ثبت اختراع

02

ثبت اختراع

هر کشور بنا بر مقتضیات خود اختراع را تعریف می نماید و معنی اختراع در همه کشور ها متفاوت است ، ولی مفهوم اختراع در همه کشورها تقریبا یکسان می باشد . اختراع به مفهوم پدید آوردن یک محصول یا فرآیند صنعتی بی سابقه ، کشف یک راهکار صنعتی جدید  در خصوص یک مشکل و یا تولید یک محصول نو و جدید با قابلیت های بیشتر برای انجام کار یا حل مشکلی و یا ارائه راهکار متفاوت برای بدست آوردن نتیجه ای بهتر از یک فرآیند یا کار عملی را اختراع می نامند . هر چند از دیدگاه برخی از مولفین اختراع ارائه راه حل عملی در رابطه با یک مشکل در زمینه تکنولوژی است .
در قوانین مالکیت فکری ایران اختراع به این شکل تعریف شده است ” اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه ، فن ، فناوری ، صنعت و … حل می نماید “.  اما به گفته بسیاری از منتقدین این تعریف دچار اشکال است چرا که در تعریف به جای کلمه ” جدید ” از کلمه ” برای  اولین بار ” استفاده شده است که با توجه به شرایط یک اختراع می تواند متفاوت باشد.
سازمان جهانی مالکیت فکری نیز اختراع را ایده یک مخترع می داند که در عمل راه حلی را برای یک مشکل در تکنولوژی ارائه بدهد .
حال به منظور حفظ یک اختراع جدید به نام مالک ایده و اختراع و جلوگیری از سوء استفاده هایی همچون کپی برداری ، استفاده بدون اجازه ، عرضه برای فروش ، فروش ایده و … بدون اجازه مالک ایده بهترین راه ثبت اختراع می باشد .
ثبت اختراع تبدیل به ابزار قدرتمندی در دست فرد یا افراد صاحب اختراع می باشد تا بتوانند برای محصول یا فرآیند جدیدشان حق انحصاری داشته باشند و د ر بازار موقعیت بهتری پیدا کنند و بتوانند با بهره برداری و تولید انبوه آن به درآمدهای خوبی دست پیدا کنند و چنانچه نتوانند ایده خود را به تولید انبوه برسانند می توانند با فروش امتیاز و تفویض اجازه بهره برداری آن به سایرین به درآمد خوبی دست پیدا کنند . ضمناً تنها پس از ثبت اختراع است که صاحب ایده می تواند علیه نقض کننده حق خود به محاکم و مراجع قضایی ادعایی داشته باشند.
در قانون ایران برای ثبت اختراع ضرورتی برای تهیه اظهارنامه نمی باشد و پس از ثبت اختراع و تا سی روز باید موضوع اختراع به همراه شماره ثبت اختراع ، مدت اعتبار ورقه اختراع ، نام صاحب اختراع و نشانی کامل آن به همراه امضاء رئیس شعبه ثبت علائم تجاری و اختراعات در روزنامه رسمی آگهی شود.
در صورتی که دو یا چند نفر به شکل مستقل صاحب اختراع واحدی باشند ، در اینکه کدام یک اجازه ثبت اختراع را دارند دقیقاً در قانون چیزی قید نشده است و لیکن هر کدام از آنها که زودتر اقدام به ثبت و اگهی اختراع نمایند مخترع  آن محصول شناخته می شوند مگر اینکه خلاف آن با ارائه اسناد و مدارک مکفی در محاکم صلاحیت دار به اثبات برسد.
با توجه به اینکه هزینه تحقیق و توسعه بسیار بالاست و پدید آورنده یک اثر علی رغم هزینه های تحقیق و توسعه مستلزم صرف دانش و تحقیقات شبانه روزی و تلاش های بی وقفه برای ایجاد اختراع مورد نظر خود می باشد لذا حمایت از اختراع یکی از وظایف اصلی سازمان ثبت علائم تجاری و اختراعات می باشد .زیرا چنانچه این هزینه ها و تلاش ها برای صاحب اختراع اعم از شخص حقیقی و حقوقی حاصلی نداشته باشدو نتواند از آن به انچه دلخواهش می باشد برسد بدیهی است که انگیزه تحقیقات و نوآوری در بین افراد از بین خواهد رفته و پیامد منفی این امر جبران ناپذیر خواهد بود . با این توصیفا ت باید حتماً حمایتی از مخترعین که در شان و جایگاه آنها باشد صورت بپذیرد به این ترتیب که هیچ کس اجازه کپی برداری و سوء استفاده از حق صاحب اختراع  به خود را ندهد و در صورتی که این اتفاق افتاد صاحب اختراع بتواند از حق خود دفاع کند و چنانچه کسی مایل به بهره برداری از اختراع یک نفر دیگر باشد با خرید امتیاز او و کسب مجوز از صاحب اختراع اقدام به بهره برداری نماید.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهارستارهپنج ستاره (6 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
به اشتراک بگذارید:

اخیر نظر

 • راضیه ابوترابی آذر 7, 1395

  سلام. ضمن عرض خسته نباشید میخواستم بدونم برای ثبت اختراع باید چه اقداماتی انجام بدم .
  ممنون

  • کارشناس نوبل آذر 7, 1395

   سلام دوست عزیز. برای ثبت اختراع در ایران باید از روش اظهاری استفاده شود . به این صورت که باید ابتدا اثر خودتون را اعلام نمایید و پس از پذیرفته شدن و طی مراحل قانونی اثر شما ثبت می شود .

 • هاشمی آذر 15, 1395

  آقا سلام .
  میشه لطفا جواب سوال منا بدید ؟ میخواستم بپرسم چه چیزی را اختراع می گویند؟

  • کارشناس نوبل آذر 15, 1395

   سلام . بله حتما
   کشف یک راهکار نو عملی و یا یک فرآیند صنعتی تازه و بی سابقه و یا تولید یک وسیله مکانیکی نو و جدید که بتواند یک مشکل صنعتی و عملی را مرتفع نماید و یا راه تازه ای برای انجام کاری یا مشکلی فراهم نماید که عموماً باعث تسهیل انجام آن کار بشود را اختراع می نامند

 • پیروز آذر 22, 1395

  سلام . روزتون بخیر .

  اعتبار ثبت اختراع چقدر است؟

 • عباس آذر 30, 1395

  سلام . چرا اختراع را باید ثبت کرد ؟

  • کارشناس نوبل آذر 30, 1395

   سلام و درود
   ثبت اختراع تبدیل به ابزار قدرتمندی در دست فرد یا افراد صاحب اختراع می باشد تا بتوانند برای محصول یا فرآیند جدیدشان حق انحصاری داشته باشند و د ر بازار موقعیت بهتری پیدا کنند و بتوانند با بهره برداری و تولید انبوه آن به درآمدهای خوبی دست پیدا کنند و چنانچه نتوانند ایده خود را به تولید انبوه برسانند می توانند با فروش امتیاز و تفویض اجازه بهره برداری آن به سایرین به درآمد خوبی دست پیدا کنند

 • زینب دی 5, 1395

  سلام
  اگر بخواهم جلوی سوء استفاده از برندم را بگیرم چه باید بکنم ؟

 • tork دی 12, 1395

  سلام وقت به خیر
  چرا اختراع را ثبت می کنند ؟

  • کارشناس نوبل دی 12, 1395

   با سلام و درود

   ثبت اختراع تبدیل به ابزار قدرتمندی در دست فرد یا افراد صاحب اختراع می باشد تا بتوانند برای محصول یا فرآیند جدیدشان حق انحصاری داشته باشند و د ر بازار موقعیت بهتری پیدا کنند و بتوانند با بهره برداری و تولید انبوه آن به درآمدهای خوبی دست پیدا کنند و چنانچه نتوانند ایده خود را به تولید انبوه برسانند می توانند با فروش امتیاز و تفویض اجازه بهره برداری آن به سایرین به درآمد خوبی دست پیدا کنند

 • مستوفی دی 19, 1395

  سلام و درود
  آیا برای ثبت اختراع حتماً باید اظهارنامه ثبتی تهیه شود؟

  • کارشناس نوبل دی 19, 1395

   با سلام و درود
   در قانون ایران برای ثبت اختراع ضرورتی برای تهیه اظهارنامه نمی باشد و پس از ثبت اختراع و تا سی روز باید موضوع اختراع به همراه شماره ثبت اختراع ، مدت اعتبار ورقه اختراع ، نام صاحب اختراع و نشانی کامل آن به همراه امضاء رئیس شعبه ثبت علائم تجاری و اختراعات در روزنامه رسمی آگهی شود

 • صامتی پور دی 28, 1395

  سلام . با ثبت اختراعمان کسی نمی تواند دیگر از آن استفاده کرده و نمونه آن را تولید نماید ؟

  • کارشناس نوبل دی 28, 1395

   با سلام و درود
   ممکن است از آن استفاده و یا نمونه ان تولید شود . ولی در صورتیکه ثبت شده باشد می توانید از دست او شکایت کرده و اجازه تولید گسترده آن را ندهید و یا جریمه آن را دریافت نمایید.

 • غلامرضا بهمن 5, 1395

  سلام. اختراع چگونه می تواند برای صاحب خود درآمد زایی کند ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 5, 1395

   با سلام و درود
   ثبت اختراع باعث می شود صاحب اختراع به راحتی بتواند اختراع خود را به تولید انبوه رسانده و یا امتیاز آن را با قیمت مناسب به یک تولیدی بفروشد .

 • بهشتی بهمن 11, 1395

  عالیییییی بود. ممنون

ارسال پاسخ

موارد الزامي با * نشانه گزاري شده اند.

بازگشت به بالا