ثبت شعبه خارجی

02

ثبت شعبه خارجی

ثبت شعبه و نمایندگی خارجی
چنانچه یک شرکت ثبت شده خارجی تمایل فعالیت در ایران راداشته باشد این کار از طریق ثبت شعبه یا نمایدگی در ایران امکانپذیر می باشد . شعبه بر عکس نمایندگی از خود اختیار چندانی ندارد و کاملا تابع شرایط تعیین شده شرکت اصلی می باشد .در ضمن تمامی مسئولیت های حقوقی شعبه بر عهده شرکت اصلی بوده و حتی کارکنان و مدیران شعبه نیز توسط خود شرکت استخدام می شوند و کلیه خدمات و شرایط فروش این شعبه تابع شرکت اصلی است همه  سیاست ها و خط مشی ها، نحوه فروش ، نوع خدمات ، قیمت و … همه و همه توسط شرکت اصلی تعیین و به این شعبات ابلاغ می شود .
اما تفاوت شعبه با نمایندگی در این است که نمایندگی یک شخصیت کاملا مستقل است که با امضاء قراردادی نمایندگی انجام بخش و یا قسمتی از فعالیت ها و وظایف شرکت اصلی که هم می تواند داخلی باشد و هم خارجی را عهده دار می شوند . هرچند بسیاری از نمایندگی ها در انجام سیاست ها و خط مشی های خود شرکت اصلی را الگو قرار می دهند ولی الزامی به دنبال کردن سیاست های شرکت اصلی را ندارند . به عنوان مثال شرایط فروش ، قیمت ، خدمات پس از فروش و تخفیف های اعلامی همه برگرفته از شرکت های اصلی است ولی در صورتی که نمایندگی تمایلی به اقتباس آنها نداشته باشد نمی توان به آن خرده گرفت .
با عنایت به موارد فوق هر شرکت خارجی که فعالیت متناسب با سیاست های جمهوری اسلامی ایران داشته باشدمی تواند در ایران صاحب نمایندگی و یا شعبه باشد . فعالیت این شرکت ها در ایران باید تابع قانون تجارت و قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران باشد .
شرکت های خارجی برای تاسیس نمایندگی در ایران باید یک متقاضی در ایران داشته باشند .یعنی شرکتی ثبت شده در ایران طی یک قرارداد و با مدت زمان مشخص اقدام به دریافت نمایندگی آنها در ایران می نماید . این نمایندگی خدمات و فروش محصولات شرکت مادر را در ایران انجام خواهد داد  ولی در خصوص نحوه فروش و خدمات مختار بوده و فقط از یکسری از قوانین و خواسته های شرکت اصلی پیروی خواهد نمود . مدت زمان این نمایندگی را مطابق با قرار داد مشخص می کنند و با پایان قرارداد همکار ی آنها در صورت عدم تمدید پایان خواهد یافت .
در صورتیکه که شرکت اصلی تمایل به تاسیس شعبه در ایران داشته باشد باید تمام هزینه های تاسیس و نگهداری و تعمیرات  را عهده دار شده و تمامی مدیران و کارکنان را خودشان انتخاب و استخدام نمایند . این شعبه تابع کامل قوانین و مقررات جمهوری اسلامی و قانون تجارت ایران خواهد بود ولی از سیاست ها و خط مشی ها ی شرکت اصلی برای انجام خدمات پیروی خواهد  نمود. مدت اعتبار این شعبه در ایران مادامی است که شرکت مادر تمایل به داشتن این شعبه را داشته باشد و مدت زمان مشخصی برای آن قید نشده است .
تاسیس شعبه خارجی در ایران به این ترتیب است که تمامی مدارک و مستندات شرکت خواهان با تایید وزارتخانه ها و یا نهادهای ذی ربط ایران در آن کشور تهیه و پس از طی مراحل قانونی و تایید کارشناسان دادگستری و انجام مراحل ثبت در جمهوری اسلامی ایران مطابق با قانون تجارت و ثبت شرکت ها اقدام به تاسیس شعبه بنمایند .  
 

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهارستارهپنج ستاره (8 رای, میانگین: 4٫88 از 5)
Loading...
به اشتراک بگذارید:

اخیر نظر

 • sedaghati آذر 7, 1395

  بله. درسته. ما هم همین مراحل را طی کردیم تا تونستیم یه شعبه بزنیم. اما ما چون خودمون رفتیم دنبال همه کاراش خیلی طول کشید. اگه از مشاور استفاده می کردیم حتما زودتر نتیجه می گرفتیم.

 • قائدی آذر 15, 1395

  سلام . فرق نمایندگی با شعبه خارجی در چیه ؟ آیا هر دو یکی هستند ؟

  • کارشناس نوبل آذر 15, 1395

   سلام .وقت بخیر
   خیر نمایندگی و شعبه متفاوت هستند. شعبه بر عکس نمایندگی از خود اختیار چندانی ندارد و کاملا تابع شرایط تعیین شده شرکت اصلی می باشد .در ضمن تمامی مسئولیت های حقوقی شعبه بر عهده شرکت اصلی بوده و حتی کارکنان و مدیران شعبه نیز توسط خود شرکت استخدام می شوند و کلیه خدمات و شرایط فروش این شعبه تابع شرکت اصلی است همه سیاست ها و خط مشی ها، نحوه فروش ، نوع خدمات ، قیمت و … همه و همه توسط شرکت اصلی تعیین و به این شعبات ابلاغ می شود .

 • هاشمی آذر 22, 1395

  سلام و وقت بخیر
  برای ثبت شعبه خارجی باید شرکت خارجی شرایط خاصی داشته باشد ؟

  • کارشناس نوبل آذر 22, 1395

   با سلام و درود
   بله حتماً باید شرایط قانون تجارت ایران را داشته باشند .
   تاسیس شعبه خارجی در ایران به این ترتیب است که تمامی مدارک و مستندات شرکت خواهان با تایید وزارتخانه ها و یا نهادهای ذی ربط ایران در آن کشور تهیه و پس از طی مراحل قانونی و تایید کارشناسان دادگستری و انجام مراحل ثبت در جمهوری اسلامی ایران مطابق با قانون تجارت و ثبت شرکت ها اقدام به تاسیس شعبه بنمایند

 • اسکندر آذر 30, 1395

  سلام
  شرکت اصلی در قبال شعبه چه اختیاراتی دارد ؟

  • کارشناس نوبل آذر 30, 1395

   با سلام و درود
   شعبه بر عکس نمایندگی از خود اختیار چندانی ندارد و کاملا تابع شرایط تعیین شده شرکت اصلی می باشد .در ضمن تمامی مسئولیت های حقوقی شعبه بر عهده شرکت اصلی بوده و حتی کارکنان و مدیران شعبه نیز توسط خود شرکت استخدام می شوند و کلیه خدمات و شرایط فروش این شعبه تابع شرکت اصلی است همه سیاست ها و خط مشی ها، نحوه فروش ، نوع خدمات ، قیمت و … همه و همه توسط شرکت اصلی تعیین و به این شعبات ابلاغ می شود .

 • حسن کارخانه دی 5, 1395

  سلام
  حیطه اختیارات نمایندگی را میشه بفرمایید ؟

  • کارشناس نوبل دی 5, 1395

   سلام و درود
   نمایندگی یک شخصیت کاملا مستقل است که با امضاء قراردادی نمایندگی انجام بخش و یا قسمتی از فعالیت ها و وظایف شرکت اصلی که هم می تواند داخلی باشد و هم خارجی را عهده دار می شوند . هرچند بسیاری از نمایندگی ها در انجام سیاست ها و خط مشی های خود شرکت اصلی را الگو قرار می دهند ولی الزامی به دنبال کردن سیاست های شرکت اصلی را ندارند

 • مستوفی دی 19, 1395

  با سلام
  زمینه های مجاز فعالیت شعبه های خارجی در ایران کدامند ؟

  • کارشناس نوبل دی 19, 1395

   با سلام و درود
   طبق آیین نامه اجرایی قانون ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی در ایران ، شرکت های متقاضی ثبت شرکت و فعالیت در ایران می توانند در زمینه های زیر در ایران فعالیت داشته باشند .

   شعبه ای به منظور ارائه خدمات پس از فروش شرکت های خارجی ثبت نمایند .
   شعبه ثبت شده به اجرای تعهدات قراردادهای فی مابین شرکت های ایرانی و خارجی مبادرت نماید .
   شعبه ثبت شده به منظور بررسی و ایجاد زمینه ها و بسترهای سرمایه گذاری شرکت خارجی در ایران فعالیت نماید .
   به منظور همکاری با شرکت های فنی و مهندسی ایرانی شعبه خارجی در ایران ثبت شود و فعالیت در کشور ثالث صورت پذیرد.
   شعبه ثبت شده در راستای بهبود صادرات غیر نفتی ایران ایجاد شود .
   به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی و با هدف انتقال دانش فنی و فناوری ایجاد شود .
   انجام فعالیت های مختلف مانند حمل و نقل ، بازرسی ، مشاوره ای و… به شرط صدور مجوز از دستگاه های دولتی که برای صدور مجوز شرایط لازم را دارند .

 • صامتی پور دی 28, 1395

  سلام . دریافت نمایندگی بهتر است یا شعبه ؟

  • کارشناس نوبل دی 28, 1395

   با سلام و درود
   خیلی سئوال کلی است. شعبه بخشی از شرکت اصلی است و نمایندگی فقط ارائه کننده محصولات صرف آن شرکت با اختیارات خود فرد. باید شرایط اقتصادی و سود حاصله برآورد شود و بعدا تصمیم گیری شود .

 • غلامرضا بهمن 5, 1395

  سلام . از هر شرکت خارجی می توان در ایران نمایندگی و یا شعبه ثبت کرد ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 5, 1395

   با سلام و درود
   همه شرکت ها که نه. برخی از آنها با موازین و قوانین تجارت ایران سنخیت ندارند و یا فعالیت آنها در ایران مجاز نیست. تنها شرکت هایی کهگ با استناد به قوانین تجاری و ملی ایران بتوانند در ایران نمایندگی داشته باشند . برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ثبت شرکت را ملاحظه فرمایید .

ارسال پاسخ

موارد الزامي با * نشانه گزاري شده اند.

بازگشت به بالا