات غیر تجاری نیز باید دفاتر پلمپ مالیاتی از اداره دارایی دریافت شده و تکمیل گردد تا مالیات آنها نیز بررسی و محاسبه شود و در موعد مقرر نیز باید این دفاتر تسلیم گردند ولی در صورتیکه موسسه غیر تجاری غیر انتفاعی باشد مالیات آنها مطابق با قانون بخشیده خواهد شد . البته دریافت کد اقتصادی برای هر دو موسسه غیر تجاری انتفاعی و موسسه غیر تجاری غیر انتفاعی الزامی می باشد .

در تمامی کشور های دنیا مناطقی تحت عنوان مناطق آزاد تجاری ایجاد شده است و برای ثبت شرکت در این مناطق و مزایای آن نقل قول ها و تبلیغات زیادی به گوش می رسد . اما این مناطق چه مناطقی هستند و مزایای آنها چیست در ادامه به آن می پردازیم .

مناطق آزاد تجاری مناطقی هستند که عمدتا در کناره های کشور ها و بندرگاه ها که قابلیت حمل و نقل دریایی و یا جاده ای بسیار راحتر می باشد ایجاد می شوند . این مناطق امکان تبادل کالا اعم از واردات و صادرات و خرید و فروش کالا را با شرایطی بسیار آسانتر برای فعالان در این مناطق محیا کرده اند . به عنوان مثال تعرفه های گمرکی حذف و یا بسیار ناچیز می باشد.

هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد تجاری بوجود آوردن جایگاهی برای فروش راحت تر محصولات کشور و واردات مایحتاج ضروری کشور با شرایط مقرون به صرفه تر و بدون تشریفات معمول گمرکی می باشد . اما از آنجایی که این مناطق با هدف فروش محصولات داخلی و یافتن بازار های جهانی بهتر ایجاد می شوند . به همین دلیل شاید سازمان ملل متحد ( یونیدو ) این مناطق را محرکه ای در جهت تشویق صادرات صنعتی نام گذاری کرده است . همچنین مناطق آزاد تجاری را اخیراً منطقه آزاد پردازش صادرات هم می گویند و همه این برداشت ها به دلیل این است که عمده کشور ها با ایجاد این مناطق اول به فکر صادرات محصولات کشور خودشان می باشند . ایجاد زیر ساخت های مناسب تر و فراهم نمودن تمامی امکانات مورد نیاز برای تجارت و آسان تر شده موضوع تبادلات کالا ها و ورود و خروج افراد و اشخاص خارجی همه به بهتر شدن و معروف تر شدن آن منطقه کمک کرده و باعث رونق بیشتر آن خواهد شد .

تسریع در انجام امور زیر بنایی ، عمران و آبادانی ، رشد و توسعه اقتصادی ، سرمایه گذاری و افزایش در آمد عمومی ، ایجاد اشتغال سالم و مولد ، تنظیم بازار کار و کالا ، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای ، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی طبق ماده 1 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ 21 /06/72 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید دلایل اصلی تشکیل مناطق آزاد تجاری صنعتی در ایران می باشند .

جذب سرمایه های خارجی و بوجود آمدن فرصت های شغلی مناسب و ایجاد بازارهای جدید مهم ترین دلایل ایجاد مناطق آزاد تجاری در هر کشوری می باشد . به عنوان مثال دسترسی به فناوری های نوین و پیشرفته ، یافتن بازار های خوب برای محصولاتشان و رقابت بهتر و راحتر با رقبای جهانی و حتی داخلی در راه یافتن بازار های جدید و … که تماما باعث ورود سرمایه های جدید به کشور و افزایش نقدینگی داخلی و در همین راستا مهار تورم داخلی می شود . یکی از دلایل اصلی ایجاد مناطق آزاد تجاری در مناطق کم بضاعت و کم درآمد توسعه آن منطقه و ایجاد شغل های جدید و نو بوده و می تواند ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در این منطقه رشد شکوفایی منطقه و در پی آن کل یک کشور را ایجاد نماید .

امام چه امکاناتی در مناطق آزاد تجاری ایجاد شده که باعث تفاوت این مناطق با سایر مناطق اقتصادی دیگر می شود :

* تسهیلات و لوازم مناسب و کافی برای تخلیه و بارگیری

* جایگا ه های مناسب برای تامن سوخت مورد نیاز

* احداث لنگر گاه های مناسب برای پهلو گیری هر چه راحتر کشتی ها

* احداث انبار های بزرگ و مناسب

* احداث سردخانه های بزرگ و مناسب و …

از اصلی ترین و اولین اقدامات هر دولتی پس از راه اندازی یک منطقه آزاد تجاری ایجاد تسهیل در امر ورود و خروج کالا به این مناطق می باشد . نیروی کار ارزان ، نبودن حق گمرکی و عدم دخالت ماموران گمرک ، امکانات مناسب ، معافیت های مالیاتی ، عدم وجود عوارض و خروج جنس و کالا به شکل دلخواه و هزینه های کم انبار داری در منطقه و همچنین وجود مشتریان مختلف از سایر کشورها در این مناطق با توجه به سهولت رفت و آمد افراد به این مناطق سرمایه گذاری در این مناطق را مقرون به صرفه و بسیار پر طرفدار کرده است تا جایی که بسیاری از فعالان اقتصادی در جای جای کشور پس از کسب موفقیت های داخلی و به دنبال توسعه تجارت و سود بیشتر اقدام به ثبت شرکت و یا شعبه ای در منطقه آزاد تجاری می نمایند و در این مناطق مشتریان جدیدو بازار بهتری برای خود پیدا می کنند .

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در مناطق آزاد

1- اظهار نامه     2- اساسنامه شرکت     3- صورتجلسه مجمع عمومی موسسین   4- صورتجلسه اولین جلسه هیئت مدیره شرکت      5- گواهی دال بر سپرده گذاری حداقل 35% سرمایه نقدی نزد یکی از بانک های منطقه

6- مجوز فعالیت در منطقه که توسط سازمان ثبت صادر شده است .

1- معافیت مالیاتی به مدت 15 سال

2- معافیت گمرکی برای مواد اولیه و تجهیزات

3-ورود و خروج بدون محدودیت ارز

4-ورور و خروج اشخاص بدون محدودیت و بدون ویزا

5- سهولت و دسترسی آسان برای امور اداری

6- نزدیکی به دریا و حمل و نقل راحت دریایی

7- شراکت بدون محدودیت با افراد خارجی

 • فرصت های عمده سرمایه گذاری در مناطق آزاد
 • سرمایه گذاری در زمینه تولیدات صنعتی مانند تولید و بسته بندی ، پرورش آبزیان و محصولات دریایی و …
 • سرمایه گذاری در حوزه نفت و گازو پتروشیمی و صنایع وابسته
 • – سرمایه گذاری بازرگانی مانند صادرات و واردات ، ترانزیت و حمل و نقل و …
 • سرمایه گذاری های خدماتی مانند تاسیس آژانس های حمل و نقل دریایی ، زمینی و هوایی و…
 • – سرمایه گذاری بانکی و بیمه ای
 • تاسیس موسسات مختلف
 • – سرمایه گذاری فناوری و اطلاعاتی
 • – تاسیس نمایشگاه های فصلی و دائمی
 • – ایجاد انبار و سردخانه های مناسب
 • – راه اندازی امکانات مخابراتی و ارتباطی راه دور و …
 • مقررات و مزایای سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد ایران
 • میزان سرمایه گذاری آزاد
 • بررسی درخواست های سرمایه گذاری در منطقه
 • تعیین مدت برای ارائه سرمایه تعیین شده برای سرمایه گذارخارجی دارای مجوز که سرمایه گذاران باید ظرف مدت تعیین شده سرمایه اعلام شده را ارائه نمایند
 • پس از صدور مجوز سرمایه گذار می تواند از موضوع مجوز بهره برداری نماید.
 • – استفاده از مزایا ی تشویقی و حمایتی برای سرمایه گذاران خارجی
 • – امکان بیمه سرمایه برای سرمایه گذاران خارجی
 • – اجازه خروج سود و مبالغ مربوط به اصل و سود حاصله از سرمایه گذاری داده می شود .
 • – امکان فروش امتیاز یا واگذاری سرمایه و یا شراکت برای اتباع و سرمایه گذاران خارجی وجود دارد .
 • – موارد اختلافی بین سرمایه گذاران بومی و خارجی با توافقات و قرارداد های فی ما بین حل خواهد شد .

تا اینجا با انواع شرکت ها و تفاوت آنها با همدیگر به اختصار آشنا شدیم . ولی تمامی شرکت ها بعد از تاسیس باید برای اینکه بتوانند فعالیت اقتصادی انجام داده و بصورت رسمی وارد فضای تجاری کشور شوند باید اقداماتی را انجام داده تا به شکل قانونی فعالیت خود را آغاز نمایند . همچنین در تمام مدت فعالیت شرکت ها ممکن است اتفاقاتی بیافتد که این شرکت ها مجبور به تغییراتی در خود شده و یا کلا نوع شرکت نیاز باشد که تغییر نماید.

اما اینکه این فعالیت ها چه هستند و تغییراتی که اشاره شد چگونه انجام می شوند نیز از مسائل بسیار مهمی است که باید تمامی علاقمندانی که در حال حاضر صاحب یک شرکت با هر موضوعی هستند و یا سهامدار و شریک یک نوع خاصی از شرکت هستن باید بدانند و دلیل برخی از حالات شرکت خود و باید ها و نباید های آن را متوجه شوند .

 

 • ثبت تغییرات شرکت ها

پس از انتخاب موضوع شرکت و ثبت نهایی شرکت و راه اندازی فعالیت اقتصادی به مرور زمان نیاز به توسعه ، اضافه کردن بخش ها و فعالیت های جدید ، افزایش سرمایه ، تغییر مدیران و هیئت مدیره ، تعیین بازرسین جدید ، اضافه کردن سهام ، کم کردن سرمایه ، فروش سهام و یا در کل تغییر ماهیت شرکت از یک نوع شرکت به نوع دیگر اتفاقاتی است که می تواند در طول حیات تجاری و اقتصادی شرکت مورد نیاز باشد . تمامی انجام این تغییرات در شرکت ها مستلزم انجام راه های قانونی می باشد و بدون طی کردن راه ها و فرآیند های حقوقی و قانونی ممکن است حیات شرکت به خطر افتاده و یا اینکه باعث شود مجبور به پرداخت جریمه و با اضافه هزینه های باور نکردنی برای شرکت شوید.

اما انجام این تغییرات کار فوق العاده تخصصی و گاهاً پیچیده ای می باشد. برای این منظور هر چند خود شما می توانید این امور را انجام دهید ولی برای اینکه متحمل هزینه های اضافی و اشتباهات قانونی و حقوقی نشوید بهتر است حتما از مشاورین ثبت شرکت و ثبت برند نوبل برای راهنمایی و انجام امور تغییرات شرکت های خود تماس حاصل فرمایید.

هر گونه تغییرات در شرکت سهامی عام نیازمند تصویب در مجمع عمومی فوق العاده می باشد .برای این منظور باید طبق مفاد مندرج در اساسنامه و با رعایت سمت های تعیین شده در مجامع و تشکیل این جلسات با حداکثر نفرات تعیین شده ، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شده و پس از تصمیم گیری و توافق هرگونه تغییرات مورد نظر در صورتجلسه ای جمع بندی و با امضاء کلیه نفرات ظرف مدت حداکثر یک ماه صورتجلسه به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود .

در شرکت های سهامی عام و مختلط سهامی که تعداد سهامداران بیشتر از 12 نفر می باشد صورتجلسه باید توسط هیئت منتخب ناظر که مرکب از حداقل سه نفر می باشد تایید و امضاء شود .

ثبت تغییرات در شرکت های سهامی عام باید مطابق با قوانین و مقررات منرج در قانون تجارت و سایر آئین نامه ها و مقررات مربوطه مانند قانون بازار اوراق بهادار و دستورالعمل ثبت و عرضه عمومی اوراق بهادار که به تصویب سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده انجام پذیرد .

تشکیل جلسه و تصمیم گیری در خصوص تغییرات سرمایه شرکت سهامی عام و دعوت از مجمع عمومی فوق العاده شرکت با تصویب و تایید سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد.

 • نحوه افزایش سرمایه

برای افزایش سرمایه شرکت سهامی عام باید مجمع عمومی فوق العاده مجوزی صادر کرده و طی آن با رعایت مقررات سهام جدید تعریف و صادر شود . این افزایش سرمایه در شرکت های سهامی عام با تادیه مبلغ اسمی سهام جدید و از طرق زیر امکانپذیر می باشد :

 • پرداخت نقدی مبلغ اسمی سهام
 • تبدیل مطالبات نقدی اشخاص از شرکت به سهام جدید
 • سود حاصله ، اندوخته و عاید شده شرکت که هنوز تقسیم نشده است انتقال به سرمایه شرکت شود .
 • تبدیل اوراق مشارکت شرکت به سهام

تبصره :         انتقال اندوختۀ قانونی به سرمایه ممنوع است.

 • تأدیۀ مبلغ سهم جدید از محل مطالبات

در صورت جمع بندی و تصویب افزایش سرمایه شرکت از محل مطالبات نقدی توسط مجمع عمومی فوق العاده ، تادیه این مبلغ اسمی تنها با رضایت و موافقت خود طلبکاران شرکت امکانپذیر است .

در همین راستا مطالبات نقدی هر یک از سهامداران بابت سود با افزایش سرمایه از محل سود سهامداران مرتفع خواهد گردید ولی در صورت درخواست طلب باید مطالبات آنها نقدا پرداخت شود .

 • حق تقدم در خرید سهام جدید

صاحبین سهام فعلی شرکت در صورت تصویب مجمع عمومی فوق العاده برای افزایش سرمایه با تعریف سهام جدید برای خرید سهام حق تقدم دارند و باید ابتدا به طرق های مختلف این افزایش سرمایه از این طریق به اطلاع آنها رسانده شود و حداقل 60 روز باید برای تصمیم گیری و خرید سهام توسط سهامداران قبلی به آنها فرصت داده شود . البته نقل و انتقا و خرید و فروش سهام در شرکت های سهامی عام آزاد می باشد .

1-4 – اعلام افزایش سرمایه و ارسال گواهی‌های حق تقدم

طرق اطلاع رسانی به سهامداران قبلی در خصوص تصویب افزایش سرمایه شرکت و اولویت فروش سهام به سهامداران قبلی با صدور گواهینامه های حق تقدم و ارسال آن به آخرین آدرس اعلام شده آنها نزد شرکت قبل از شروع به پذیره نویسی و فروش سهام به غیر می باشد . ضمن اینکه پذیره نویسی جدید شرکت باید در روزنامه کثیر الانتشار و در سایت رسمی شرکت صورت پذیرد .

1-5 – صرف سهام

در صورت تصویب مجمع عمومی فوق العاده در خصوص نحوه صرف اضافه ارزش سهام فروخته شده ، این مجمع می تواند با ارائه پیشنهاد هیئت مدیره اقدام به فروش سهم برای افزایش سرمایه مازاد بر مبلغ اسمی سهام جدید نماید .

1-6- کاهش سرمایه در شرکت سهامی عام

کاهش سرمایه بصورت اختیاری و با پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی فوق العاده به هر دلیل می تواند اتفاق بیافتد . لازمه این کاهش سرمایه تساوی حقوق صاحبین سهام با اتمام فرآیند کاهش سرمایه می باشد . یعنی باید به نسبت مساوی از هر سهام کاهش سرمایه داده شود و نباید با این کاهش سرمایه حقوقی از کسی ضایع شود. کاهش اختیاری سرمایه با کاهش اسمی بهای سهام انجام می پذیرد و این موضوع باید به اطلاع سهامداران رسانده شده و سهم هر کاهش یافته هر کدام به آنها بازگردانده شود .

1-7- انتشار اوراق مشارکت در شرکت سهامی عام

با تایید رعایت مقررات ثبت و عرضه عمومی اوراق بهادار توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل جلسه داده و موضوع انتشار اوراق بهادار را بررسی می نمایند و در صورت تایید و تصویب مجمع عمومی فوق العاده شرکت سهامی عام می تواند اوراق مشارکت خود را انتشار دهد . مجمع عمومی می تواند به هیئت مدیره این حق را تفویض نماید که ظرف مدت حداکثر 2 سال بعد از صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به انتشار اوراق بهادار تا مبلغ تعیین شده توسط مجمع عمومی بنماید . ضمن اینکه انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل و یا تعویض با سهام با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده صورت می‌پذیرد.

عمده تغییراتی که می تواند پس از ثبت شرکت سهامی خاص اتفاق بیافتد به ترتیب زیر می باشد :

 • افزایش سرمایه
 • کاهش سرمایه
 • نقل و انتقال سهام
 • تغییر موضوع
 • تغییر محل شرکت
 • انحلال شرکت
 • تاسیس شعبه
 • انتخاب یا تغییر اعضاء هیئت مدیره
 • انتخاب یا تغییر بازرس
 • انتخاب یا تغییر صاحببین امضاء مجاز

ثبت تغییرات در شرکت سهامی خاص که در بالا اشاره شده نیازمند طی مراحل قانونی و تسلیم مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها می باشد. به این منظور مراحل فوق الذکر به همراه مدارک مورد نیاز به شرح زیر می باشند :

 

2-1-1- روش افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی خاص

برای افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص می توان اقدام به صدور سهام جدید کرد و یا مبلغ اسمی سهام را افزایش داد .افزایش سهام در شرکت سهامی خاص برای افزایش سرمایه و از طرق زیر امکانپذیر می باشد :

 1. مبلغ تعیین شده برای افزایش سهام و یا مبلغ اسمی مشخص شده بصورت نقدی پرداخت شود .

برای این منظور باید گواهی از بانک دال بر پرداخت مبلغ سهام دریافت گردیده و به همراه سایر مدارک تسلیم اداره ثبت شرکت ها شود .

 

 1. تبدیل مطالبات حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید

برای این منظورباید مواد 175 تا 187 قانون تجارت رعایت شود . همچنین باید ورقه خرید سهام توسط طلبکاران تایید و توافق آنها دریافت گردد . در هنگام تسلیم مدارک به اداره ثبت شرکت ها برای افزایش سهام باید لیست طلبکارانی که توافق.ف کرده اند که مطالباتشان به سهام تبدیل شود نیز ارائه شود .

 

 1. شرکت سهامی خاص می تواند اقدام به افزایش سرمایه با استفاده از سود حاصله ، عایده و یا اندوخته شرکت از اضافه ارزش سهام جدید بنماید.

بر اساس ماده 160 قانون تجارت در این مورد شرکت سهامی خاص می تواند کلیه سود و اندوخته قانونی شرکت از اضافه ارزش سهام جدید را که به کلیه سهامداران تخصیص می یابد تبدیل به افزایش سرمایه نماید. تایید هیئت مدیره برای این منظور الزامی است .

 

 1. افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص از محل تادیه مبلغ اسمی سهام جدید به غیر نقد

امکان افزایش سرمایه از طریق تادیه غیر نقد فقط مخصوص شرکت سهامی خاص می باشد . در این خصوص با توجه به ماده 183 قانون تجارت عمل می شود . در این ماده قانون آمده است که در صورت تصویب مجمع عمومی برای ورود آورده غیر نقدی توسط سهامداران و یا افراد دیگر که خواهان داشتن سهام در شرکت سهامی خاص می باشند ، این اموال باید با رعایت مفاد ماده 82 قانون تجارت ارزیابی و توسط کارشناس رسمی دادگستری تقویم شده و پس از تایید مجمع عمومی فوق العاده به همراه صورتجلسه تایید افزایش سرمایه از این طریق به اداره ثبت شرکت ها تسلیم تا افزایش سرمایه صورت پذیرد .

2-1-.2. – مدارک عمومی مورد نیاز برای افزایش سرمایه در شرکت های سهامی خاص

 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده و در صورتیکه این وظیفه طبق اساسنامه به هیئت مدیره تفویض شده باشد صورتجلسه هیئت مدیره
 • اظهار نامه شرکت در دو نسخه که امضاء کلیه مدیران ارشد باید ذیل آن باشد
 • درصورتیکه افزایش نقدی باشد گواهینامه بانکی لازم است

 

تفاوتی نمی کند که شرکت سهامی خاص در حال سود دهی باشد یا زیان دهی ، در هر زمان شرکت های سهامی خاص می توانند اقدام به کاهش سرمایه نمایند . درصورتیکه شرکت قسمتی از سرمایه خود را به هر عنوان از دست بدهد تا زمان جبران این زیان امکان تقسیم سود شرکت نمی باشد . برای تقسیم سود باید مبلغ اندوخته شرکت کنار گذاشته شود و سرمایه شرکت به اندازه دارایی شرکت کاهش یابد تا بتوانند اقدام به تقسیم سود نمایند .

اما کاهش سرمایه در زمان سود دهی شرکت سهامی خاص بنا به دلایلی از جمله تادیه نشدن مبلغ اسمی سهام تعیین شده برای مرتفع شدن بدهی شرکاء به شرکت اتفاق بیافتد ولی این مورد بسیار به نردت اتفاق می افتد .

 1. کاهش سرمایه اجباری:

با از دست رفتن قسمتی از سرمایه شرکت هیئت مدیره باید قانونا از مجمع عمومی فوق العاده برای تصمیم گیری در خصوص انحلال و یا بقای شرکت به شرکت کاهش سرمایه دعوت به عمل بیاورد .در صورتیکه مجمع تصمیم به انحلال شرکت نگیرد باید سرمایه شرکت تا حد مشخصی که بتواند جبران کمبود سرمایه را بنماید کاهش داده شود. البته این موضوع مشروط بر این است که سرمایه شرکت از حداقل قانونی کمتر نشود .

 1. کاهش سرمایه اختیاری:

شرکت های سهامی خاص بنا به هر دلیل و با تصویب مجمع عمومی فوق العاده می توانند در هر زمان بصورت اختیاری قسمتی از سرمایه شرکت را کاهش دهند به شرط اینکه حداقل قانونی رعایت شود .

2-2-2-1. از طریق کاهش تعداد سهام شرکت

در این روش شرکت سهامی خاص بدون کاهش مبلغ اسمی سهام تعداد سهام را کاهش می دهد . در این روش مثلا شرکت می تواند اعلام نماید که هر دو سهم قبلی برابر با یک سهم جدید تعیین شده است. بنابر این سهامداران به شرکت مراجعه و سهام جدید خود را بدون کاهش مبلغ اسمی سهام دریافت می دارند .

2-2-2-2. از طریق کاهش مبلغ اسمی سهام شرکت

در این حالت سهام قدیم شرکت باطل و سهام جدید با ارزش سهمی کمتر با توجه به تعداد سهام آنها تقسیم می شود .

2-2-3. مدارک مورد نیاز برای کاهش سرمایه در شرکت سهامی خاص

 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده و در صورتیکه این وظیفه طبق اساسنامه به هیئت مدیره تفویض شده باشد صورتجلسه هیئت مدیره
 • ارائه لیست کلیه سهامداران و همچنین مشخص کردن تعداد آنها پس از کاهش سرمایه
 • آگهی کاهش سرمایه در روزنامه رسمی کثیرالانتشار
 • در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء اصل آگهی دعوت و به همراه روزنامه و مفاد آن
 • گواهی عدم وصول دادخواست اعتراض برای کاهش سرمایه از مراجع قضایی

با تنظیم صورتجلسه نقل و انتقال سهام توسط کارشناسان این حوزه سهامداران و با تایید مجمع عمومی و یا در صورت تفیض اختیار به هیئت مدیره تایید هئیت مدیره سهامداران شرکت سهامی خاص می توانند با در دست داشتن صورتجلسه تنظیم شده و مجوز صادره از مجمع عمومی یا هیئت مدیره به اداره دارایی مراجعه و مالیات سهام خود را پرداخت نموده و با دریافت آگهی پرداخت مالیات با سایر مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها ارجاع تا فرآیند انتقا سهام صورت پذیرد

2-3-1. مدارک مورد نیاز برای نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص

ثبت هرگونه شرکت به منظور تامین و برآرود هدفی در قالب یک موضوع می باشد .در هر زمان که مجمع عمومی فوق العاده تشخیص دهد موضوع فعالیت فعلی به هر دلیل دیگر نباید ادامه پیدا کند و یا اینکه باید موضوع جدیدی به شرکت اضافه شود و یا موضوعی از فعالیت شرکت حذف شود باید طی صورتجلسه ای این موضوع را تصویب نمایند . پس از تصویب صورتجلسه تمام شرکاء با ذکر میزان سهام خود آن را امضاء می کنند و با ارائه مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها تغییر موضوع درخواست می شود . البته چنانچه موضوع جدید و یا فعالیت جدید تعریف شده برای شرکت نیاز به مجوز داشته باشد باید قبل از ارسال مدارک برای اداره ثبت شرکت ها این مجوز از نهاد ذی ربط اخذ شود .

2-4-1. مدارک مورد نیاز برای تغییر موضوع شرکت سهامی خاص

 • آخرین روزنامه رسمی آگهی شده شرکت
 • صورتجلسه امضاء شده مجمع عمومی فوق العاده در دو نسخه
 • در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء اصل آگهی دعوت و به همراه روزنامه و مفاد آن
 • مجوز عند الزوم

این که شرکت سهامی خاص در مقاطعی از زمان بنا به دلایلی همچون استیجاری بودن مکان ، فضای کم ، گسترش فعالیت یا شراکتی بودن و … بخواهد آدرس فعلی خود را تغییر دهد کاملا طبیعی است. ولی با توجه به اینکه شرکت های سهامی خاص مشتریان خود را دارند باید این موضوع هم به آنها به طرق قانونی اعلام شود و هم با عنایت به قانون تجارت باید این موضوع در اداره ثبت شرکت ها لحاظ شود تا برای موارد حقوقی و قانونی نیز آدرس شرکت همیشه در دست بوده و برای شرکت مشکلی بوجود نیاید . لذا باید پس از تعیین مکان جدید و قبل از اسباب کشی حتما این با در دست داشتن مدارک لازم این موضوع در اداره ثبت شرکت ها منظور شده و سپس از طریق سایت شرکت و روزنامه کثیر الانتشار اطلاع رسانی شود .

2-5-1. مدارک مورد نیاز برای تغییر محل شرکت سهامی خاص

انحلال شرکت های سهامی خاص به اشکال زیر می باشد :

 2-6-1-1 . انحلال قهری؛

طبق بند 199 لایحه قانونی 1347 با اعلام ورشکستگی توسط شرکت سهامی خاص باید حکم ورشکستگی آن امضاء شده و انحلال شرکت رسمی می شود .

2-6-1-2. انحلال به تصمیم مجمع عمومی؛

طبق بند 4 لایحه قانونی 1347 مجمع عمومی فوق العاده در هر زمان و بنا به هر دلیلی می تواند انحلال شرکت را اعلام نماید . در این خصوص باید مجمع عمومی حداقل با حضور بیش از دو سوم اعضاء تشکیل شده و رای گیری شود و در صورت تایید همین دو سوم نفرات بدون نیاز به توجیه شرکت منحل خواهد شد .

البته شکل دیگر انحلال اختیاری به دلیل زیان های وارده به شرکت و از دست دادن حداقل نیمی از سرمایه شرکت می باشد. در این صورت با دعوت هیئت مدیره ، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل و ممکن است در خصوص انحلال شرکت بصورت اختیاری توافق نمایند . در صورتیکه مجمع عمومی فوق العاده از طرف هیئت مدیره دعوت نشده باشند و یا بنا به هر دلیلی مجمع تشکیل نشود هر کدام از سهامداران می توانند از مراجع قضایی درخواست انحلال برای شرکت بدهند .

2-6-1-3. انحلال به حکم دادگاه؛

حکم دادگاه برای انحلال شرکت در موارد زیر صادر خواهد شد :

 • اتمام موضوع فعالیت شرکت و یا عدم امکان انجام موضوع بنا بر هر دلیلی
 • در صورتیکه مدت اعتبار شرکت سهامی خاص منقضی شده باشد. البته این موضوع مربوط به شرکت هایی است که بصورت اعتباری ثبت شده و مجمع عمومی قبل از انقضاء اقدامی برای تمدید مدت اعتبار آن نکنند.
 • هر گاه دلایل موجهی طبق لایحه قانون وجود داشته باشد که شرکت باید منحل شود . این دلایل عبارتند از :
  1. وجود شرایطی همچون زیان شرکت ، از بین رفتن نصف سرمایه ، عدم تشکیل مجمع عمومی یا رأی ندادن به انحلال شرکت و تقاضای شخص ذینفع مطابق با ماده 141 لایحه قانون تجارت
  2. هر گاه طبق ماده 201 لایحه قانون شخص ذینفع به دلایل زیر انحلال شرکت را خواسته باشد .
   1. گذشتن بیش از یک سال از ثبت شرکت بدون اینکه هیچ اقدامی در خصوص موضوع شرکت شده باشد و یا از آخرین اقدامات و فعالیت های شرکت بیش از یک سال گذشته باشد و شرکت عملا فعالیتی نداشته باشد .
   2. بنا بر عدم تشکیل مجمع عمومی فوق العاده برای رسیدگی به اسناد و حساب های مالی شرکت بیش از ده ماه
 • بدون تصدی ماندن سمت های تعریف شده در هیئت مدیره و یا سمت مدیر عامل برای مدت 6 ماه

البته دادگاه با تقاضای انحلال شرکت فوراً موافقت نمی کند بلکه فرصتی کمتر از 6 ماه به سهامداران و مجمع عمومی برای مرتفع شدن موضوعات درخواست شده برای انحلال شرکت خواهد داد .

 1. اگر مطابق با ماده 5 لایحه قانونی 1347 سرمایه شرکت از حداقل سرمایه تعیین شده کمتر شود و بیش از یک سال نیز از این مورد گذشته باشد و سهامداران نتوانند و یا اقدامی برای افزایش سرمایه ورساندن آن به حداقل تعریف شده نکنند و یا با توجه به کمبود سرمایه شرکت نوع شرکت به سایر انواع شرکت ها تغییر ندهند ، چنانچه هر کدام از سهامداران تقاضا نمایند شرکت منحل خواهد شد .

با عنایت به ماده 274 لایحه قانونی با انحلال شرکت به حکم مراجع قضایی باید شرکت های سهامی خاص اقدام به تصفیه حساب و تقسیم دارایی های شرکت بنمایند .

2-6-2-1 . تصفیه شرکت سهامی خاص               

منظور از تصفیه شرکت یعنی تعیین تکلیف کارهای جاری و تعهدات بر جای مانده شرکت ، وصول مطالب و و خاتمه دادن به تمامی قراداد های باقی مانده با مشتریان بصورت توافقی ویا با انجام تعهدات آنها .

2-6-2-2.  وضعیت حقوقی شرکت پس از انحلال و در حین تصفیه

به منظور انجام وظایف بر جا مانده وتعهدات جاری شرکت و انجام امور تصفیه شرکت ، شخصیت حقوقی شرکت تا زمان تصفیه کامل محفوظ می ماند . با این وجود شخصیت حقوقی شرکت سهامی خاص با شرایط زیر حفظ می شود :

 • نام شرکت؛

در زمان تصفیه نام شرکت حفظ و باید در ادامه اسم شرکت عبارت ” در حال تصفیه ” عنوان شود ..

 • نشانی شرکت؛

نشانی شرکت تا زمان تصفیه کامل باید حفظ گردد .

 • اهلیت شرکت؛

شرکت اجازه هیچ معامله جدیدی را نخواهد داشت مگر در راستای انجام تعهدات شرکت باشد .

 • دارایی شرکت؛

به منظور تضمین مطالبات طلبکاران باید دارایی های شرکت در زمان تصفیه کاملا حفظ گردد و نمی توانند سهامداران نسبت به تقسیم دارایی ها اقدام نمایند . ضمن اینکه مطالبات طلبکاران از خود اشخاص سهامدار شرکت مطالبات شخصی تلقی شده و نباید از دارایی های شرکت برای تصفیه آن استفاده شود .

 • ورشکستگی شرکت؛

چنانچه ورشکستگی شرکت در طول تصفیه محرز شود می توان حکم ورشکستگی آن را از دادگاه تقاضا کرد .

 2-6-2-3 –  تقسیم دارایی شرکت سهامی خاص

طبق ماده 223 لایحه قانون چنانچه شرکت دارایی داشته باشد بعد از زمان تصفیه حساب می تواند بین سهامداران تقسیم شود . البته در صورتیکه میزان باقیمانده دارایی های شرکت بیش از سهم هر یک از سهامداران باشد باید بر اساس توافقات اساسنامه و یا چنانچه در اساسنامه چیزی ذکر نشده بر اساس سهم بین سهامداران تقسیم شود .

همچنین مطابق با ماده 225 قانون تقسیم دارایی های شرکت سهامی خاص زمانی امکان پذیر است که از زمان شروع تصفیه حساب آغاز تصفیه حساب شرکت سه بار و هر بار به فاصله یک ماه در روزنامه رسمی شرکت و یک روزنامه کثیر الانتشار دیگر درج و حداقل از زمان اولین آگهی تصفیه 6 ماه گذشته شده باشد .

2-6-3 . مدارک مورد نیاز برای اعلام انحلال شرکت سهامی خاص

 • آخرین روزنامه رسمی
 • اگر مدیر تصفیه از سهامداران نباشد یک برگ از کپی کارت ملی ، شناسنامه و پایان خدمت در صورت مرد بودن
 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده که باید توسط تمامی اعضاء هیئت مدیره نیز امضاء شده باشد. ضمن اینکه باید ظرف حداکثر 5 روز تهیه و ارائه شود .
 • تهیه لیستی از سهامداران و دریافت امضاء آنها

2-7-1. مدارک مورد نیاز برای تاسیس شعبه شرکت سهامی خاص

2-7-2- مدارک مورد نیاز برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره و یا بازرسین در شرکت سهامی خاص

2-7-3 – مدارک مورد نیاز برای انتخاب و یا تغییر صاحبین حق امضاء در شرکت های سهامی خاص

 • صورتجلسه هیئت مدیره
 • در صورتیکه مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره یک نفر باشد در مجمع عمومی عادی و یا عادی بطور فوق العاده باید تصویب شده باشد.
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء

برای افزایش سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل جلسه داده و در این خصوص تصمیم گیری نماید .در شرکت های با مسئولیت محدود یا باید سهم الشرکه شرکاء افزایش یابد و یا شریک جدید به شرکت اضافه شود .

 

برای کاهش سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود مجمع عمومی فوق العاده باید تشکیل و بنا بر هردلیلی می تواند به این جمع بندی برسند که شرکت باید برای رسیدن به هدفی و یا برای جبران خسارت ها و زیان های وارده سرمایه خود را تا مقداری کاهش دهد . البته در مواردی هم ممکن است یکی از شرکاء بنا به دلایل شخصی و یا عدم رضایت از شرایط شرکت تصمیم به دریافت حق الشرکه خود نموده و از شرکت جدا شود. در اینصورت چنانچه سایر شرکاء تمایل به خرید سهم الشرکه او نداشته و یا توان خرید آن را نداشته باشند شرکت مجبور به کاهش اجباری سرمایه خود می شود .

اشخاصی که از شراکت در شرکت می خواهند انصراف بدهند باید شخصاً و یا وکیل تام الاختیار ایشان به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و با در دست داشتن همه مدارک هویتی ذیل دفاتر را امضاء نمایند. ضمن اینکه تمامی مدارک کاهش سرمایه مربوط به شرکت نیز باید ارائه شود .

برای نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود اجازه سایر شرکاء شرط می باشد و بدون دریافت اجازه آنها امکان انتقال سهم الشرکه وجود ندارد . برای این منظور پس از دریافت اجازه سایر شرکاء باید مدارک زیر تهیه و تسلیم اداره ثبت شرکت ها نمود :

شرکت های با مسئولیت محدود ممکن است در هر زمان و بنا بر هر دلیل بخواهند موضوع فعالیت شرکت خود را تغییر دهند. این دلایل می تواند پایان موضوع فعلی ، مقرون به صرفه نبودن موضوع قبلی ، اضافه کردن بندی به موضوع قبلی ، کاهش بندی از موضوع قبلی و … باشد. در هر صورت برای تغییر موضوع باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شده و به جمع بندی و نتیجه گیری رسیده و صورتجلسه تغییر موضوع با امضاء کلیه شرکاء تنظیم شود .

چنانچه شرکت با مسئولیت محدود از محل استیجاری برای انجام فعالیت های خود استفاده نماید و یا به دلیل گسترش فعالیت و توسعه کار و یا خرید و یا هر دلیل دیگری بخواهد محل فعلی خود را تغییر داده و آدرس خود را عوض نماید باید این موضوع به اطلاع همه مشتریان و ذی نفعان شرکت رسیده و در اداره ثبت شرکت ها درج شود . برای این موضوع باید حتما پس از تغییر آدرس موضوع تغییر با آدرس جدید در سایت رسمی شرکت و همچنین روزنامه ای کثیر الانتشار آگهی شود .

شرکت های با مسئولیت محدود می توانند بنا به دلایل زیر و با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده منحل اعلام شوند :

 • چنانچه موضوع فعالیت شرکت به اتمام برسد و یا ادامه فعالیت در آن غیر ممکن باشد و یا انجام موضوع نشدنی باشد (بند «الف» 114 ناظر به ماده 93 ق.ت).
 • در صورتیکه شرکت بصورت مدت دار بوده و مدت آن منقضی شده باشد بدون اینکه مدیران شرکت اقدامی برای تمدید مهلت آن کرده باشند . (بند «الف» ماده 114 ق.ت)؛
 • در صورتیکه همه شرکا ء به این نتیجه برسند .
 • در صورتیکه به جزء یک نفر شریک سایر شرکاء رفته باشند و وی تنها باشد.
 • چنانچه به هر دلیل شرکت ورشکست شود .
 • درصورتیکه تعدای از شرکاء شرکت تصمیم به انصراف از شراکت داده و این شرکاء بیش از نیمی از سرمایه شرکت را دارا باشند. حتی اگر این شرکاء یک یا دو نفر باشند .
 • اگر به واسطه زیان های وارده به شرکت بیش از نیمی از دارایی های شرکت از بین رفته باشد و یک نفر از شرکاء از دادگاه درخصوص انحلال شرکت تقاضا نماید و سایر شرکاء نخواهند یا نتوانند سهم الشرکه او را خریده و او را از شرکت اخراج کنند .
 • در صورتیکه یکی از شرکاء فوت نماید و در اساسنامه شرکت فوت اشخاص دلیل انحلال عنوان شود .
 • ظرف حداکثر یک ماه باید صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تهیه و ارائه شود
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء
 • اگر مدیر تصفیه از شرکاء نباشد یک برگ از کپی کارت ملی ، شناسنامه و پایان خدمت در صورت مرد بودن

برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره و یا تغییر این اعضاء باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل و در این خصوص تصمیم گیری نمایند .

تعیین حق امضاء در شرکت با مسئولیت محدود به هیئت مدیره توسط مجمع عمومی تفویض می شود . ولی به مانند هرت تغییر دیگری در شرکت ها برای تعیین نفرات دارای حق امضاء هم باید اداره ثبت شرکت ها در جریان موضوع بوده و مراحل قانونی آن انجام شود .

شرکت های تضامنی می توانند به منظور افزایش سرمایه خود در مجمع عمومی فوق العاده تصمیم گیری نموده و صورتجلسه این موضوع را تصویب نمایند . برای افزایش سرمایه در شرکت های تضامنی یا باید سهم الشرکه شرکاء افزایش یابد و یا شریک جدید به شرکت اضافه شود .

در صورت موافقت کلیه شرکاء و بخصوص شریک ضامن می تواند شریک جدید با پرداخت سهم الشرکه تعیین شده در راستای افزایش سرمایه شرکت به شرکت تضامنی اضافه شود.

 • فتوکپی کارت ملی و شناسنامه و پایان خدمت از شرکاء جدید
 • صورتجلسه مربوط به مجمع عمومی فوق العاده
 • در صورتیکه افزایش سرمایه غیر نقدی باشد باید صورتجلسه ای تهیه و ارزیابی و قیمت توافقی در آن مشخص و تمامی شرکاء با امضاء صورتجلسه آن را تایید نمایند .
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء

 

ممکن است بر اثر زیان های وارد شده به شرکت و یا به دلیل رساندن تعهد پرداخت سرمایه شرکاء به میزان تعیین شده و یا هر دلیل دیگری مجمع عمومی فوق العاده تشکیل جلسه داده و برای کاهش سرمایه به نتیجه برسند . در این مواقع تایید مجمع عمومی فوق العاده و شرکاء ضامن باید حتما دریافت گردد .

ولی گاهاً پیش می آید که یک نفر از شرکاء یا به میل خود و یا به خواست شرکت شراکت خود را با شرکت تضامنی قطع خواهد کرد. در اینصورت باید حداقل تعداد شرکاء رعایت شده و مجمع فوق العاده این موضوع را تصویب و به تایید همه شرکاء برسد .

 • اشخاصی که از شراکت در شرکت می خواهند انصراف بدهند باید شخصاً و یا وکیل تام الاختیار ایشان به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و با در دست داشتن همه مدارک هویتی ذیل دفاتر را امضاء نمایند
 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء

نقل و انتقال سهام در شرکت های تضامنی با توافق نظر و اجازه شرکاء می باشد و برای این منظور باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شده و یا در صورتیکه این اجازه به هیئت مدیره تفویض شده هیئت مدیره تشکیل جلسه داده و انتقال سهام را تایید نمایند .

تبصره : در صورت خروج یکی از اعضاء هیئت مدیره باید صورتجلسه مجمع عمومی عادی یا فوق العاده برای انتخاب عضو جدید نیز ضمیمه شود

اگر موضوع فعالیت شرکت تضامنی بصورت موقتی بوده باشد و یا اینکه انجام موضوع فعلی به نفع شرکت نباشد و یا اینکه شرکاء بخواهند موضوع جدیدی به فعالیت شرکت خود اضافه نموده و یا از آن کاهش دهند باید تغییر موضع داده و این تغییر را به اطلاع مشتریان و اداره ثبت شرکت ها برسانند .

با گذر زمان و بنا به دلایلی همچون اجاره بودن ، کم بودن فضای فعلی ، نزدیک شدن به بازار های مصرف و یا بازار های مواد اولیه ، توسعه و بزرگتر شدن شرکت و … شرکت های تضامنی می توانند با تصویب مجمع عمومی فوق العاده اقدام به جابه جایی و تغییر محل شرکت خود بنمایند. لیکن این موضوع باید به اطلاع ذی نفعان و مشتریا ن و همچنین اداره ثبت شرکت ها رسانده شده و در روزنامه کثیر الانتشار و سایت شرکت باید محل جدید شرکت با دلایل تغییر اطلاع رسانی شود .

با استناد به ماده 136 قانون تجارت موارد انحلال شرکت های تضلامنی عبارتند از :

در صورتیکه تعداد شرکاء باقیمانده در شرکت از حداقل تعیین شده در قانون یعنی دو نفر کمتر شود علناً شرکت منحل خواهد شد.

طبق بند الف ماده 136 قانون تجارت در صورتیکه شرکت تضامنی بصورت مدت محدود و اعتباری ثبت شده باشد با پایان این مدت و در صورتیکه برای تمدید آن اقدامی نشود شرکت منحل خواهد شد .

 • به اتمام رسیدن موضوع شرکت

در صورتیکه موضوع شرکت تضامنی به اتمام برسد ، غیر ممکن باشد و یا بنا بر سیاست های کشور ممنوع اعلام شود و اقدامی برای تغییر موضوع انجام نشود شرکت منحل خواهد شد .

در صورتیکه شرکت تضامنی توانایی پرداخت دیون و بدهی های خود را ندارد و با دستور قضایی و یا توسط شرکاء ورشکسته اعلام شود .

با توجه به اینکه ثبت شرکت بصورت توافق دو یا چند نفر شریک می باشد و این توافق بصورت قراردادی فی ما بین آنها می باشد ، اگر بنا به هر دلیلی این توافق باطل اعلام شود ، شرکت منحل خواهد شد .

اگر بنا به هر دلیلی تمامی شرکاء ادامه فعالیت شرکت تضامنی را نخواهند و به این جمع بندی برسند شرکت منحل خواهد شد . البته در شرکت های تضامنی اگر فقط یک نفر از شرکاء مخالف انحلال شرکت باشد شرکت منحل نخواهد شد . البته در صورتیکه در شرکتنامه و یا اساسنامه برای شرکاء حق فسخ آورده شده باشد هر کدام از شرکاء می تواند در صورت ارائه مدارک دادگاه پسند حکم انحلال شرکت را بگیرند .

برای انحلال شرکت های تضامنی موارد دیگری نیز می تواند حکم به انحلال دهد . این موارد را می توان به اختصار به شرح زیر جمع بندی کرد :

 • درصورتیکه یکی از شرکاء به دلیل ورشکستگی از دادگاه تقاضای انحلال شرکت را کرده باشد و با گذشت 6 ماه سایر شرکاء نتوانسته باشند نظر او را تغییر داده و یا با خرید سهم الشرکه او وی را از شرکت اخراج کرده باشند .
 • در صورت فوت شدن هر کدام از شرکاء شرکت منحل می شود. البته در صورتیکه قائم مقام متوفی و سایر شرکاء راضی به ادامه حیات شرکت باشند باید رضایت کتبی قائم مقام متوفی دریافت شود
 • محجوریت یکی از شرکاء در صورتیکه قائم مقام محجور نیز به انحلال شرکت رای دهد .
 • در صورتیکه یکی از شرکاء از دادگاه تقاضای انحلال شرکت را داده باشد به دلیل اینکه سایر شرکاء به تعهدات و وظایف خود عمل ننموده و یا عملی خلاف موضوع شرکت و محتوای توافق شده انجام دهند . البته باید مدارک کافی و مستند ارائه نماید .
 • در صورتیکه طلبکاران شخصی یکی از شرکاء درخواست انحلال شرکت را به دلیل عدم وصول مطالباتش از شریک مورد نظر بدهد . البته از سهم شریک در شرکت در صورت کفایت می توان برای جبران طلب او استفاده کرد .

انحلال شرکت های تضامنی اثراتی خواهد داشت که عبارتند از :

طبق ماده 200 قانون تجارت انحلال شرکت های تضامنی باید ثبت شوند .برای این منظور باید صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده به همراه مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها ارائه و انحلال شرکت اعلام شود . ضمناً باید این موضوع ظرف مدت حداکثر یک ماه از تاریخ ثبت توسط اداره ثبت شرکت ها در روزنامه رسمی قوه قضاییه و یک روزنامه کثیر الانتشار آگهی شود .

با انحلال شرکت و ثبت این انحلال باید مطالبات شرکت و تعهدات باقی مانده انجام شده و سپس مابقی دارایی ها ی شرکت بین شرکاء تقسیم شود . برای این منظور باید دارایی های شرکت تضامنی به صورت نقد درآمده و ابتدا مطالبات پرداخت شود .

با پرداخت دیون و بدهی های باقیمانده شرکت شرکاء می توانند اقدام به تقسیم دارایی ها ی شرکت میان خود بکنند . پس از تقسیم دارایی های شرکت ، شرکت علناً تعطیل و هیچ حقی از شرکت برای هیچکدام از شرکاء باقی نخواهد ماند . در اینصورت چنانچه طلبی باقی مانده باید طلبکار از هر کدام از شرکاء ضامن طلب خود را مطالبه نماید .

شرکاء باید از بین خود و یا یک نفر دیگر را برای تصفیه انتخاب کرده و معرفی نمایند . این فرد در صورتیکه از معاملات شرکت و تعهدات آن چیزی باقیمانده را باید تعیین تکلیف نماید . ولیکن به همین دلیل شخصیت حقوقی شرکت در حد تصفیه باقی مانده و باید در نام شرکت در حال تصفیه نیز اضافه شود .

 

 • ظرف حداکثر یک ماه باید صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تهیه و ارائه شود
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء
 • اگر مدیر تصفیه از شرکاء نباشد یک برگ از کپی کارت ملی ، شناسنامه و پایان خدمت در صورت مرد بودن

برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره جدید در شرکت های تضامنی مجمع عمومی فوق العاده باید تشکیل شده و مدارک مورد نظر تهیه و تسلیم اداره ثبت شرکت ها شود.در هر صورت اعضاء هیئت مدیره در شرکت های تضامنی باید از بین شرکاء انتخاب شوند .

برای تعیین اعضاء دارای حق امضاء در شرکت های تضامنی ویا جایگزین کردن نفرات صاحب امضاء باید مدارک زیر تهیه و به اداره ثبت شرکت ها تسلیم شود .

شرکت های نسبی نیز می توانند به منظور افزایش سرمایه خود در مجمع عمومی فوق العاده تصمیم گیری نموده و صورتجلسه این موضوع را تصویب نمایند . برای افزایش سرمایه در شرکت های نسبی یا باید سهم الشرکه شرکاء افزایش یابد و یا شریک جدید به شرکت اضافه شود .

در صورت موافقت کلیه شرکاء شریک جدید با پرداخت سهم الشرکه تعیین شده در راستای افزایش سرمایه شرکت می تواند به شرکت نسبی اضافه شود.

 

ممکن است بر اثر زیان های وارد شده به شرکت و یا به منظور رساندن تعهد پرداخت سرمایه شرکاء به میزان تعیین شده و یا هر دلیل دیگری مجمع عمومی فوق العاده تشکیل جلسه داده و برای کاهش سرمایه به نتیجه برسند . در این مواقع تایید مجمع عمومی فوق العاده باید حتما دریافت گردد .

ولی گاهاً پیش می آید که یک نفر از شرکاء یا به میل خود و یا به خواست شرکت شراکت خود را با شرکت نسبی قطع خواهد کرد. در اینصورت باید حداقل تعداد شرکاء رعایت شده و مجمع فوق العاده این موضوع را تصویب و به تایید همه شرکاء برسد .

 • اشخاصی که از شراکت در شرکت می خواهند انصراف بدهند باید شخصاً و یا وکیل تام الاختیار ایشان به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و با در دست داشتن همه مدارک هویتی ذیل دفاتر را امضاء نمایند
 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء

نقل و انتقال سهام در شرکت های نسبی با توافق نظر و اجازه شرکاء می باشد و برای این منظور باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شده و یا در صورتیکه این اجازه به هیئت مدیره تفویض شده هیئت مدیره تشکیل جلسه داده و انتقال سهام را تایید نمایند .

تبصره : در صورت خروج یکی از اعضاء هیئت مدیره باید صورتجلسه مجمع عمومی عادی یا فوق العاده برای انتخاب عضو جدید نیز ضمیمه شود

اگر موضوع فعالیت شرکت نسبی بصورت موقتی بوده باشد و یا اینکه انجام موضوع فعلی به نفع شرکت نباشد و یا اینکه شرکاء بخواهند موضوع جدیدی به فعالیت شرکت خود اضافه نموده و یا از آن کاهش دهند باید تغییر موضع داده و این تغییر را به اطلاع مشتریان و اداره ثبت شرکت ها برسانند .

با گذر زمان و بنا به دلایلی همچون اجاره بودن ، کم بودن فضای فعلی ، نزدیک شدن به بازار های مصرف و یا بازار های مواد اولیه ، توسعه و بزرگتر شدن شرکت و … شرکت های نسبی می توانند با تصویب مجمع عمومی فوق العاده اقدام به جابه جایی و تغییر محل شرکت خود بنمایند. لیکن این موضوع باید به اطلاع ذی نفعان و مشتریا ن و همچنین اداره ثبت شرکت ها رسانده شده و در روزنامه کثیر الانتشار و سایت شرکت باید محل جدید شرکت با دلایل تغییر اطلاع رسانی شود .

با استناد به ماده 136 قانون تجارت موارد انحلال شرکت های نسبی عبارتند از :

 • منتفی شدن تعدد شرکاء

در صورتیکه تعداد شرکاء باقیمانده در شرکت نسبی از حداقل تعیین شده در قانون یعنی دو نفر کمتر شود علناً شرکت منحل خواهد شد.

طبق بند الف ماده 136 قانون تجارت در صورتیکه شرکت نسبی بصورت مدت محدود و اعتباری ثبت شده باشد با پایان این مدت و در صورتیکه برای تمدید آن اقدامی نشود شرکت منحل خواهد شد .

در صورتیکه موضوع شرکت نسبی به اتمام برسد ، غیر ممکن باشد و یا بنا بر سیاست های کشور ممنوع اعلام شود و اقدامی برای تغییر موضوع انجام نشود شرکت منحل خواهد شد .

در صورتیکه شرکت نسبی توانایی پرداخت دیون و بدهی های خود را نداشته باشد و با دستور قضایی و یا توسط شرکاء ورشکسته اعلام شود .

با توجه به اینکه ثبت شرکت بصورت توافق دو یا چند نفر شریک می باشد و این توافق بصورت قراردادی فی ما بین آنها می باشد ، اگر بنا به هر دلیلی این توافق باطل اعلام شود ، شرکت منحل خواهد شد .

اگر بنا به هر دلیلی تمامی شرکاء ادامه فعالیت شرکت نسبی را نخواهند و به این جمع بندی برسند شرکت منحل خواهد شد .

برای انحلال شرکت های نسبی موارد دیگری نیز می تواند حکم به انحلال دهد . این موارد را می توان به اختصار به شرح زیر جمع بندی کرد :

 • درصورتیکه یکی از شرکاء به دلیل ورشکستگی از دادگاه تقاضای انحلال شرکت را کرده باشد و با گذشت 6 ماه سایر شرکاء نتوانسته باشند نظر او را تغییر داده و یا با خرید سهم الشرکه او وی را از شرکت اخراج کرده باشند .
 • در صورت فوت شدن هر کدام از شرکاء شرکت منحل می شود. البته در صورتیکه قائم مقام متوفی و سایر شرکاء راضی به ادامه حیات شرکت باشند باید رضایت کتبی قائم مقام متوفی دریافت شود
 • محجوریت یکی از شرکاء در صورتیکه قائم مقام محجور نیز به انحلال شرکت رای دهد .
 • در صورتیکه یکی از شرکاء از دادگاه تقاضای انحلال شرکت را داده باشد به دلیل اینکه سایر شرکاء به تعهدات و وظایف خود عمل ننموده و یا عملی خلاف موضوع شرکت و محتوای توافق شده انجام دهند . البته باید مدارک کافی و مستند ارائه نماید .
 • در صورتیکه طلبکاران شخصی یکی از شرکاء درخواست انحلال شرکت را به دلیل عدم وصول مطالباتش از شریک مورد نظر بدهد . البته از سهم شریک در شرکت در صورت کفایت می توان برای جبران طلب او استفاده کرد .

انحلال شرکت های نسبی اثراتی خواهد داشت که عبارتند از :

طبق ماده 200 قانون تجارت انحلال شرکت های نسبی باید ثبت شوند .برای این منظور باید صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده به همراه مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها ارائه و انحلال شرکت اعلام شود . ضمناً باید این موضوع ظرف مدت حداکثر یک ماه از تاریخ ثبت توسط اداره ثبت در روزنامه رسمی قوه قضاییه و یک روزنامه کثیر الانتشار آگهی شود .

با انحلال شرکت و ثبت این انحلال باید مطالبات شرکت و تعهدات باقی مانده انجام شده و سپس مابقی دارایی ها ی شرکت بین شرکاء تقسیم شود . برای این منظور باید دارایی های شرکت نسبی به صورت نقد درآمده و ابتدا مطالبات پرداخت شود .

با پرداخت دیون و بدهی های باقیمانده شرکت شرکاء می توانند اقدام به تقسیم دارایی ها ی شرکت میان خود بکنند . پس از تقسیم دارایی های شرکت ، شرکت علناً تعطیل و هیچ حقی از شرکت برای هیچکدام از شرکاء باقی نخواهد ماند .

شرکاء باید از بین خود و یا یک نفر دیگر را برای تصفیه انتخاب کرده و معرفی نمایند . این فرد در صورتیکه از معاملات شرکت و تعهدات آن چیزی باقیمانده را باید تعیین تکلیف نماید . ولیکن به همین دلیل شخصیت حقوقی شرکت در حد تصفیه باقی مانده و باید در نام شرکت در حال تصفیه نیز اضافه شود .

 

 • ظرف حداکثر یک ماه باید صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تهیه و ارائه شود
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء
 • اگر مدیر تصفیه از شرکاء نباشد یک برگ از کپی کارت ملی ، شناسنامه و پایان خدمت در صورت مرد بودن

برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره جدید در شرکت های نسبی مجمع عمومی فوق العاده باید تشکیل شده و مدارک مورد نظر تهیه و تسلیم اداره ثبت شرکت ها شود.در هر صورت اعضاء هیئت مدیره در شرکت های نسبی باید از بین شرکاء انتخاب شوند .

برای تعیین اعضاء دارای حق امضاء در شرکت های نسبی ویا جایگزین کردن نفرات صاحب امضاء باید مدارک زیر تهیه و به اداره ثبت شرکت ها تسلیم شود .

برای انجام تغییرات در موسسات غیر تجاری نیز بنا به صلاحدید مجمع عمومی فوق العاده و تصویب این مجمع در هر زمان می توان اقدام نمود .

در موسسات غیر تجاری انجام تغییرات زیر امکانپذیر می باشد :

 • تغییر موضوع فعالیت
 • تغییر آدرس و محل
 • تغییر نام
 • افزایش سرمایه
 • کاهش سرمایه

برای هر کدام از تغییرات مورد نیاز باید مراحل و مدارک زیر صورت پذیرد :

شرکاء در موسسات غیر تجاری ممکن است به هر دلیل نیاز بدانند که موضوع فعالیت موسسه تغییر پیدا کند. شاید این دلایل به خاطر اشباع موضوع قبلی ، تخلف اعلام شدن ، عدم امکان ادامه فعالیت و یا هر مورد دیگر این دلیل را که باید موضوع فعالیت تغییر نماید به وجود بیاورد. برای این موضوع باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل جلسه داده و مدارک زیر تهیه و به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود تا موضوع تغییر پیدا کند .

 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده در دو نسخه و با تایید همه شرکاء
 • در صورت نیاز ارائه مجوز
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء
 • گواهی پرداخت حق الثبت
 • گواهی آگهی روزنامه رسمی کثیر الانتشار

با تغییر موضوع اکثر موسسات غیر تجاری و یا بنا به دلایل مختلف دیگر اعم از توافق شرکاء برای مناسب نبودن نام فعلی مجمع عمومی فوق العاده شکل گرفته و تغییر نام را تصویب می نماید .

موسسات غیر تجاری چه موسسه غیر تجاری غیر انتفاعی باشند و چه موسسه غیر تجاری انتفاعی با توسعه فعالیت ، افزایش سرمایه و یا بنا بر هر دلیل دیگر مثل استیجاری بودن محل موسسه می توانند با تصویب مجمع عمومی فوق العاده اقدام به تغییر محل موسسه نموده و این موضوع را با اداره ثبت شرکت ها و همچنین در سایت رسمی موسسه و روزنامه کثیرالانتشار آگهی نمایند ..

موسسات غیر تجاری برای افزایش سرمایه با تصویب مجمع عمومی فوق العاده می توانند اقدام نمایند .این افزایش سرمایه ممکن است اضافه شدن سهم الشرکه شرکاء قبلی باشد و یا اینکه تعداد شرکاء افزایش یابد. اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند برای افزایش سرمایه موسسات غیر تجاری به این موسسات اضافه شوند .

چنانچه شرکاء موافقت نمایند و در اساسنامه موسسات غیر تجاری نیز پیش بینی شده باشد مجمع عمومی فوق العاده می تواند برای ورود شریک جدید با پرداخت سهم الشرکه تعیین شده موافقت نماید .

 

ممکن است بر اثر زیان های وارد شده به موسسه و یا به منظور رساندن تعهد پرداخت سرمایه شرکاء به میزان تعیین شده و یا هر دلیل دیگری مجمع عمومی فوق العاده تشکیل جلسه داده و برای کاهش سرمایه به نتیجه برسند .

 • اشخاصی که از شراکت در موسسه می خواهند انصراف بدهند باید شخصاً و یا وکیل تام الاختیار ایشان به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و با در دست داشتن همه مدارک هویتی ذیل دفاتر را امضاء نمایند
 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده
 • مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء

تنظیم صورتجلسات انواع شرکت ها و موسسات

حالا که با تغییرات انواع شرکت های تجاری و غیر تجاری آشنا شدید متوجه شدید که در تمام مراحل و برای هرگونه تصمیم گیری باید صورتجلسه ای توسط مجامع عمومی و یا هیئت مدیره تنظیم و به اداره ثبت شرکت ها تسلیم و همچنین در سوابق شرکت نگهداری شود. اما این صورتجلسات باید به طرق قانونی و مطابق با تشریفات حقوقی خاصی تنظیم شود تا مورد پذیرش مراجع قانونی و ذی صلاح بوده و بعداً مشکلات حقوقی و قانونی برای شرکت و یا موسسه به همراه نداشته باشد . هر چند بهتر است برای این منظور حتماً از تخصص مشاوران ثبت شرکت و ثبت برند نوبل استفاده نمایید .

تنظیم صورتجلسات می تواند برای تمامی منظور های شرکت و تصمیم های مورد نظر سازمان می تواند اتفاق بیافتد ولی در صورتیکه این تصمیم ها در خصوص ساختار شرکت باشد تنظیم آن بصورت دقیق و اصولی باشد . تفاوتی نمی کند شرکت سهامی خاص باشد یا سهامی عام ، تضامنی باشد یا نسبی ، تجاری باشد یا موسسه غیر تجاری و … مهم این است که برای تنظیم صورتجلسات باید نکاتی به شرح زیر رعایت شود .

 • برای تنظیم صورتجلسات مجمع عمومی فوق العاده رعایت نکات زیر الزامی است :
 • عنوان صورتجلسه را باید صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تعیین کرد
 • نام ، نوع حقوقی و شماره ثبت شرکت باید درج شود
 • میزان سرمایه ثبتی شرکت اعلام می شود .
 • محل ، تاریخ و ساعت برگزاری مجمع دقیقاً عنوان می شود .
 • ذکر تعداد شرکت کننده و سمت آنها در مجمع
 • چنانچه برای برگزاری مجمع دعوتنامه ای از طریق نشر آگهی صادر شده باشد باید نام روزنامه و مفاد آن به همراه تاریخ درج دعوتنامه اعلام شود .
 • برای شرکت های سهامی باید اعضاء هیئت رئیسه به همراه سمت نوشته و تعیین شوند .
 • درج تصمیمات اتخاذ شده در خصوص تغییرات اساسنامه شرکت و یا مواردی که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده بوده و با نوشتن دقیق جزئیات

برای کاهش و یا افزایش سرمایه در تنظیم صورتجلسات باید میزان فعلی و میزان بعدی بصورت دقیق مشخص و درج شود . اگر تغییرات در مربوط به سهام و ارزش اسمی سهام در شرکت های سهامی یا سهم الشرکه در سایر شرکت ها باشد باید ضمن اشاره به ماده اساسنامه میزان و نوع تغییر سهام و یا سهم الشرکه نیز آورده شود . . برای نقل و انتقال سهام نیز باید قید شود که طبق ماده 40 لایحه اصلاحی قانون تجارت در دفتر ثبت سهام ، سهم فرد انتقال دهنده با مشخصات کامل هویتی کارت ملی و شناسنامه به همراه تعداد سهامی که خواهان انتقال می باشد به خریدار و یا فرد سهام گیرنده به همراه مشخصات کامل هویتی مندرج در کارت ملی و شناسنامه و مبلغ و تعداد سهام خریداری و یا انتقال دهده شده باید آورده شود و سپس با هماهنگی وکیل شرکت مشخصات فروشنده و خریدار سهام به سازمان ثبت شرکت ها اعلام تا با حضور شخص خریدار و فروشنده امضاء ذیل دفاتر دریافت گردد .

با درج مشخصات قبلی و نوع تغییرات و اتفاقی که در حال حاضر افتاده و تنظیم صورتجلسه با قید تاریخ ، شماره ، ساعت ، تعدا حاضرین و غایبین ، و … امضاء حاضرین در جلسه دریافت می گردد و با درخواست کتبی شرکت با امضاء صاحبین امضاء شرکت موارد برای انجام اقدامات مورد نیاز برای اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود .

 • تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی سالیانه یا عادی بطور فوق العاده
 • عنوان صورتجلسه که باید به نام صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه بطور فوق العاده تعیین شود
 • نام کامل ، نوع حقوقی و شماره ثبت شرکت
 • سرمایه ثبتی شرکت
 • محل برگزاری جلسه به همراه تاریخ و ساعت تشکیل جلسه
 • ذکر تعداد اعضاء شرکت کننده به همراه نام و سمت آنها
 • در صورت دعوت از طریق آگهی ، نام روزنامه ، تاریخ نشر و مفاد آن باید ذکر شود
 • اعضاء هیئت مدیره برای شرکت های سهامی را باید مشخص کرد
 • درج تصمیمات اتخاذ شده در خصوص انتخاب اعضاء هیئت مدیره به همراه مشخصات آنها و اصلی و علی البدل بودن آنها . همچنین بازرسین اصلی و علی البدل به همراه مشخصات هویتی کامل و انتخاب روزنامه ، تصویب ترازنامه ریال بررسی سود و زیان و سال مالی نیز باید تعیین شوند .

سپس با دریافت امضاء حاضرین در جلسه و تعیین افراد غایب و به همراه مدارک لازم دیگر و امضاء صاحبین حساب در ذیل درخواست کتبی به وکیل شرکت جهت تحویل به اداره ثبت شرکت ها برای انجام تغییرات تحویل داده می شود .

با ثبت شرکت مجمع عمومی موسسین باید ابتدا تعیین تشکیل جلسه داده و وصورتجلسه تعیین هیئت مدیره و سایر سمت های مورد نیاز برای مدیران دیگر را مشخص و صاحبین مجاز امضاء را معرفی نمایند . البته ممکن است با معرفی هیئت مدیره تعیین سمت ها و صاحبین حق امضاء به هیئت مدیره تفویض شود . هیئت مدیره نیز باید بازرسین و سمت ها ی سازمان و مدیر عامل را تعیین نموده و وظایف مدیر عامل شروح وظایف او را مشخص نمایند . این هیئت بنا به اقتضا و در موارد تعیین شده توسط مجمع عمومی فوق العاده تشکیل جلسه داده و در مواردی که برای آنها تعیین شده تصمیم گیری و صورتجلسه مربوطه را تنظیم می نمایند . سپس صورتجلسه تنظیم شده هیئت مدیره باید با پیوست یک نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و یا حسب مورد مجمع عمومی فوق العاده برای ثبت در اداره ثبت شرکت ها به این سازمان ارسال شود .

 • عنوان صورتجلسه که باید صورتجلسه هیئت مدیره تعیین شود
 • نام کامل ، نوع حقوقی و شماره ثبت شرکت
 • محل برگزاری جلسه ، تاریخ و ساعت برگزاری
 • ذکر تعداد اعضاء شرکت کننده به همراه نام و سمت آنها
 • در صورت دعوت از طریق آگهی ، نام روزنامه ، تاریخ نشر و مفاد آن باید ذکر شود
 • چنانچه مدیر عامل عضو هیئت مدیره می باشد و یا نمی باشد باید مشخص شود .
 • معرفی دارندگان امضاء مجاز با تعیین مواردی که نیاز به این امضاء ها دارند.

سپس تمامی حاضرین با ذکر عنوان و سمت صورتجلسه را امضاء و نام غایبین درج می شود و به انضمام مدارک مورد نیاز یک نسخه از صورتجلسه به اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود .

 

برای اطمینان از اینکه فرآیند ثبت شرکت بخوبی پیش رفته و اینکه مشکلی برای ثبت شرکت و یا ثبت تغییرات در شرکت پیش نیامده باشد می توان از راه های زیادی اقدام نمود . یکی از این راه ها مراجعه به سایت اداره ثبت شرکت ها می باشد که برای این منظور باید یکی از اطلاعات شرکت را داشته باشیم و در قسمت های مورد نیاز وارد نموده و جستجو کنیم تا اطلاعات را دریافت نمایید .

شرکت هایی که با رنگ سبز نشان داده می شوند معتبر شناخته شده اند و رنگ قرمز نشانه نا معتبر بودن شرکت است .

راه دیگر مراجعه به سایت و مشاهده آگهی صورتجلسات تایید شده می باشد که چنانچه مرحله مکانیزاسیون را طی نموده باشند قابل ملاحظه هستند .

برای دریافت استعلام در خصوص ثبت شرکت و یا ثبت تغییرات شرکت ها مطمئن ترین و معتبرترین راه برای تمامی افراد حقیقی و حقوقی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور می باشد. این سامانه شرکت هایی را که معتبر باشند را نشان می دهد . برای دریافت استعلام از این سامانه باید نام شرکت ، شماره ثبت شرکت و شناسه ملی شرکت را داشته باشید . البته داشتن یکی از این موارد نیز می تواند برای دریافت اطلاعات مورد نیاز به شما کمک کند .

تمامی مشتریان و افراد حقیقی وحقوقی که خواهان استفاده از محصولات و یا خدمات انواع شرکت ها می باشند و یا خواهان شریک شدن در شرکت و یا خرید سهام و عضو شدن در شرکت های مختلف می باشند باید به سامانه استعلام اشخاص حقوقی مراجعه نمایند. این سامانه راهنمای ثبت شرکت و وجود شرکت و اعتبار شرکت می باشد و منبع کافی برای اطمینان به همه افراد حقیقی و حقوقی می باشد .

با توجه به سفارش و تاکید خود سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام تمامی امور ثبت شرکت ها و ثبت تغییرات شرکت ها باید حتماً بصورت دقیق و بدون خطا انجام گرفته و بسیاری از اشتباهات به ظاهر ناچیز تبعات جبران ناپذیری برای متقاضیان ثبت شرکت در آینده خواهد داشت.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی برای ثبت شرکت خود و یا انجام امور حقوقی و قانونی شرکت خود مانند تنظیم صورتجلسات تغییرات شرکت ، تبدیل شرکت های به انواع دیگر شرکت ها ، تغییرات در اساسنامه و … حتما با مشاورین و متخصصین ثبت شرکت و ثبت برند نوبل تماس حاصل فرمایید .

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهارستارهپنج ستاره (34 رای, میانگین: 4٫88 از 5)
Loading...
به اشتراک بگذارید:

اخیر نظر

 • mohsen دی 4, 1395

  سلام .
  شرکت چیست و چرا شرکت ثبت می کنند ؟

  • کارشناس نوبل دی 4, 1395

   با سلام و درود

   شرکت یک شخصیت حقوقی است که با سرمایه گذاری عده ای شریک و یا سهامدار در زمینه ای خاص به منظور افزایش سرمایه و بدست آوردن سود و تقسیم آن ایجاد می شود

 • سید علی دی 5, 1395

  سلام
  از کجا بدونم ثبت شرکت برام سود بیشتری دارد ؟

  • کارشناس نوبل دی 5, 1395

   سلام ودرود
   امکانات و تجهیزات شرکت ها ، انجام کار بصورت گروهی ، استفاده از تخصص و دانش همکاران ، توان بیشتر شرکت برای عقد قراردادهای بزرگتر و استفاده از فرصت های سرمایه گذاری و … همه و همه باعث سود بیشتر و اعتبار بالاتر برای افراد خواهد شد .

 • شاهین دی 6, 1395

  سلام
  مزایای ثبت شرکت چیست ؟

  • کارشناس نوبل دی 6, 1395

   با سلام و درود

   – فعالیت رسمی و قانونی
   تقسیم مسئولیت بین چند نفر که به عنوان شریک فعالیت می کنند .
   اطمینان و اعتماد بیشتر ارگان ها ، نهاد ها و دولت به اشخاص حقوقی
   حمایت بسیار گسترده تر دولت از اشخاص حقوقی
   امکان شرکت در مناقصات و مزایدات سایر شرکت ها و ارگان ها
   امکان دریافت نمایندگی رسمی از سایر نهاد های داخلی و حتی خارجی
   اعتماد بیشتر مشتریان به شرکت ها به توجه به اطلاع رسانی و پشتوانه بهتر آنها
   امکان استفاده و بهره برداری بسیار بیشتر از امتیازات ، اعتبارات و تسهیلات سایر سازمان ها

 • مصطفی دی 7, 1395

  سلام و روز بخیر
  توی ایران چه شرکت هایی وجود دارند؟

  • کارشناس نوبل دی 7, 1395

   با سلام و درود
   در ایران 7 نوع شرکت وجود دارد : شرکت های سهامی ( سهامی خاص و سهامی عام ) – شرکت با مسئولیت محدود-شرکت تضامنی- شرکت مختلط سهامی- شرکت مختلط غیر سهامی – شرکت نسبی – شرکت تعاونی تولید و مصرف

 • بنفشه دی 8, 1395

  سلام
  برای افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص چه راه هایی وجود دارد ؟

  • کارشناس نوبل دی 8, 1395

   با سلام و درود
   در صورت نیاز به افزایش سرمایه در هر زمان طبق 157 ماده اصلاحی قانون تجارت می توان از راه های زیر اقدام نمود :

   از طریق صدور سهام جدید و یا بالا بردن مبلغ اسمی سهام
   پرداخت مبلغ افزایش سرمایه بصورت نقدی
   تبدیل مطالبات اشخاص از شرکت به سهام جدید
   تبدیل سود تقسیم نشدده شرکت به سهام و سرمایه جدید
   تبدیل اوراق قرضه به سهام
   افزایش سرمایه از طریق آورده های غیر نقدی

 • بهرامی دی 9, 1395

  سلام . معایب ثبت شرکت چیست ؟

  • کارشناس نوبل دی 9, 1395

   با سلام و درود
   خوب ثبت شرکت خوبی های زیادی دارد و البته در این میان کمی هم بدی هست که نسبت به خوبی های آن اصلا چشم گیر نیست :معایب آن عبارتند از :

   پرداخت مالیات ( البته این مورد برای کلیه مشاغل الزامی است )
   دریافت دفاتر پلمپ مالیاتی بصورت سالیانه و تعهد به تکمیل و تحویل آنها
   استخدام عده ای به عنوان کارکنان شرکت و محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای آنها
   تعریف و در اختیار داشتن مکانی ثابت و مشخص
   هزینه و زمانی که برای ثبت شرکت افراد متحمل می شوند
   نیاز به آشنایی با قانون تجارت

 • علی دی 11, 1395

  سلام
  نام گذاری شرکت سهامی عام چه خصوصیاتی را باید داشته باشد ؟

  • کارشناس نوبل دی 11, 1395

   با سلام و درود
   تعیین نام برای شرکت های سهامی عام باید مطابق با آئین نامه مشخص شود . بدین منظور نباید از اسم های عام مانند صندلی و میز ، اسامی برگرفته شده از نمادهای کشوری و لشگری ، اسامی بدون معنی در فرهنگ دهخدا ، اسامی رکیک و خارج از ادب و عرف و … برای نام گذاری این شرکت ها استفاده کرد . ضمن اینکه باید عنوان سهامی عام در اسم شرکت به صورت شفاف و خوانا آورده شود .

 • یوسفی دی 11, 1395

  برای تعیین مدیران و یا تغییر آنها در شرکت با مسئولیت محدود چه مدارکی نیاز است ؟

  • کارشناس نوبل دی 11, 1395

   با سلام و درود
   مدارکی که برای تعیین مدیران و تغییر آنها نیاز است عبارتند از :

   صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه و یا عادی فوق العاده
   صورتجلسه هیئت مدیره
   مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء

 • بهاره دی 12, 1395

  سلام. وقت به خیر
  عمده تفاوت شرکت سهامی عام و خاص در چیست ؟

  • کارشناس نوبل دی 12, 1395

   با سلام و درود

   شرکت سهامی عام برای تامین سرمایه اقدام به پذیره نویسی و فروش سهام به مردم عادی می نماید در حالی که شرکت سهامی خاص باید تمام سرمایه خود را توسط اعضاء تامین نماید
   امکان صدور اوراق قرضه فقط برای شرکت سهامی عام امکانپذیر می باشد .
   نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی عام منوط به اجازه هیچ یک از شرکا نمی باشد ولی در شرکت سهامی خاص نقل و انتقال سهام باید با نظر مدیران و مجمع عمومی فوق العاده صورت پذیرد .
   تنها سهام شرکت های سهامی عام می توانند در بورس عرضه شوند .
   مدیران و سهامداران در شرکت سهامی عام باید حداقل 5 نفر و در شرکت سهامی خاص باید حداقل سه نفر باشند .
   عنوان سهامی عام در نام و تمامی اوراق و اگهی های سهامی عام باید آورده شود و عنوان سهامی خاص برای شرکت های سهامی خاص

 • ناظر دی 12, 1395

  سلام
  اگر بنا به هر دلیلی شرکاء ادامه فعالیت شرکت نسبی را توافق نمایند باید شرکت منحل شود ؟

 • آرزو دی 13, 1395

  با سلام
  تامین سرمایه برای شرکت های با مسئولیت محدود از چه راه هایی امکان پذیر می باشد؟

  • کارشناس نوبل دی 13, 1395

   با سلام و درود
   تامین سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود عموما از طریق اضافه کردن شریک با ایجاد سهم الشرکه برای آنها می باشد

 • پیروز دی 13, 1395

  شرکت های مختلط سهامی چه شرکت هایی هستند ؟

  • کارشناس نوبل دی 13, 1395

   با سلام و درود
   شرکت هایی که ساختار و شاکله خود را از دو نوع شرکت تضامنی و سهامی به دست می آورند را شرکت های مختلط سهامی می نامند

 • anderanik دی 14, 1395

  با سلام
  شرکت های مختلط غیر سهامی کدامند ؟

  • کارشناس نوبل دی 14, 1395

   با سلام و ادب
   وقتی دو تا چند نفر شریک ضامن با دو تا چند نفر شریک با مسئولیت محدود یک شرکت راه اندازی و ثبت نمایند و به دنبال انجام امور اقتصادی و تجاری باشند در واقع یک شرکت مختلط غیر سهامی راه اندازی کرده اند .

 • نوزاد دی 14, 1395

  سلام
  در موسسات غیر تجاری چه تغییراتی می شود انجام داد ؟

  • کارشناس نوبل دی 14, 1395

   با سلام و ادب
   در موسسات غیر تجاری انجام تغییرات زیر امکانپذیر می باشد :

   تغییر موضوع فعالیت
   تغییر آدرس و محل
   تغییر نام
   افزایش سرمایه
   کاهش سرمایه

 • شهرام دی 15, 1395

  سلام
  برای ثبت شرکت تضامنی چه میزان سرمایه اولیه نیاز است ؟

 • اصفهانی دی 15, 1395

  کاهش سرمایه در شرکت های سهامی عام به چه صورتی است ؟

  • کارشناس نوبل دی 15, 1395

   با سلام و درود
   کاهش سرمایه بصورت اختیاری و با پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی فوق العاده به هر دلیل می تواند اتفاق بیافتد . لازمه این کاهش سرمایه تساوی حقوق صاحبین سهام با اتمام فرآیند کاهش سرمایه می باشد . یعنی باید به نسبت مساوی از هر سهام کاهش سرمایه داده شود و نباید با این کاهش سرمایه حقوقی از کسی ضایع شود. کاهش اختیاری سرمایه با کاهش اسمی بهای سهام انجام می پذیرد و این موضوع باید به اطلاع سهامداران رسانده شده و سهم هر کاهش یافته هر کدام به آنها بازگردانده شود .

 • بهنام دی 16, 1395

  با درود
  در شرکت های مختلط غیر سهامی مسئولیت اداره شرکت به عهده کیست ؟

  • کارشناس نوبل دی 16, 1395

   با سلام و درود
   امر مدیریت و اداره امور شرکت های مختلط غیر سهامی فقط باید توسط شریک و یا شرکاء ضامن صورت پذیرد و در صورتی که تعداد شرکاء زیاد باشد می توانند به موجب صورتجلسه ای مکتوب از بین خود فردی را برای مدیریت انتخاب نمایند.

 • بادامچی دی 16, 1395

  سلام
  موسسات انتفاعی جزء کدام دسته از شرکت ها هستند ؟

 • محمد حسین دی 18, 1395

  سلام. مدارک مورد نیاز برای تغییر موضوع شرکت های تضامنی چیست ؟

  • کارشناس نوبل دی 18, 1395

   با سلام وادب

   صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده
   در صورت نیاز ارائه مجوز
   مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء

 • صداقتی دی 18, 1395

  با سلام.
  وضعیت حقوقی شرکت سهامی خاص پس از انحلال چگونه است ؟

 • هاجر دی 19, 1395

  با سلام و ادب
  در شرکت مختلط غیر سهامی چگونه می شود مدیریت شرکت را به یک نفر از شرکاء با مسئولیت محدود واگذار کرد ؟

 • مستوفی دی 19, 1395

  سلام
  آیا هنگام عرضه سهام جدید در شرکت سهامی عام سهامداران قبلی اولویتی دارند ؟

 • یخچالی دی 20, 1395

  با سلام و ادب
  به غیر از شرکت سهامی عام شرکت های دیگر هم می توانند در بورس سهام بفروشند ؟

 • علی دی 20, 1395

  با سلام و خسته نباشید
  توی هیچ سایتی به مطلبی به این جامعی و خوبی ندیدم. لازم دیدم تشکر کنم. ممنون و خدا قوت

 • راضیه دی 22, 1395

  با سلام و درود
  در شرکت های سهامی خاص چند نوع کاهش سرمایه وجود دارد ؟

  • کارشناس نوبل دی 22, 1395

   با سلام و درود
   کاهش سرمایه اختیاری که بنا بر مصلحت و تصویب مجمع عمومی فوق العاده انجام می شود
   کاهش سرمایه اجباری که بنا به دلایل مختلف و با حکم دادگاه انجام می شود

 • ابوترابی دی 22, 1395

  با سلام
  مقاله کامل و به درد بخوری بود.
  ممنون

 • رضا دی 23, 1395

  سلام.
  برای افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص چه مدارکی لازم است ؟

  • کارشناس نوبل دی 23, 1395

   با سلام و درود
   مدارک عمومی مورد نیاز برای افزایش سرمایه در شرکت های سهامی خاص

   صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده و در صورتیکه این وظیفه طبق اساسنامه به هیئت مدیره تفویض شده باشد صورتجلسه هیئت مدیره
   اظهار نامه شرکت در دو نسخه که امضاء کلیه مدیران ارشد باید ذیل آن باشد
   درصورتیکه افزایش نقدی باشد گواهینامه بانکی لازم است

 • ترک دی 23, 1395

  با سلام. همه چیز در مورد شرکت در این مقاله هست. لازم دیدم تشکر کنم.

 • کرمانی دی 25, 1395

  سلام. میزان سرمایه اولیه برای ثبت شرکت سهامی عام چقدر باید باشه ؟

 • نادر دی 25, 1395

  با سلام
  مدارک مورد نیاز برای تعیین حق امضاء در شرکت های با مسئولیت محدود چیست ؟

 • خالقی دی 26, 1395

  سلام.
  منطقه آزاد پردازش صادرات چه تفاوتی با منطقه آزاد تجاری دارد ؟

  • کارشناس نوبل دی 26, 1395

   با سلام و درود
   مناطق آزاد تجاری را اخیراً منطقه آزاد پردازش صادرات هم می گویند و همه این برداشت ها به دلیل این است که عمده کشور ها با ایجاد این مناطق اول به فکر صادرات محصولات کشور خودشان می باشند

 • حسام الدین دی 26, 1395

  با سلام
  ممنون . خیلی عالی بود

 • جهانگیری دی 27, 1395

  سلام .وقت بخیر
  تفاوت مجامع عمومی شرکت های مختلط سهامی با سایر شرکت ها چیست؟

  • کارشناس نوبل دی 27, 1395

   با سلام و درود
   تفاوت چندانی با سایر مجامع ندارند تنها تفاوت عمده آنها این است که حق انتخاب مدیر برای شرکت ندارد و مدیریت شرکت باید به دست شریک ضامن باشد

 • جهانگیر دی 27, 1395

  سلام. آیا می توان محل فعلی موسسه غیر تجاری را تغییر داد ؟

  • کارشناس نوبل دی 27, 1395

   با سلام و درود
   بله . موسسات غیر تجاری چه موسسه غیر تجاری غیر انتفاعی باشند و چه موسسه غیر تجاری انتفاعی با توسعه فعالیت ، افزایش سرمایه و یا بنا بر هر دلیل دیگر مثل استیجاری بودن محل موسسه می توانند با تصویب مجمع عمومی فوق العاده اقدام به تغییر محل موسسه نموده و این موضوع را با اداره ثبت شرکت ها و همچنین در سایت رسمی موسسه و روزنامه کثیرالانتشار آگهی نمایند

 • بیژن دی 28, 1395

  سلام. خیلی کامل بود واقعا . ممنون

 • صامتی پور دی 28, 1395

  روز بخیر. چه مدارکی برای ثبت شرکت در مناطق آزاد نیاز است ؟

  • کارشناس نوبل دی 28, 1395

   با سلام و درود
   مدارک لازم جهت ثبت شرکت در مناطق آزاد

   1- اظهار نامه 2- اساسنامه شرکت 3- صورتجلسه مجمع عمومی موسسین 4- صورتجلسه اولین جلسه هیئت مدیره شرکت 5- گواهی دال بر سپرده گذاری حداقل 35% سرمایه نقدی نزد یکی از بانک های منطقه

   6- مجوز فعالیت در منطقه که توسط سازمان ثبت صادر شده است .

 • بهروز دی 29, 1395

  سلام
  در شرکت های با مسئولیت محدود اگر آورده غیر نقدی باشد چگونه باید تقویم شود ؟

 • قائدی دی 29, 1395

  سلام
  خیلی عالی ممنون

 • حیدر دی 30, 1395

  سلام. دلیل ثبت شرکت های سهامی عام چیست ؟

 • عقیلی دی 30, 1395

  سلام
  توی شرکت تضامنی اگر هر کدام از شرکاء به دادگاه شکایت کند تکلیف چیست ؟

  • کارشناس نوبل دی 30, 1395

   سلام و درود
   اگر ظرف مدت 6 ماه نتوانند سایر شرکاء رضایت او را جلب نمایند و یا سهم او را خریده و از شرکت او را بیرون کنند شرکت منحل خواهد شد. برای اطلاع بیشتر به مقاله ثبت شرکت تضامنی توی همین سایت مراجعه فرمایید .

 • لیلا بهمن 2, 1395

  سلام . توی شرکت های مختلط سهامی اگر شرکت ورشکست بشه باید تمام تعهدات را شریک ضامن بده ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 2, 1395

   با سلام و درود
   خیر اولا تمامی شرکاء نسبت به سرمایه و سهامشان در شرکت متعهد هستن و ثانیا ابتدا باید دارایی های شرکت برای پرداخت دیون و تعهدات استفاده شود . اگر این دو مورد جوابگو نبود شریک یا شرکاء ضامن باید مابقی تعهدات را پاسخگو باشند . قوانین جاری برای شرکاء ضامن طبق شرکت های تضامنی است پس از این صفحه بازدید کنید تا بیشتر موضوع را متوجه شوید .

 • معتمدی بهمن 2, 1395

  با سلام
  از چه راه هایی می تونیم سرمایه شرکت با مسئولیت محدود را افزایش بدیم ؟

 • فریناز بهمن 3, 1395

  سلام.اگر مجوز فعالیت شعبه خارجی به هر دلیل به اتمام رسید نمی شود به کار ادامه داد ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 3, 1395

   با سلام و درود
   خیر . برای ثبت شعبه خارجی تعهد نامه ای دریافت می گردد که باید بلافاصله پس از اتمام قرار داد شعبه به فعالیت خود پایان دهد. پی مقتضی است که باید قبلا تمدید شده باشد. برای اطلاعات بیشتر صفحه ثبت شعبه خارجی را مطالعه فرمایید .

 • کوچکی بهمن 3, 1395

  سلام . اگر یکی از سمت های تعریف شده در هیئت مدیره خالی باشد و کسی برای آن در نظر گرفته نشده باشد اشکالی دارد ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 3, 1395

   با سلام و درود
   قطعاً در شرکت های سهامی خاص یا هر نوع شرکت دیگر بدون معرفی اعضاء هیئت مدیره و تعیین سمت های آنها شرکت ثبت نمی شود. حتی بعد از ثبت شرکت اگر یکی از اعضاء انصراف دهد و یا برکنار شود باید حداکثر ظرف مدت 6 ماه جایگزینی برای او تعریف شود وگرنه ممکن است به انحلال شرکت منجر شود. برای اطلاعات بیشتر ثبت شرکت سهامی خاص در همین سایت را مطالعه نمایید .

 • ابوطالب بهمن 4, 1395

  سلام. برای اینکه بتوانیم از شرکت های دولتی پروژه بگیریم حتما باید شرکت ثبت کنیم ؟

 • نصر بهمن 4, 1395

  با سلام. خواستم به خاطر مقاله کاملتون ازتون تشکر کرده باشم. ممنون

 • غلامرضا بهمن 5, 1395

  سلام.
  دلیل اصرار قانون برای آوردن نام یکی از شرکاء در عنوان شرکت تضامنی چیست؟

  • کارشناس نوبل بهمن 5, 1395

   با سلام و درود.
   به دلیل اینکه اعتبار اصلی شرکت های تضامنی افراد آن هستند و مشتریان با اعتبار آنها اقدام به تعامل با این شرکت ها می کنند پس باید فرد یا افراد شریک ضامن را به خوبی بشناسند .
   برای اطلاعات بیشتر صفحه مربوط به ثبت شرکت تضامنی را مطالعه فرمایید .

 • غلامرضا بهمن 5, 1395

  سلام
  شرکت های دانش بنیان جزء کدام دسته از شرکت ها هستند؟

  • کارشناس نوبل بهمن 5, 1395

   با سلام و ادب
   شرکت های دانش بنیان بیشتر بصورت سهامی خاص و یا با مسئولیت محدود و با مشارکت کلی و یا بخشی از دانشگاه و اساتید دانشگاهی به ثبت می رسند. برای اطلاعات و جزئیات بیشتر در خصوص ثبت شرکت سهامی خاص صفحه مربوط به آن را ملاحظه فرمایید .

 • sajad بهمن 6, 1395

  سلام . افزایش سرمایه در شرکت های سهامی عام به چه صورت است ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 6, 1395

   با سلام و درود
   برای افزایش سرمایه شرکت سهامی عام باید مجمع عمومی فوق العاده مجوزی صادر کرده و طی آن با رعایت مقررات سهام جدید تعریف و صادر شود . این افزایش سرمایه در شرکت های سهامی عام با تادیه مبلغ اسمی سهام جدید و از طرق زیر امکانپذیر می باشد :

   پرداخت نقدی مبلغ اسمی سهام
   تبدیل مطالبات نقدی اشخاص از شرکت به سهام جدید
   سود حاصله ، اندوخته و عاید شده شرکت که هنوز تقسیم نشده است انتقال به سرمایه شرکت شود .
   تبدیل اوراق مشارکت شرکت به سهام
   برای جزئیات بیشتر مقاله شرکت سهامی عام را ملاحظه فرمایید

 • سجادیان بهمن 6, 1395

  سلام .واقعا ممنون. بسیار خوب و مفید بود

 • گرامی بهمن 7, 1395

  سلام . در شرکت سهامی خاص مسئولیت شرکاء در شرکت چقدر است ؟

 • اندیشه بهمن 7, 1395

  سلام و ادب
  اگر هر کدام از شرکاء از شرکت سهامی خاص خواست برود باید چکار کند ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 7, 1395

   با سلام و درود
   باید سهام خود را به شریک جدید و یا در صورتیکه حداقل رعایت می شود به شرکاء قبلی واگذار نماید . البته اگز سهام او زیاد باشد و یا شرکاء تمایلی برای خرید سهام او نداشته باشند شرکت می تواند کاهش سرمایه داشته باشد . برای اطلاعات بیشتر مقاله شرکت سهامی خاص را مطالعه فرمایید .

 • جانکی بهمن 9, 1395

  سلام. آیا امکان تبدیل شرکت تضامنی به سایر انواع شرکت ها هست ؟

 • علیرضا بهمن 9, 1395

  بسیار مقاله خوبی است .تشکر

 • فاطمه بهمن 10, 1395

  سلام.
  شرکت های تضامنی چه تفاوتی با شرکت های نسبی دارند ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 10, 1395

   با سلام و درود
   در بیشتر موارد مشابه هستند ولی در یک رکن تفاوت اساسی دارند. شرکت های تضامنی تمامی شرکا ء متضمن شرکت هستند و ضامن یکدیگر در حالی که در شرکت های نسبی هر شریک تنها به میزان سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند . برای جزئیات بیشتر مقاله شرکت تضامنی را مطالعه فرمایید .

 • بنی طبا بهمن 10, 1395

  سلام. چه تغییراتی در شرکت سهامی خاص را باید به اداره ثبت شرکت ها اعلام کرد ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 10, 1395

   با سلام و درود
   تغییراتی که در اساسنامه ذکر شده است و آنهایی که با سهامداران و ذی نفعان ارتباط دارد مانند تغییر مدیران و بازرسان ، افزایش و کاهش سرمایه ، تغییر محل شرکت و … برای اطلاعات و جزئیات بیشتر مقاله شرکت سهامی خاص را مطالعه فرمایید .

 • سیامک بهمن 11, 1395

  درود بر شرافت شما.

 • بهشتی بهمن 11, 1395

  سلام و درود
  برای ثبت شرکت بازاریابی باید شرکت در چه قالبی ثبت شود ؟

 • ناظمی بهمن 12, 1395

  برای ثبت شعبه خارجی کدام مدارک باید در کنسولگری کشور مرجع تایید شوند ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 12, 1395

   با سلام و درود
   اساسنامه ، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت مادر و یا درخواست کننده به همراه اختیار نامه نماینده باید توسط کنسولگری و یا سفارت کشور محل شرکت تایید شود و پس از تایید به فارسی ترجمه گردند. برای جزئیات بیشتر مقاله ثبت شعبه خارجی مطالعه شود .

 • سعیدی بهمن 12, 1395

  سلام. اتمام موضوع فعالیت شرکت تضامنی یعنی پایان کار شرکت ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 12, 1395

   با سلام و درود
   بله. البته قبل از اتمام موضوع فعالیت باید در صورت تمایل به ادامه کار شرکت موضوع تغییر پیدا کرده و موضوع جدیدی برای شرکت تعریف شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله شرکت تضامنی را مطالعه فرمایید .

 • سید بهمن 13, 1395

  سلام. عمده تفاوت شرکت های سهامی عام و خاص در چیست ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 13, 1395

   با سلام و درود
   تفاوت اساسی دو شرکت سهامی خاص و سهامی عام به ترتیب زیر می باشند :

   شرکت سهامی عام برای تامین سرمایه اقدام به پذیره نویسی و فروش سهام به مردم عادی می نماید در حالی که شرکت سهامی خاص باید تمام سرمایه خود را توسط اعضاء تامین نماید
   امکان صدور اوراق قرضه فقط برای شرکت سهامی عام امکانپذیر می باشد .
   نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی عام منوط به اجازه هیچ یک از شرکا نمی باشد ولی در شرکت سهامی خاص نقل و انتقال سهام باید با نظر مدیران و مجمع عمومی فوق العاده صورت پذیرد .
   تنها سهام شرکت های سهامی عام می توانند در بورس عرضه شوند .
   مدیران و سهامداران در شرکت سهامی عام باید حداقل 5 نفر و در شرکت سهامی خاص باید حداقل سه نفر باشند .
   عنوان سهامی عام در نام و تمامی اوراق و اگهی های سهامی عام باید آورده شود و عنوان سهامی خاص برای شرکت های سهامی خاص
   برای ثبت شرکت سهامی خاص مقاله شرکت سهامی خاص و برای سهامی عام مقاله ثبت شرکت سهامی عام مطالعه شود .

 • داوودی بهمن 13, 1395

  سلام. شرکتی که در حال تسویه حساب به دلیل انحلال است می تواند قرارداد کاری جدیدی داشته باشد ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 13, 1395

   با سلام و درود
   خیر . شرکت های در حال تسویه نمی توانند قرارداد جدید داشته باشند و تنها در صورتیکه تعهدی باقیمانده باشد باید آن تعهد انجام شود.

 • محجوب بهمن 14, 1395

  سلام . وقت بخیر.
  تغییر موضوع در شرکت های سهامی خاص امکانپذیر است ؟ چگونه ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 14, 1395

   با سلام و درود
   بله . طی صورتجلسه ای این موضوع را باید مجمع تصویب نمایند . پس از تصویب صورتجلسه تمام شرکاء با ذکر میزان سهام خود آن را امضاء می کنند و با ارائه مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها تغییر موضوع درخواست می شود . البته چنانچه موضوع جدید و یا فعالیت جدید تعریف شده برای شرکت نیاز به مجوز داشته باشد باید قبل از ارسال مدارک برای اداره ثبت شرکت ها این مجوز از نهاد ذی ربط اخذ شود . برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرکت های سهامی خاص مقاله شرکت سهامی خاص را مطالعه فرمایید

 • شیرین بهمن 14, 1395

  با سلام . یک نفر می تواند در چند هیئت مدیره فعالیت نماید ؟

 • زینب بهمن 16, 1395

  در صورتیکه یک نفر از شرکا ء تمایلی به ادامه همکاری در شرکت با مسئولیت محدود نداشته باشدو بخواهیم کاهش سرمایه دهیم آیا ممکن است و چه مدارکی نیاز است ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 16, 1395

   با سلام و درود
   اشخاصی که از شراکت در شرکت می خواهند انصراف بدهند باید شخصاً و یا وکیل تام الاختیار ایشان به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و با در دست داشتن همه مدارک هویتی ذیل دفاتر را امضاء نمایند. ضمن اینکه تمامی مدارک کاهش سرمایه مربوط به شرکت نیز باید ارائه شود . برای آشنایی با شرکت با مسئولیت محدود بهتر است مقاله ثبت شرکت با مسئولیت محدود را مطالعه فرمایید .

 • احتشامی بهمن 16, 1395

  سلام . شرکت های مختلط سهامی جزء شرکت های سهامی هستند ؟

 • قاسم بهمن 17, 1395

  سلام . وقت و روزتان بخیر
  خواستم بدونم برای تنظیم صورتجلسات مجمع چه مواردی را باید در صورتجلسه آورد ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 17, 1395

   با سلام و درود
   عنوان صورتجلسه که باید به نام صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه بطور فوق العاده تعیین شود
   نام کامل ، نوع حقوقی و شماره ثبت شرکت
   سرمایه ثبتی شرکت
   محل برگزاری جلسه به همراه تاریخ و ساعت تشکیل جلسه
   ذکر تعداد اعضاء شرکت کننده به همراه نام و سمت آنها
   در صورت دعوت از طریق آگهی ، نام روزنامه ، تاریخ نشر و مفاد آن باید ذکر شود
   اعضاء هیئت مدیره برای شرکت های سهامی را باید مشخص کرد
   درج تصمیمات اتخاذ شده در خصوص انتخاب اعضاء هیئت مدیره به همراه مشخصات آنها و اصلی و علی البدل بودن آنها . همچنین بازرسین اصلی و علی البدل به همراه مشخصات هویتی کامل و انتخاب روزنامه ، تصویب ترازنامه ریال بررسی سود و زیان و سال مالی نیز باید تعیین شوند .
   برای اطلاع از جزئیات بیشتر مقاله تنظیم صورتجلسات را مطالعه فرمایید .

 • ghasemi بهمن 17, 1395

  سلام. اگر نمایندگی یک شرکت در ایران به دلایل تحریم تعطیل شود تسویه حساب کارکنان شرکت نمایندگی با چه کسی است ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 17, 1395

   با سلام و درود
   تفاوتی ندارد به خواست شما باشد یا شرکت اصلی و یا به دلیل تحریم یا پایان قرارداد در هر صورت در نمایندگی خود مدیر نمایندگی مسئول تسویه حساب و پرداخت مطالبات است. نمایندگی محصولات شرکت اصلی را عرضه می کند ولی در خصوص تمامی موارد مستقل است .برای اطلاع بیشتر مقاله ثبت شعبه و نمایندگی خارجی را مطالعه فرمایید .

 • bahrami بهمن 18, 1395

  با سلام . تعیین بازرس علی البدل هم برای ثبت شرکت سهامی عام الزامی است ؟ چرا ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 18, 1395

   با سلام و درود
   بله. بازرس اصلی در صورتیکه نتواند به هر دلیلی وظایف خود را انجام دهد و یا از کار برکنار شود بازرس علی البدل وظایف او را تا تشکیل جلسه مجمع و تعیین جایگزین انجام خواهد داد . برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله شرکت سهامی عام را مطالعه فرمایید .

 • الهام بهمن 21, 1395

  با سلام و درود
  اگر بخواهیم شرکتی ثبت کنیم که تمام مسئولیتش با خدومان باشد چه شرکتی ثبت کنیم؟

  • کارشناس نوبل بهمن 21, 1395

   با سلام و درود
   بهترین راه ثبت شرکت تضامنی می باشد. البته باز هم نیاز به شریک دارید ولی می توانید ضمانت شرکت را خودمات داشته باشید در قالب شریک تضامنی. برای اطلاعات بیشتر مقاله ثبت شرکت تضامنی را مطالعه کنید .

 • ابوالفضل بهمن 25, 1395

  سلام و وقت بخیر
  ضمن تشکر ممنون میشم اگه در مورد شرکت های تعاونی تولیدی یه توضیحی بفرمایید.

  • کارشناس نوبل بهمن 25, 1395

   با سلام و درود
   شرکت های تعاونی تولید در راستای اداره یک تولیدی به وجود می آیند که عمده هدف آنها تامین مخارج و اشتغال اعضاء و نفرات وابسته به آنها میشود باشد . این تعاونی ها می توانند در زمینه هایی چون : عمران ، کشاورزی ، دامداری ، دامپروری ، شیلات ، صنعت ، استخراج معادن ، تولیدات خاص و … بوجود بیایند . برای اصلاعات بیشتر مقاله ثبت شرکت تعاونی را مطالعه فرمایید .

 • hajizadeh بهمن 30, 1395

  سلام . چرا دولت حمایت بیشتری از شرکت های سهامی عام می کند ؟

 • کارخانه اسفند 3, 1395

  سلام .برای تغییر موضوع موسسات غیر تجاری چه مدارکی باید داشته باشیم ؟

  • کارشناس نوبل اسفند 3, 1395

   با سلام و درود
   مدارک مورد نیاز عبارتند از :

   صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده در دو نسخه و با تایید همه شرکاء
   در صورت نیاز ارائه مجوز
   مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء
   گواهی پرداخت حق الثبت
   گواهی آگهی روزنامه رسمی کثیر الانتشار
   برای آشنایی بیشتر با موسسات غیر تجاری مقاله ثبت موسسه غیر تجاری را مطالعه فرمایید .

 • حسن اسفند 7, 1395

  سلام. وقت بخیر
  انتخاب بازرس در شرکت های مختلط سعامی به چه شکل است ؟

  • کارشناس نوبل اسفند 7, 1395

   با سلام و درود
   در شرکت های مختلط سهامی وظیفه بازرسی بر عهده هیئت ناظرین می باشد که باید توسط مجمع که همگی از سهامداران هستند و از بین شرکا سهامی برای مدتی معلوم و حداقل با تعداد 3 نفرانتخاب شوند . برای آشنایی بیشتر مقاله ثبت شرکت را تا انتها و بخصوص قسمت شرکت مختلط سهامی را مطالعه فرمایید .

 • سپیده فروردین 5, 1396

  با سلام . از کجا باید اطمینان داشته باشم کگه ثبت شرکت سود بیشتر ی برای من به همراه دارد ؟

  • کارشناس نوبل فروردین 5, 1396

   با سلام و درود
   امکانات و تجهیزات شرکت ها ، انجام کار بصورت گروهی ، استفاده از تخصص و دانش همکاران ، توان بیشتر شرکت برای عقد قراردادهای بزرگتر و استفاده از فرصت های سرمایه گذاری و … همه و همه باعث سود بیشتر و اعتبار بالاتر برای افراد خواهد شد .

 • سپیده فروردین 19, 1396

  سلام و وقت به خیر
  ضمن تشکر از مطالب مفیدتون خواستم اگه امکانش را داره بدونم تغییر اعضاء هیئت مدیره را هم باید به اطلاع اداره ثبت شرکت ها رساند ؟
  ممنون

  • کارشناس نوبل فروردین 19, 1396

   سلام و درود
   بله . اعضاء هیئت مدیره از ارکان اصلی شرکت می باشند و اکثر این افراد بخصوص در شرکت های سهامی ، سهامدار و شریک سرمایه شرکت هستند و دارای حق امضاء به همین دلیل تغییر این افراد را باید ثبت در اداره ثبت شرکت ها نمود.

 • salehi فروردین 26, 1396

  سلام و درود
  حداقل تعداد نفراتی که برای هیئت مدیره در شرکت های سهامی باید انتخاب شود چند نفر است ؟ و آیا حداکثری هم مشخص شده ؟
  ممنون

  • کارشناس نوبل فروردین 26, 1396

   با سلام و درود
   در قانون برای شرکت های سهامی عام حداقل 5 نفر و برای شرکت های سهامی خاص هر چند اشاره ای نشده ولی با توجه به نیاز این شرکت ها باید حداقل سه نفر انتخاب شوند. برای هیچ کدام هم سقفی تعیین نشده است . برای اطلاعات بیشتر مقاله های ثبت شرکت سهامی عام و سهامی خاص را مطالعه فرمایید .

 • شاهین اردیبهشت 2, 1396

  سلام . روزتون به خیر
  پس از توافق برای سهم الشرکه هر شخص در شرکت باید چگونه آن را در صورت نیاز اثبات کرد ؟

  • کارشناس نوبل اردیبهشت 2, 1396

   با سلام و درود
   سهم الشرکه بصورت توافقی بین خود شرکا تعیین می شود و این موضوع تنها در شرکت های غیر سهامی یا اشخاص مانند شرکت با مسئولیت محدود و شرکت تضامنی اتفاق می افتد . توافقی که در این خصوص بین آنها انجام می شود باید در شرکتانمه درج و توسط همه شرکا این موضوع تایید شود . برای اطلاعات بیشتر به مقاله سهم الشرکه و حقوق ناشی از آن مراجعه فرمایید .

ارسال پاسخ

موارد الزامي با * نشانه گزاري شده اند.

بازگشت به بالا