ثبت موسسه غیر تجاری

02

ثبت موسسه غیر تجاری

هر گاه دو یا چند نفر برای مقاصدی غیر تجاری اقدام به راه اندازی نهاد و یا تشکیلاتی نمایند که هدف اصلی آن انجام امور خیریه ، علمی ، آموزشی ، فرهنگی ، ادبی و مشاوره ای و .. باشد ، یک موسسه غیر تجاری ایجاد کرده اند. موسسات غیر تجاری بر خلاف شرکت ها که عمده فعالیت آنها نیل به اهداف تجاری و کسب در آمد از طریق تولید ، توزیع ، و خدماتی از این دسته می باشد ، تلاش اصلی خود را بر پایه فعالیت اجتماعی و عام المنفعه صرف می کنند و در اغلب موارد بصورت مستقیم با مردم و یا قشر خاصی از مردم در ارتباط می باشند . سازمان های مردم نهاد که به اصطلاح به آنها سمن نیز گفته می شود از جمله این موسسات می باشند. به همین دلیل سرمایه اولیه برای راه اندازی این موسسات چندان مطرح نبوده و با هر میزان سرمایه می توان اقدام به راه اندازی موسسه غیر تجاری نمود.
موسسات غیر تجاری می توانند برای موسسین خود منافع مادی و غیر مادی به همراه داشته باشند که این منافع بین شرکاء و بر اساس توافقات فی ما بین تقسیم می شود مانند موسسات حقوقی ، مالی و اعتباری و … که به اصطلاح این موسسات غیر تجاری موسسات انتفاعی نامیده می شوند. از طرفی هم ممکن است راه اندازی این موسسات صرفا برای امور عام المنفعه از قبیل امور خیریه ، آموزشی ، فرهنگی و … بوده و هیچ منافع مالی و غیر مالی برای موسسین خود به همراه نداشته باشد که به اصطلاح به این موسسات غیر تجاری موسسات غیر انتفاعی گفته می شود .
در جامعه ما این موسسات با عناوین مختلفی مانند کانون ، بنگاه ، انجمن و … شناخته می شوند که البته پس از ثبت موسسه به عنوان یک موسسه غیر تجاری این عناوین بسته به نوع فعالیت و رویکردشان به آنها تعلق می گیرد.
موسسات غیر تجاری اجازه هیچگونه فعالیت تجاری را ندارند و در بند دو اساسنامه موسسات که شرح فعالیت موسسات در آن آورده می شود نمی توان به فعالیت هایی اشاره کرد که بصورت مستقیم و غیر مستقیم جزء فعالیت های تجاری باشند .
برای ثبت موسسات غیر انتفاعی الزامی به ارائه مدرک تحصیلی مرتبط نیست در حالی که  برای ثبت موسسات انتفاعی باید مدارک تحصیلی مرتبط با نوع موسسه را تسلیم اداره ثبت نمود . موسسات غیر تجاری نیز مانند سایر شرکت ها نیازمند دریافت کد اقتصادی می باشند ولی با محرز شدن غیر انتفاعی بودن آنها نیازی به پرداخت مالیات ندارند و معاف می باشند.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهارستارهپنج ستاره (10 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
به اشتراک بگذارید:

اخیر نظر

 • nahidi آذر 7, 1395

  سلام. موسسه غیر تجاری چیست ؟

  • کارشناس نوبل آذر 7, 1395

   سلام دوست عزیز
   موسسات غیر تجاری ، موسساتی هستند که بیشتر به منظور انجام امور عام المنفعه مانند مقاصد خیریه ای ، علمی ، ادبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، تفریحی و … و با مشارکت حداقل دو نفر تاسیس می شوند . در این موسسات عمده تمرکز معطوف به مردم و هدف آنها بر خلاف شرکت های تجاری کسب درآمد از طریق تولید ، توزیع ، خدمات تجاری و صنعتی و … نمی باشد و بیشتر این موسسات جایگاهی برای مشارکت و یا کمک به مردم می باشد.

 • جهان آذر 15, 1395

  سلام. اولا از سایت مفیدتون تشکر می کنم . ثانیا میخواستم بدونم برای ثبت یک موسسه غیر تجاری چه مدارکی نیاز است ؟

  • کارشناس نوبل آذر 15, 1395

   سلام و درود
   1 تکمیل دو نسخه تقاضانامه‌ی موسسات غیرتجاری
   2 تکمیل دو نسخه اساسنامه‌ی موسسات غیرتجاری
   3 کپی شناسنامه و کارت ملی همه‌ی اعضای هیئت مدیره و شرکا

 • نصر آذر 22, 1395

  سلام . تشکر از مطالب خوبتون
  موسسات انتفاعی هم جزء موسسات غیر تجاری محسوب می شوند ؟

 • حسن دی 5, 1395

  سلام
  موسسات غیر انتفاعی هم جزء موسسات غیر تجاری هستند ؟

  • کارشناس نوبل دی 5, 1395

   سلام و درود
   بله موسسات غیر انتفاعی نیز نوعی از موسسات غیر تجاری هستند که برای صاحبین و موسسین خود منافعی را ندارند

 • راضیه دی 12, 1395

  با سلام
  دلیل ثبت موسسات غیر تجاری چیست ؟

 • مستوفی دی 19, 1395

  برای تغییر نام موسسه غیر تجاری چه مدارکی نیاز است ؟

  • کارشناس نوبل دی 19, 1395

   با سلام و درود

   صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده در دو نسخه و با تایید همه شرکاء
   مدارک دال بر دعوت وفق اساسنامه در صورت تشکیل جلسه با اکثریت اعضاء
   گواهی پرداخت حق الثبت
   گواهی آگهی روزنامه رسمی کثیر الانتشار

 • صامتی پور دی 28, 1395

  سلام و درود
  موسسه غیر تجاری با شرکت فرق می کند ؟

  • کارشناس نوبل دی 28, 1395

   با سلام و درود
   بله .موسسات غیر تجاری به منظور انجام کارهای عام المنفعه و مردمی ایجاد می شود که منافع مادی و سود خیلی در آن مطرح نیست در حالی که شرکت ها به دنبال سود اقتصادی هستند .

 • غلامرضا بهمن 5, 1395

  موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی از مالیات معاف هستند ؟

  • کارشناس نوبل بهمن 5, 1395

   با سلام و درود
   در صورتیکه پس از دریافت کد اقتصادی و پلمپ دفاترشان غیر انتفاعی بودن آنها به اثبات برسد بله از مالیات معاف هستند . در این خصوص مقاله ثبت شرکت را مطالعه نمایید .

 • بهشتی بهمن 11, 1395

  برای ثبت قرض الحسنه باید موسسه غیر تجاری ثبت شود ؟

ارسال پاسخ

موارد الزامي با * نشانه گزاري شده اند.

بازگشت به بالا