ثبت شرکت تعاونی

02

ثبت شرکت تعاونی

هنگامی که عده ای با نقطه اشتراک یکسان و یا ایده ای مشترک گرد هم جمع می شوند تا منافع مشترکی را تحقق بخشند و در واقع برای رسیدن به هدف یا اهداف مشترکی همدیگر را یاری رسانند و در این راستا سرمایه ای را مشخص و در میان بگذارند و این سرمایه را در طول زمان و از طرق مختلف بهبود ببخشند در واقع یک تعاونی تشکیل داده اند که  هدف اصلی آن حل و فصل  مشکلات موجود در راه منافع تعیین شده می باشد.
تامین سرمایه این نوع شرکت ها می تواند توسط اشخاص حقیقی و حقوقی صورت پذیرد . اشخاص حقیقی با خرید سهام و اشخاص حقوقی در جهت اجرای بند 2 اصل 43 قانون اساسی و از طرق مختلف مانند اعطاء وام بدون بهره می توانند سهمی در تشکیل این نوع شرکت ها داشته و در منافع آن شریک باشند.
شرکت تعاونی تولید و شرکت تعاونی توزیع دو دسته اصلی شرکت های تعاونی به لحاظ فعالیت تعاونی می باشند . دلیل اصلی ایجاد تعاونی های تولید اشتغال اعضاء  در امور مربوط به عمران ، کشاورزی ، دامداری ، دامپروری ، شیلات ، صنعت ، معدن و … می باشد و دلیل اصلی ایجاد تعاونی توزیع بر طرف کردن نیازمندی های اعضاء در حوزه مسکن ، خدمات ، تهیه و توزیع کالا و … می باشد.
حال چنانچه عضویت در یک شرکت تعاونی برای عموم مردم آزاد باشد وقسمتی از سرمایه آن ( چه در راستای تامین و چه برای افزایش سرمایه ) به عموم مردم عرضه شود شرکت تعاونی عام نامیده می شود و چنانچه عضویت و تامین سرمایه شرکت تعاونی فقط به گروهی خاصی از جامعه اختصاص داده شده باشد مانند کارگران ، کارمندان ، دانشجویان ، زنان ،  فامیل ها ، مشاغل خاص و … آن را شرکت تعاونی خاص می نامند .
در نامگذاری این شرکت ها باید عبارت تعاونی حتماً بصورت خوانا قید گردد .
شرکت تعاونی  که تعداد اعضاء آن از 500 نفر متجاوز باشد ویا اتحادیه هایی که تعداد تعاونی های عضو در آنهابیشتر از 2000 تعاونی باشند ، شرکت تعاونی بزرگ نامیده می شوند.

مدارک لازم جهت تشکیل تعاونی:

 1. ارائه مجوز فعالیت مربوطه
 2. لیست اسامی حداقل 7 نفر اعضا و سهامداران به همراه آدرس و مشخصات کامل
 3. کپی کارت ملی و شناسنامه همه افراد ( برابر با اصل شده ) برای آقایان کپی کارت پایان خدمت الزامیست
 4. کپی آخرین مدرک تحصیلی
 5. امضا اساسنامه و فرمهای مربوطه
 6. تعیین مدیر عامل و عضو علی البدل هیات مدیره و بازرس اصلی و علی البدل
 7. گواهی فیش بانکی مبنی بر اثبات سرمایه اولیه
تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهارستارهپنج ستاره (9 رای, میانگین: 4٫78 از 5)
Loading...
به اشتراک بگذارید:

اخیر نظر

 • کرمانی اصل آذر 15, 1395

  سلام. چه موقع و به چه دلیل شرکت تعاونی ثبت می شود ؟

  • کارشناس نوبل آذر 15, 1395

   سلام و درود
   هنگامی که عده ای با نقطه اشتراک یکسان و یا ایده ای مشترک گرد هم جمع می شوند تا منافع مشترکی را تحقق بخشند و در واقع برای رسیدن به هدف یا اهداف مشترکی همدیگر را یاری رسانند و در این راستا سرمایه ای را مشخص و در میان بگذارند و این سرمایه را در طول زمان و از طرق مختلف بهبود ببخشند در واقع یک تعاونی تشکیل داده اند که هدف اصلی آن حل و فصل مشکلات موجود در راه منافع تعیین شده می باشد.

 • سجاد آذر 22, 1395

  سلام
  تعاونی های عام و خاص چه تفاوتی با هم دارند ؟

  • کارشناس نوبل آذر 22, 1395

   با سلام و درود
   چنانچه عضویت در یک شرکت تعاونی برای عموم مردم آزاد باشد وقسمتی از سرمایه آن ( چه در راستای تامین و چه برای افزایش سرمایه ) به عموم مردم عرضه شود شرکت تعاونی عام نامیده می شود و چنانچه عضویت و تامین سرمایه شرکت تعاونی فقط به گروهی خاصی از جامعه اختصاص داده شده باشد مانند کارگران ، کارمندان ، دانشجویان ، زنان ، فامیل ها ، مشاغل خاص و … آن را شرکت تعاونی خاص می نامند .

 • جاودانی آذر 30, 1395

  سلام
  پس شرکت تعاونی هایی که به شرکت تعاونی بزرگ معروفند کدام ها هستند ؟

  • کارشناس نوبل آذر 30, 1395

   با سلام و درود
   شرکت تعاونی که تعداد اعضاء آن از 500 نفر متجاوز باشد ویا اتحادیه هایی که تعداد تعاونی های عضو در آنهابیشتر از 2000 تعاونی باشند ، شرکت تعاونی بزرگ نامیده می شوند.

 • قاسم دی 5, 1395

  وقت بخیر
  شرکت تعاونی خاص چیست ؟

  • کارشناس نوبل دی 5, 1395

   سلام و درود
   چنانچه عضویت و تامین سرمایه شرکت تعاونی فقط به گروهی خاصی از جامعه اختصاص داده شده باشد مانند کارگران ، کارمندان ، دانشجویان ، زنان ، فامیل ها ، مشاغل خاص و … آن را شرکت تعاونی خاص می نامند .

 • سعید دی 12, 1395

  با سلام
  شرکت تعاونی عام چیست؟

  • کارشناس نوبل دی 12, 1395

   با سلام و درود
   شرکت های تعاونی عام محدودیت پذیرش سرمایه گذار ندارند . یعنی هر فرد با هر میزان سواد و یا هر جایگاهی می تواند در آن عضو شود.

 • هاجر دی 19, 1395

  سلام
  در قانون برای شراکت اشخاص حقوقی در تعاونی ها بندی آمده است ؟

  • کارشناس نوبل دی 19, 1395

   با سلام ودرود
   بله . اشخاص حقوقی در جهت اجرای بند 2 اصل 43 قانون اساسی و از طرق مختلف مانند اعطاء وام بدون بهره می توانند سهمی در تشکیل این نوع شرکت ها داشته و در منافع آن شریک باشند.

 • صامتی پور دی 28, 1395

  سلام. خیلی عالی ممنون

 • غلامرضا بهمن 5, 1395

  سلام و درود
  تعاونی های تولید برای همان موضوع تولیدی تشکیل می شوند ؟

 • بهشتی بهمن 11, 1395

  سلام . قرض الحسنه های خانوادگی هم می توانند به عنوان تعاونی ثبت شوند ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 11, 1395

   با سلام و درود
   بله. با توجه به اینکه اهداف تشکیل این قرض الحسنه ها عام المنفعه و در تلاش برای رفع برخی از مشکلات می باشد می تواند یک تعاونی باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله ثبت شرکت را مطالعه فرمایید .

ارسال پاسخ

موارد الزامي با * نشانه گزاري شده اند.

بازگشت به بالا